Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Britai sukūrė vakciną nuo paukščių gripo

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Jungtinės Karalystės mokslininkai teigia sukūrę vakciną nuo paukščių gripo, skelbia „FarmingUK“. Didžiulę grėsmę paukštininkystei, taip pat ne kartą žmonių mirtimis Pietryčių Azijoje pasibaigęs ligos užkratas, jau gali būti suvaldytas Pirbraito instituto mokslininkų sukurtos vakcinos dėka. 

Paukščių virusinių ligų programos vadovas, prof. Venugopal Nair‘as teigia, kad vakcina kurta panaudojant 2017 metais įgytą patirtį, kai instituto personalui pavyko sukurti vakciną nuo Mareko ligos. Šią infekciją paukščiams sukelia 85–250 nm dydžio ß grupės herpesvirusas.

Šį kartą mokslininkai pasinaudojo ta pačia genų inžinerijos metodika, leidžiančia atskiriems paukščių gripo viruso potipiams vakciną sukurti per kelias dienas. Esminis proveržis tas, kad redaguojant genus, galima sukurti dvivalentę vakciną – tiek nuo Mareko ligos, tiek nuo paukščių gripo.

„Tai leidžia vakcinų kūrėjams neatsilikti ir greitai reaguoti į viruso evoliuciją“, – sako prof. Venugopal Nair‘as.

Pirbraito instituto mokslininkų darbas jau aprašytas ir moksliniame žurnale „Vaccines“. Straipsnyje skelbiama, jog kūrėjai pasinaudojo geno redagavimo įrankiu, vadinamu CRISPR/Cas9, kuriuo paukščių gripo genas buvo įterptas į kalakutų herpesvirusą (HVT), naudojamą Mareko ligos vakcinose.

Paukščių gripas yra greitai plintanti pavojinga užkrečiamoji paukščių liga, kuria serga naminiai ir laukiniai paukščiai. Patys pavojingiausi yra labai patogeniški H5 ir H7 paukščių gripo viruso potipiai.

Dar užvakar Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informavo apie Lenkijoje užfiksuotą jau eilinį paukščių gripo protrūkį Didžiosios Lenkijos vaivadijoje.

Ūkyje, kuriame patvirtintas didelio patogeniškumo H5N8 potipio virusas, pardavimui buvo laikomos 5 595 reprodukcinės žąsys ir 20 dedeklių vištų savo reikmėms. Šiemet Lenkijoje užregistruota jau 11, Vengrijoje ir Slovakijoje – po 1 protrūkį.

Facebook komentarai