Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Ar parama nukentėjusiems daržininkams bus paskirstyta sąžiningai? 

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui prieš savaitę pareiškus, kad dėl užsitęsusio karantino, paramos paketas bus rengiamas ir sunkumų patiriančiam Lietuvos daržovių sektoriui, „Agroeta“ pasidomėjo, kokios gi žalos šį sezoną teko bulvių, morkų, kopūstų ir kitų daržovių augintojams, bei kokių kompensacijų jie tikisi iš Vyriausybės.

Portalo kalbinti stambieji Lietuvos daržininkai pradžioje nelabai suprato, apie kokį būsimą paramos paketą kalbama.

„Tai, kad mes nuostolių lyg ir nepatyrėme“, – traukė pečiais nepanoręs būti įvardintu stambus daržovių augintojas. Pasak jo, prekyba per didžiuosius tinklus vyksta sklandžiai, eksporto rinko atviros, viskas lyg ir neblogai.

Kitas, didelio daržininkystės ūkio šeimininkas taip pat vengė klausimų apie produkcijos realizacijos problemas: „Tai, kad ūkininkai dabar ir taip po didinamuoju stiklu, todėl nenoriu nieko komentuoti ar kalbėti apie galimas kompensacijas“.

Per daug neatviravo ir Šakių r. Kriūkų seniūnijoje, beveik 400 ha plote bulves ir kitas daržoves auginantis ūkininkas Martynas Laukaitis. Paklaustas, kokia forma daržininkams būtų geriausia gauti paramą, ūkininkas tvirtino, kad spręsti – labai sunku, nes karantinas visus paveikė skirtingai.

„Gal būt baigiantis praeito sezono daržovių derliaus išpardavimams situacija bus aiškesnė, pasimatys, ką labiausiai paveikė išbalansuota rinka“, – konkrečių atsakymų vengė stambus daržininkas.

Visiškai kitokia padėtis mažesniuose daržininkystės ūkiuose, sako Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) vadovė Zofija Cironkienė.

„Labiausiai nukentėjo ūkiai iki 25 ha, tai yra tie, kurie savo produkciją tiekė į valgyklas, restoranus, daržovių kioskus bei prekyvietes bei tie ūkiai, kurie skuto, smulkino, tarkavo daržoves viešajam maitinimo sektoriui“, – sakė LDAA lyderė. Pasak pašnekovės, smulkieji daržininkai, dėl per mažo turimo produkcijos kiekio, neturėjo galimybės prasibrauti į didžiųjų prekybos tinklų bei eksporto rinkas, todėl šiame sezone patyrė didelių nuostolių.

Z. Cironkienė viliasi, kad šiemet, kaip ir pernai, rengiant paramos paketą bus atsižvelgta į ūkininkų aruoduose likusį neparduotų daržovių kiekį.

„Tikimės, kad bus įvertinta ir paskaičiuota, kiek ūkiai daržovių atidavė labdarai, kiek užaugintos produkcijos buvo sušerta gyvuliams ar panaudota bioenergijos gamybai“, – kalbėjo LDAA vadovė.

Anot jos, dalinant kompensacijas, kaip ir praėjusiais metais, matyt, bus atsižvelgta į ūkių produkcijos pardavimo istorijas, peržiūrėtos turėtos sutartys su pirkėjais ir tada nuspręsta kiek paramos konkrečiam ūkiui skirti.

„Tai nėra labai greitas procesas, bet tikimės, kad šiemet paramos pinigai nuo karantino nukentėjusius ūkius pasieks greičiau nei praėjusiais metais“, – tikino Z. Cironkienė. Kita vertus, kai kuriems smulkesniems ūkiams visgi pavyko parduoti produkciją didmeninės prekybos įmonėms ir kitiems klientams, tačiau už minimalią kainą, dažniausiai tegaunant tik po 7 ct/kg. Tokiems ūkiams būtų aktuali analogiška parama, kaip ir paukštininkystės ar kiaulininkystės ūkiams – prarastų pajamų kompensavimas, jei jos sumažėjo 30 proc. ir daugiau proc.

Facebook komentarai

bas

a