Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

dojusagro

Aušrys Macijauskas: protesto akcija įvyks, jaučiame didelį spaudimą iš žemdirbių

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Aušrys Macijauskas
Aušrys Macijauskas
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) prezidentas ir Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Aušrys Macijauskas „Agroetai“ patvirtino, kad lapkričio pabaigoje-gruodžio pradžioje suplanuota visuotinė žemdirbių protesto akcija, nukreipta į valdžios norą dar labiau apmokestinti ūkininkus, įvyks. „Kasdien sulaukiame šimtų skambučių iš ūkininkų, norinčių prisidėti prie šios protesto akcijos“, – interviu „Agroetai“ teigė A. Macijauskas.

Praėjo beveik dešimt dienų, kai Lietuvos žemės ūkio tarybos nariai spaudos konferencijoje pareiškė, jog protestuodami prieš valdžios ketinimus gerokai apmokestinti ūkininkus, surengs visuotinę protesto akciją. Gal per šį laiką ryžtas sumažėjo?

Jokiu būdu. Akcija įvyks. Šiandien vėl buvome susirinkę ir svarstėme konkrečią datą, laiką, kada protesto akcija įvyks.

Ar jau aišku kada?

Kol kas ne, bet būtinai apie tai informuosime visuomenę.

Galbūt per šį laiką, kuomet paskelbėte rengsiantys protestą, kas nors iš valstybės institucijų jau bendravo su jumis dėl iškeltų reikalavimų? Gal siūlė derybas?

Ne. Nesulaukėme jokių skambučių. Nesulaukėme nieko panašaus.

Tai reiškia, kad valdžia ir toliau nenori kalbėtis su žemdirbiais?

Vienas dalykas, kuris išties suteikia vilties, tai galbūt politikai apsigalvos ir tie planuojami mokesčiai bus atšaukti. Neseniai įvyko Lietuvos grūdų augintojų asociacijos posėdis, kuriame dalyvavęs Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas pareiškė, jog siūlys komiteto nariams visus tuos mokesčius ūkininkams atšaukti. Šis komitetas yra paskirtas pagrindiniu svarstant valstybės biudžeto įstatymą, todėl yra tikimybė, kad Seimui šis komitetas siūlys nepritarti numatomiems mokestiniams pakeitimams. Džiugu jau vien tai, kad Seimo Kaimo reikalų komitetas kategoriškai atmetė siūlymus dėl dyzelino, žemės ūkio paskirties žemės ir kitko didesnio apmokestinimo, todėl tikimės to paties ir iš Seimo Biudžeto bei finansų komiteto. Kitaip tariant, sužibo viltis, kad galbūt kaimas nebus galutinai žudomas. Gal politikai pagaliau atsigręš į kaimą, susimąstys kas juos maitina.

Kodėl šio komiteto nuomonė tokia svarbi?

Paprastais žodžiais tariant, Seimo Biudžeto ir finansų komitetas yra didesnis viršininkas nei Saulius Skvernelis ar Prezidentūra.

Kada planuoja šis komitetas svarstyti mokestinius pasiūlymus?

Kiek man žinoma – kitą savaitę, trečiadienį. Apsvarsčius 2020 metų biudžeto įstatymą, jis vėliau keliaus į Seimą, kur parlamentarai balsuos ir įstatymą vėliau grąžins Vyriausybei tobulinti. Visos procedūros, kol bus įstatymo priėmimas, užtruks iki gruodžio vidurio. Tai ilga procedūra.

Grįžtant prie protesto akcijos, ar gavote kokių nors įspėjimų, rekomendacijų iš teisėsaugos institucijų?

Kol kas ne. Juk nemėginame daryti nieko blogo. Visos protesto akcijos, kurios vyks, bus suderintos su savivaldybėmis, tai yra, sieksime gauti leidimus akcijoms. Svarbu tai, kad mes jaučiame spaudimą iš pačių žemdirbių. Juk kaimas žūsta akyse. Kas mėnesį užsidaro ūkiai jau nebe dešimtimis, o šimtais. Todėl patys ūkininkai mums skambina. Kasdien gauname šimtus skambučių iš rajonų. Žmonės pasiryžę eiti iki galo. Gaila, kad politikai nesusimąsto, jog 30 proc. ekonomikos yra šešėlyje, tačiau kažkodėl spaudžia ūkininkus. Visa ši situacija man primena 1948 m., kaip sovietinė valdžia sunaikino ūkininkus. Tada ji nežmoniškai apmokestino žemdirbius, taip suvarydama žmones į kolūkius. Dabar vyksta kažkas panašaus. Kodėl mūsų valdžia taip elgiasi, kai, pavyzdžiui, Lenkijos prezidentas Andrzej Duda net neslėpdamas sako, jog šalis rėmė ir rems žemdirbius, nepaisant net to, jei grės sankcijos iš Europos Sąjungos. Tad neatsitiktinai pas mus išparduodamos lenkams ištisos karvių fermos: su pieninėmis karvėmis, veršeliais, šaldytuvais ir kita įranga. Mes jau tikrai neturime kur trauktis.

Facebook komentarai

T Hegvita agro