Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

5G ryšys: kokios grėsmės žmogui, gyvūnams ir augalams?

Autorius: Giedrė VILKYTĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Ką teko girdėti apie 5G ryšį? Greičiausiai dar nedaug. Bet sklindančios kalbos kol kas kelia nemažai nerimo. Tai nesaugu, pavojinga, kyla grėsmė sveikatai bei visai gyvajai gamtai – tokiais ir panašiais pareiškimais žarstosi „ekspertai“. Tik ar išties už to nesislepia įprasta naujovių ir technologijų baimė? Kiek pagrindo turi nerimą sėjančios žinutės ir gąsdinimai?

Sąmokslo teorijos

Vašingtono valstijos universitete dėstęs biochemijos ir medicinos mokslų daktaras Martin Pall‘as jau senokai visuomenę mėgino perspėti, kad 5G ryšio kūrimas, o juo labiau įdiegimas ir naudojimas gali būti itin grėsmingas. Mokslininko prognozės šiurpios. Jis teigia, kad netruks praeiti 5 metai ir dėl šio ryšio mirs per 200 mln. JAV gyventojų (arba beveik 2/3 populiacijos). Negana to, ši technologija pradės kontroliuoti mintis.

Tenka pripažinti, kad nepaisant garbaus mokslų daktaro statuso, M. Pall‘o gąsdinimai skamba lyg iš fantastinio kūrinio scenarijaus. Visgi kiti 5G ryšio oponentai savo pasisakymais menkai nusileidžia.

Skaitant spaudą galima surasti dar daugiau skambių, neva potencialaus pavojaus pavyzdžių. Tai yra, mutacijos, miškų ir atskirų medžių kirtimas tiesiant naujas linijas, vėžys ir kitos sunkios ligos, auginamų gyvulių susirgimai, gaišimai ir netgi augalų augimo ciklo pažeidimai.

Natūralu, kad tokie straipsniai gąsdina ir skatina pasipriešinimą. Vis dėlto, tai įrodymų neturintys teiginiai. Reali situacija kur kas paprastesnė ir išties pasaulis kol kas nerimauja tik dėl vieno aspekto.

Kibernetinis saugumas

„Visi nauji dalykai, o ypač apie kuriuos mažai suprantame, kelia nerimą“, – pripažįsta Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) Radijo ryšio departamento direktorius dr. Augutis Čėsna.

Jis įvardijo ir tai, kuo 5G ryšys skirsis nuo jau dabar egzistuojančio 4G ryšio: „Nuo ankstesnių kartų 5G skirsis tam tikrais techniniais sprendimais, kurie užtikrins didesnę duomenų perdavimo spartą, galimybes aptarnauti daugiau vartotojų vienu metu ir mažesnę signalo perdavimo delsą.“

Kitaip tariant, 5G yra tas pats mobilusis ryšys, tik naujesnis, spartesnis ir sklis didesnio dažnio bangomis. Jeigu 4G siekia 2600 MHz, tai 5G galės siekti ir 5 GHz ar netgi 26 GHz. Bet kokiu atveju, pasak fizikų, šios bangos nėra pavojingos gyviems organizmams.

Be to, kaip teigia dr. A. Čėsna, 5G pirmiausia orientuotas į gamybinių procesų robotizavimą, savaeigių automobilių kūrimą ir dirbtinio intelekto panaudojimo galimybes. Kaip tik dėl to pasaulis pirmiausia nerimauja dėl kibernetinio saugumo.

Kinijos informacinių technologijų milžinė „Huawei“, kuri, beje, labiausiai pažengusi 5G ryšio kūrime, būtent dėl šio aspekto pastaruoju metu susilaukė nemažai dėmesio ir kaltinimų. Įtariama, kad pasitelkę šią technologiją kinai galėtų laisvai šnipinėti bet kurią valstybę.

„Įvairios pasaulinės organizacijos rengia studijas, rekomendacijas, į ką reikėtų atkreipti dėmesį diegiant naujus tinklus. 2020 m. sausio 29 d. Europos Komisija patvirtino bendrą ES valstybių narių suderintų priemonių, skirtų mažinti saugumo rizikai, susijusiai su 5G tinklų diegimu, rinkinį. Lietuvoje praėjusį mėnesį pristatytos 5G plėtros 2020–2025 m. gairės, tad dėmesys ir pasirengimas šios technologijos atėjimui tikrai didelis“ – skuba raminti dr. A. Čėsna.

Ar tikrai nėra grėsmės žmogui ir gamtai?

Siekiant užkirsti kelią tolimesniam sąmokslo teorijų plitimui reikėtų dar kartą akcentuoti: „5G bus jau egzistuojančių mobiliojo ryšio tinklų evoliucinės raidos rezultatas, pagrįstas tais pačiais radijo bangų sklidimo ir poveikio aplinkai principais, todėl baimintis būtent dėl 5G nėra pagrindo.“ Tokią aiškia išvadą pateikia RRT specialistas.

Reikėtų pridurti ir tai, kad, pasak dr. A. Čėsnos, Lietuvoje taikomas elektromagnetinės spinduliuotės reglamentas neprieštarauja ES ir Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijoms. O kai kurių kitų šaltinių teigimu, yra netgi gerokai griežtesnis. Tad gyventojų ir visos gyvosios gamtos saugumas nėra pažeidžiamas ir nesiruošiama to daryti dėl technologinės raidos.

Facebook komentarai