Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

 

 

 

 

 

Zemes ukio technikos brolija

„Biržų žemtiekimas“ direktorius Saulius Silickas: „Jeigu įmonė nejudės į priekį, nesivystys, jos vietą užims kitos bendrovės“

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
UAB "Biržų žemtiekimas" direktorius Saulius Silickas.
UAB "Biržų žemtiekimas" direktorius Saulius Silickas.
Printer Friendly, PDF & Email

Žemės ūkio technikos pardavėjai ir ūkininkai sėdi toje pačioje valtyje ir jeigu metai buvo sėkmingi ūkininkams, jie sėkmingi ir pardavėjams. Jei žemdirbiams metai buvo blogi, tai jie neišvengiamai prasti ir žemės ūkio technika prekiaujantiesiems, įsitikinęs UAB „Biržų žemtiekimas“  direktorius Saulius Silickas. Jį pakalbinome naujoje bendrovės pagrindinėje atstovybėje Kaune (B. Brazdžionio g. 20). Visuomet galantiškas, kultūringas ir besišypsantis S. Silickas yra vienas tų nepriklausomos Lietuvos užaugintų verslininkų, galintis pašnekovui, kaip tikras žemdirbys, pasakyti tiesą be jokių pagražinimų, bet išlikti garbingu. Ponas S. Silickas „Agroetai“ atskleidė ir tai, kuo gyvena technikos pardavėjai, ir kuo ūkininkai. „Stengiamės, kad tas ryšys būtų glaudus ir betarpiškas“, – sako p. S. Silickas.

Nemažai žemės ūkio technikos pardavėjų sako, jog 2019-ieji buvo itin prasti metai. Kokia jūsų nuomonė?

Nė kiek neabejoju, kad visos bendrovės 2019 m. susidūrė su dideliais iššūkiais. Tarp jų ir mes. Žemės ūkio technikos pardavimų rinka yra labai dinamiška, itin priklausoma nuo oro sąlygų, agropolitikos ir daugelio kitų veiksnių. Ne vien 2019 m., bet pastarieji trys metai žemdirbiams buvo labai sudėtingi. O jeigu ūkininkams metai blogi, mažesnis derlius ir panašiai, tada ir mums, technikos pardavėjams tie metai būna prasti. Juk Lietuvos rinka yra itin maža. Čia per metus galima parduoti apie 1000 vnt. traktorių ir kombainų. Viskas, su retomis išimtimis, ir sukasi apie šį skaičių.

Bet „Biržų žemtiekimas“ atidarė net dvi atstovybes...

Optimizavome savo vidinius resursus, tam, kad sudėtingu žemės ūkiui metu būtume arčiau ūkininko ir suteiktume savalaikes ir kokybiškas paslaugas. Mes nuosekliai vykdome savo planus, pirmiausia, siekdami klientų aptarnavimo kokybės gerinimo. Greitesnis ir kokybiškesnis servisas  – vienas iš įmonės tikslų, kuriam pasiekti reikalingos naujos atstovybės. Šių atstovybių statybos nekainavo taip brangiai, kaip galima būtų pagalvoti, viskas pastatyta „ekonominėmis“ sąnaudomis. Ir tik tai, kas reikalinga geram servisui užtikrinti. Juk sakoma, kad pirmąjį traktorių parduoda vadybininkas, o visus kitus – servisas. Neatsitiktinai turime 15 mobilių serviso autobusiukų, kurių skaičius nusistovėjo per daugelį metų. Naujose atstovybėse norėjosi suteikti dar geresnes aptarnavimo sąlygas ir mūsų klientams, ūkininkams, ir mūsų darbuotojams.

Naujas pastatas iškilo Kaune. Kodėl pasirinkote miesto pakraštį, o ne Kauno rajoną?

Tiesiog viskas nuo pat pradžių klojosi kaip per sviestą. Jokių sunkumų dėl leidimų, statybų priežiūros ir kitko neturėjome. Atvėrę naują Kauno padalinį su naujomis serviso ir vadybos patalpomis, dabar turime daug vietos ir remontui, ir sandėliams atsarginėms dalims, technikai. Savo ruožtu Šilalėje yra ne tik serviso patalpos, bet ir atsarginių dalių parduotuvė, kurioje žemdirbys galės įsigyti detalių ne tik „Deutz-Fahr“, bet ir kitų prekių ženklų traktoriams, padargams ir kitkam. Tiesiog kviečiu abiejuose mūsų padaliniuose apsilankyti ir patiems įsitikinti, kad juose visko yra.

Grįžtant prie investicijų, kodėl numatėte būtent tokią plėtrą?

