Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Bičių dūzgimas viduržiemį atskleidžia bitininkų klaidas

Autorius: Kazys KAZAKEVIČIUS
Šią žiemą avilių kamšyti pagalvėmis ir patalais dar nereikėtų.  Asociatyvi nuotr.
Šią žiemą avilių kamšyti pagalvėmis ir patalais dar nereikėtų. Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šią, neįprastai šiltą žiemą kai kurie bitininkai nuogąstauja, kad ji yra labai nepalanki bitėms, nes šios labai anksti tapo aktyviomis, sunaudoja labai daug maisto, jau augina perus. Anksti atsigavusios per vasarą bitės esą gali nusilpti ir kitą žiemą pasitiks bičių šeimos labai susilpnėjusios. Mokslininkai tikina, kad jei taip nutiktų, bitininkai galėtų tik kaltinti pačius save – ši žiema bitėms kaip niekad palanki.

Jau dūzgia

Šį mėnesį bičių apžiūrėti susiruošę bitininkai prie kai kurių avilių išgirdo neįprastą šiam metų laikui dūzgimą, rodantį, jog bitės jau atsibudusios ir aktyvios. „Per mano beveik trisdešimties metų bitininkavimo patirtį, dar nebuvo taip, kad sausio antrojoje pusėje tokie garsai sklistų iš avilių. Taip būdavo nebent kada kovo pradžioje. Teko papildomai jas ir pamaitinti, nes pastebėjau, kad maisto atsargos jau labai sumažėjusios ir jo neužteks iki žiemos pabaigos“, – „Agroeta.lt“ pasakojo vienas Marijampolės savivaldybės bitininkų, nenorėjęs viešai skelbti savo pavardės.

Pasak jo, pasikalbėjęs su kolegomis bitininkais, ir jų girdėjęs, jog tokia pati situacija ir jų aviliuose. Todėl bitininkai nuogąstauja, kad anksti pradėjusios savo darbą bičių šeimos per ateinančią vasarą labai išseks ir kitą žiemą pasitiks labai susilpnėjusios.

Tai, kad bitės kaip niekad anksti šiemet tapo aktyviomis ir pradėjo auginti perus, pastebėjo ne tik pietų Lietuvos bitininkai, bet ir bitininkaujantys šiaurės Lietuvoje. Anot Akmenės rajono Karniškių kaimo bitininko Aniceto Rimkevičiaus, ir jam nėra buvę, kad sausio mėnesį bitės būtų tokios aktyvios. „Maisto jos dabar sunaudoja dvigubai, nes kai taip šilta, tai jo ir reikia daugiau. Todėl labai svarbu, kad maisto bitėms nepritruktų“, – kalbėjo A. Rimkevičius.

Neįprastą žiemą – neįprasta priežiūra

Lietuvos bitininkų sąjungos viceprezidento, VDU Žemės ūkio akademijos doc. dr. Algirdo Amšiejaus teigimu, ši žiemą kaip niekad palanki bitininkams ir bitėms, tik reikėjo tinkamai jomis pasirūpinti.

„Jeigu į avilius nepridėjo pagalvių, kitokių kamšalų, tai toks bitininkas ir šiandien gali būti ramus dėl savo bičių. Bet, jei bitininkas, vos tik kiek daugiau atvėso, užkamšė visus plyšius, apšiltino avilius, tai tokiuose aviliuose bitės ir jau augina perus“, – tvirtino ilgametę bitininkavimo patirtį turintis mokslininkas, pastebėdamas, jog įprastai apšiltinę avilius bitininkai iš tiesų jau „verkia“, kad juose bitėms per karšta. Nors tereikėjo tik vieno – neskubėti rudenį apkamšyti avilių.

A. Amšiejaus tvirtinimu, per šiltai laikomuose aviliuose bitės ne tik augina perus, bet joms gali stigti ir maisto, todėl gali tekti papildomai maitinti. Tai ne tik papildomos, išlaidos, bet ir darbas.

„Mano pastebėjimu, Lietuvoje bitės perus pradeda auginti sausio pabaigoje, tokių bičių, kurios iškentėdavo iki kovo vidurio, Lietuvoje dabar jau nėra. Dabar laikomos bitės yra atkeliavusios iš pietinių, šiltesnių kraštų ir jos labiau reaguoja į šilumos pokyčius“, – aiškino A. Amšiejus.

Anot jo, kai tokia neįprasta žiema, bitininkai turėtų dažniau pasižiūrėti, kas dedasi jo bityne, o tai, kad bitėms jau sausio viduryje ima trūkti maisto, tai jau yra pačių bitininkų klaida – reiškia rudenį jos nebuvo tinkamai pamaitintos.

A. Amšiejus tikino, kad jis pats į savo bityną nelenda, iš rudens jį paruošė taip, kad bitėms maisto neturėtų pritrūkti iki vasario antrosios pusės. Todėl bitininkai, užuot verkę dėl tokios šiltos žiemos, turėtų savikritiškiau įvertinti savo darbą rudenį ir išanalizuoti padarytas klaidas. Juolab, kad kai kurias jų dar galima ištaisyti.

Facebook komentarai