Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Brugmansijos lauke nežiemos – jomis būtina pasirūpinti

Autorius: Jurga SAJENKIENĖ
Brugmansijos.
Brugmansijos.
Printer Friendly, PDF & Email

Kaip paruošti žiemai brugmansijas, kaip pasirūpinti augalais šaltam sezonui

Vis labiau gąsdinant šaltukui ir nepaliaujamai artėjant žiemai, gėlių mylėtojams kyla nemažai klausimų. Vienas jų – kaip ir kur žiemai įkurdinti brugmansijas, vienas iš puošniausių, didžiuliais svyrančiais piltuvėlio formos, baltais, geltonais, oranžiniais ar net raudonais žiedais žydinčias gėles.

 Dažnai „angelų trimitais“ vadinamus augalus metai iš metų auginantieji puikiai žino –  lauke tikrai neperžiemos. Tad prieš šalčius būtina įnešti į rūšį. Tiesa, kurį laiką galima palaikyti šiltnamyje, tačiau pomidorų, agurkų vasaros namai bulvinių šeimai priklausančiai brugmansijai bus tik laikina užuovėja ir vis tiek ją teks kraustyti į šiltesnę patalpą.  Rudenį brugmansijas įnešus su konteineriais ar dideliais vazonais į patalpą, patartina nupjauti 1/3–2/3 jų stiebų, o stiebus su atsišakojimu palikti. Geriausia augalus per žiemą laikyti vėsioje, 5–10 oC, šviesioje patalpoje, nurinkti nukritusius lapus ir retkarčiais palaistyti, tada vasarą gausiai žydės. Jei yra galimybė laikyti per žiemą brugmansijas erdvioje oranžerijoje ar kitoje vėsioje šviesioje patalpoje, tuomet nebūtina stipriai genėti.

Laikant šiltesnėje, 12–18 oC, patalpoje per žiemą numeta daug lapų. Tokioje aplinkoje geriau laikyti tik šilumamėgias jų veisles, jaunus augalus, kad nesuvystų, kartą per savaitę palaistyti.

Senesnius brugmansijų krūmus galima laikyti ir vėsiame (5–10 oC) rūsyje, sandėliuke ar garaže ir tamsoje. Vėsiame rūsyje augalai numes lapus. Kartą per mėnesį tokie augalai palaistomi, kad neperdžiūtų žemių gumulas. Stipriai apgenėtus krūmus, kada pašalinama 2/3 jų stiebų, sėkmingai galima išlaikyti 5 oC temperatūroje tik sausesniame rūsyje. Jei bus tamsioje patalpoje per šilta, brugmansijos augins iššviesėjusius ir ištįsusius ūglius ir vietoje žiemos poilsio, atvirkščiai – nusilps. Iš tiesų ir per šiltai išlaikytos brugmansijos atsigauna, tik vėliau pražysta. Jei iš rudens neapgenėjote augalo, tai pavasarį trečdaliu sutrumpinkite šakas, kad susiformuotų gražesnis vainikas.

Kartais pasirenkamas kitas būdas. Didelė ir nešioti sunki gėlė dovanojama arba pasmerkiama mirčiai, o iš šakelių užsiauginama nauja.  Brugmansijos dauginamos vegetatyviškai ir sėklomis.  Pusiau sumedėjusiais, 10–15 cm ilgio, auginiais augalai dauginami pavasarį, kovą–balandį. Durpių ir smėlio (1:1) mišinyje arba durpių ir perlito (1:1) substrate 20–22 oC temperatūroje auginiai įsišaknija per 2–3 savaites.  Vegetatyviškai padauginti augalai išlaiko augalų veislines savybes, o padauginti sėklomis išauga ne būtinai tokie pat kaip tėviniai.

Facebook komentarai