Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Afrikinis kiaulių maras pirmą kartą įžengė į Slovakiją

Autorius: Agroeta
Afrikinis kiaulių maras pasiekė jau ir Slovakiją.
Afrikinis kiaulių maras pasiekė jau ir Slovakiją.
Printer Friendly, PDF & Email

Afrikinis kiaulių maras (AKM) apima vis didesnius regionus Europoje. Šiandien apie pirmąjį ligos atvejį šalyje informavo Slovakija. AKM nustatytas nedideliame ūkyje, kuriame buvo laikomos 4 kiaulės. Ligos protrūkių statistika auga ir Lietuvoje. Šią savaitę AKM židinys nustatytas Alytaus rajono Simno seniūnijos teritorijoje esančiame ūkyje, kur buvo auginamos 3 kiaulės. Lietuvoje tai jau 12 AKM židinys. Šiais metais dėl ligos mūsų šalyje jau sunaikintos 145 kiaulės.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, dėl AKM protrūkių kiaulių ūkiuose labai sudėtinga situacija susiklosčiusi Rumunijoje. Šioje šalyje užfiksuota daugiau kaip 440 AKM židinių ir sunaikinta per 4 tūkstančius kiaulių. Panaši situacija taip pat stebima Lenkijoje (pranešta apie 26 AKM protrūkius ir sunaikinta 17 090 kiaulių) ir Bulgarijoje (pranešta apie 16 protrūkių, sunaikinta 17 680 kiaulių). Be minėtų valstybių, po 1 protrūkį taip pat užregistruota Italijoje ir Latvijoje, kur ūkiuose komerciniais tikslais buvo augintos 68 ir 52 kiaulės.

Europoje AKM  į kiaules auginančius ūkius patenka dažniausiai dėl itin plačiai paplitusio užkrato laukinėje faunoje. Naujausiais duomenimis, Rumunijoje aptikta per 1,4 tūkst. AKM užsikrėtusių šernų, Lenkijoje – apie 2,3 tūkst., Vengrijoje – per 1 tūkst. Apie 519 AKM virusu užsikrėtusių šernų šiemet pranešė Belgija. Lietuvoje nustatyti 504, Latvijoje – 216, Italijoje – 61, Estijoje – 57, Bulgarijoje – 23 užsikrėtę šernai.

Veterinarai įspėja, kad nereikia apsigauti ir manyti, jog maras atsitraukia, nes mažėja šernų populiacija. Virusas yra gyvybingas ir cirkuliuoja gamtoje, jį patys to nepastebėdami, galime pernešti iš miškų, laukų ar pievų. Taip jis patenka ir į kiaulių laikymo vietas. Tai patvirtina ir AKM protrūkių ūkiuose tyrimų išvados. Specialistų ir mokslininkų nuomone, visų jų pagrindinė priežastis – biologinio saugumo reikalavimų nepaisymas ūkiuose.

Facebook komentarai