Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Braškių augintojai: 25 eurai už kilogramą? Nerealu

Autorius: Giedrė VILKYTĖ
Braškės
Braškės
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvos uogų augintojai – situacija sąlyginai gera

Prieš kelis mėnesius, viduržiemyje, vyraujant neįprastai šiltiems orams buvo svarstoma, kaip vis tai atsilieps lietuviškam derliui. Atrodo, šiųmetis šaltymetis iššūkių nesukėlė. Tačiau prasidėjęs pavasaris, užklupusi pandemija ir įvestas karantinas pažėrė naujų ir netikėtų rūpesčių. Bent jau kai kuriems ūkininkams. Kaip šiuo metu laikosi Lietuvos uogų augintojai? Ar daug lietuviškos produkcijos galima laukti šioje žemės ūkio šakoje?

Karantinas kojos nepakišo

„Per karantiną kažkokių ypatingų apribojimų nesulaukėme. Trąšas, sėklas įsigijome, apsaugos priemones įsigijome, iš anksto turėjome visas priedangas, laistymo sistemas, tad šiuo klausimu jokių problemų neturėjome“, – savo įžvalgomis pasidalijo Lietuvos braškių augintojų draugijos pirmininkas Vidas Juodsnukis.

Jam paantrino ir Lietuvos uogų augintojų asociacijos vadovas Tautvydas Gurskas. Jis nurodė, kad šiuo metu viskas yra gerai, išskyrus tai, jog vyrauja sausi orai. „Bet normalūs uogynai yra įsirengę laistymo sistemas ir jie problemų neturi“, – konstatavo T. Gurskas.

Jis taip pat pastebėjo, kad paskelbtas visuotinis karantinas ne tik kad nesukėlė uogų augintojams rūpesčių, bet tam tikra prasme yra ir naudingas. Kuo? „Netrūksta darbuotojų. Būdavo anksčiau, kaip šiuo metu, kai reikia sodinti braškes, tai maivosi, sunku rasti žmonių, o dabar jokių problemų. Darbo jėgos nestinga“, – patikslino Lietuvos uogų augintojų asociacijos vadovas.

Gamtos išdaigos

Vienintele problema, kuria pasidalijo V. Juodsnukis – valdžios požiūris į Lietuvos braškių augintojus: „Jau du metai iš eilės teko susidurti su didžiulėmis sausromis. Praėjusiais metais apskritai nušaldė apie 40 proc. braškynų, tad daug derliaus sunyko. Valdžia žadėjo, žadėjo, bet taip nieko ir nekompensavo.“ Tad, pasak jo, braškių augintojai yra labai sudėtingoje situacijoje.

Šiemet sausas orų periodas taip pat užsitęsė. „Nuo kovo 13 d. nė lašo neiškrito“, – pastebėjo Lietuvos braškių augintojų draugijos pirmininkas. Ir nors laistymo sistemos gelbsti uogų augintojus, kai kuriems tenka susidurti su nauju ir neįprastu reiškiniu – smėlio audromis.

„Mano atveju net apie 0,5 ha braškynų tiesiog užpusto“, – nurodė V. Juodsnukis. Mat šalimais esančių žemių niekas nelaisto, o viršutiniam sluoksniui jau trūksta drėgmės. Pasak draugijos pirmininko, su šia problema susiduria ne vienas ūkininkas, gyvenantis tiek Vilkaviškyje, tiek Panevėžyje.

Tuo tarpu T. Gurkas pažymėjo, kad šiuo metu daugiausiai nerimo sukelia galimos šalnos: „Nežinia, bus jos ar ne, nes nuo to derlius gali labai nukentėti“.

Pernykštės kainos

„Peržiemojo viskas gerai. Aišku, dar stebime kenkėjų kiekį. Kas ir kaip bus, dar nežinome. Bet tai parodys tik ateitis, šiuo metu spėlioti negalime“, – savo mintis tęsė Lietuvos uogų augintojų asociacijos vadovas.

Pasiteiravus pašnekovų apie būsimas uogų kainas, kas joms gali turėti įtakos ir ar jos kils, abu pažymėjo, jog greičiausiai jos išliks panašios, kaip ir ankstesniais metais.

Tiesa, V. Juodsnukis pastebėjo, kad braškių augintojai šiltnamiuose buvo užsiplėšę 25 Eur sumą.

„Bet tai yra nerealu. Jeigu jie tokias kainas investuoja ir tikisi Lietuvoje jas gauti, tai bus sudėtinga. Man atrodo, kainos turėtų išsilaikyti praėjusių metų lygyje“ – konstatavo jis.

Jam pritarė ir T. Gurskas. Jis pažymėjo, kad pasaulinė uogų rinka išlieka stabili, todėl ir kainos Lietuvoje neturėtų pernelyg kisti.

Kitas niuansas – uogų kiekis. „Galvojame, kad galbūt kiek mažiau uogų atkeliaus iš Lenkijos“ – prognozėmis dalijosi asociacijos vadovas. Tai reikštų, kad Lietuvos rinkoje uogų, ypač braškių, gali ir stigti. Jos bus tiesiog greit išpirktos. „Tiek, kiek šiuo metu yra braškių augintojų Lietuvoje, tai dar būtų galima dvigubai tiek auginti ir manau, kad vis tiek parduotų“, – nurodė T. Gurskas.

Pašnekovas pasidžiaugė, kad lietuviai vertina savo krašto skanesnes ir saldesnes braškes.

Facebook komentarai