Jeigu įmonė nejudės į priekį, nesivystys, jos vietą užims kitos bendrovės. Skirtingai nuo kai kurių mūsų kolegų, turime platesnį verslo segmentų ratą, kuris suteikia daugiau galimybių. Jei metai mums buvo prastesni su žemės ūkio technikos pardavimais, tuomet juos amortizuodavo gyvulininkystės ir melžimo įrangos (įmonė atstovauja garsų pasaulyje „GEA“ prekės ženklą – aut. pastaba) pardavimai. Be to, atskirais metais „iššaudavo“ miškininkystės technika. Šie trys segmentai yra mūsų bendrovės variklis. Nuosekli plėtra svarbi ir todėl, kad išsaugotume kvalifikuotus darbuotojus. Juk jeigu reaguodami į tendencijas rinkoje, atleisime dalį jų iš darbo, vėliau, situacijai pagerėjus, jų nebesusigrąžinsime. Todėl stengiamės ne tik išsaugoti mūsų komandos žmones, bet ir sudaryti jiems sąlygas kelti kvalifikaciją. Jie reguliariai tobulinasi partnerių gamyklose Vokietijoje, Danijoje, Suomijoje, Prancūzijoje. Grįžę iš tokių mokymų jie gali suremontuoti bet ką ir labai greitai. O greitai suremontuotas traktorius intensyvaus darbymečio metu, ūkininkui yra be galo svarbus veiksnys. Tuo įsitikinome per mūsų įmonės veiklos dešimtmečius (pernai „Biržų žemtiekimas“ atšventė 60 metų veiklos jubiliejų – aut. pastaba).

Rinkoje atstovaujate vokiškiems „Deutz-Fahr“ traktoriams. Tarkime, per darbymetį sugedo traktorius. Ar suteikiate ūkininkams pakaitinį traktorių?

Mes puikiai suprantame, kad bet kokia prastova, pavyzdžiui, derliaus nuėmimo metu, ūkininkui kainuoja ir daug nervų, ir laiko. Jeigu stoja mūsų klientui kritiškai svarbi technika, jam vežame pakaitinį traktorių.

Teko ne kartą girdėti klaidingą nuomonę, esą oficialūs traktorių, kombainų atstovai parduoda tik naują, brangią techniką. Kaip yra iš tikrųjų?

Yra taip, kad mes parduodami naują „Deutz-Fahr“ traktorių, iš ūkininko atperkame naudotą. Ir tą naudotą traktorių vėliau sutvarkome bei parduodame antrinei rinkai. Patys naudotos technikos nevežame, o ją parduodame atpirkę iš žemdirbio. Skirtumas tas, kad ūkininkas su nauja technika be jokių problemų gali dirbti 3-4 metus. Įtempto sezono metu jis neturės prastovų. Kitaip tariant, įsigijęs naują mašiną, tu sumažini riziką, kad ji nedirbs. Savo ruožtu naudotai technikai rizika turėti prastovų išauga 2-3 kartus.

Ūkiams praėjusieji metai buvo sudėtingi. Jūs irgi sakote, kad jie nebuvo pozityvūs. Kokius prognozuotumėte šiuos metus?

Tai be galo sunkus klausimas. Jei pažvelgtume į pastarųjų 10 metų istoriją, tai savo versle mes turėjome panašių metų, kokie buvo 2019-ieji. Pavyzdžiui, didžiausias sąstingis buvo 2014 m. Tuomet žemdirbių nelepino ir orai, ir nebuvo aiškios Europos Sąjungos paramos programos taisyklių. Pasakysiu tiek, kad laikomės strategijos, jog sunkiu laikotarpiu reikia rasti galimybių ir mes todėl investuojame. Žinoma, ruošiamės ir pesimistiškam scenarijui. Bet visada yra geriau pasiruošti blogiausiam, nei prisikurti nepamatuotų lūkesčių. Juolab kad žemdirbių nelepina ne tik gamta, bet atsiranda vis daugiau grūdų perprodukcijos iš Rusijos, Ukrainos, Kazachstano. Šie faktoriai gali turėti įtaką 2020 metais.

Bet dabar vis pranešama, jog Lietuvos ekonomika kyla, akcentuojamas net biudžeto perviršis...

Istoriškai matome, kad bendroji ekonomika ir situacija žemės ūkyje nebūtinai vienas su kitu tiesiogiai susiję. Pamenate 2008-2009 m. ekonominę krizę? Tuomet visai Lietuvai buvo blogai, tačiau kaip tik tais metais mūsų šalies žemės ūkis dirbo pakankamai stabiliai. Dabar irgi matome, kad kalbama apie ekonominį pakilimą, bet žemės ūkyje nuotaikos visai kitokios. Tad kai manęs ūkininkas paklausia, kaip jums sekasi, aš pasakau, kad mums sekasi lygiai taip pat kaip ir jums, nes mūsų veiklos sėkmė priklauso nuo ūkininko veiklos sėkmės.

 

Apie UAB „Biržų žemtiekimas“

Įmonė atstovauja daugelį žemės ūkio technikos, gyvulininkystės įrangos ir miškininkystės sektoriaus gamintojų. Lietuvoje visiems žinoma, kad bendrovė, kurios padaliniai yra Kaune, Biržuose ir Šilalėje, atstovauja žaliuosius „Deutz-Fahr“ (Vokietija) traktorių gamintoją. Bendrovė taip pat yra oficiali „GEA“ (Vokietija) atstovė šalyje, gyvulininkystės ūkiams siūlanti melžimo aikšteles, karuseles, melžimo robotus, tvartų įrangą (gardai, ventiliatoriai, šepečiai, matrasai ir kt.), Rinkai įmonė tiekia ir teleskopinius krautuvus „Dieci“ (Italija), sėjamąsias „Junkkari“ (Suomija), presavimo, apvyniojimo techniką „Kuhn“. Iš miškininkystės sektoriaus „Biržų žemtiekimas“ visuomet pristatys Suomijos „LOGSET“ įvairaus dydžio ir galingumo medkirtes, medvežes.

Facebook komentarai