Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Bulvių cepelinams ir kugeliui užteks

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvoje prasidėjęs bulviakasis daugumos ūkininkų nenuvylė. Bulvės, nors ir augusios sudėtingomis sąlygomis, užderėjo vidutiniškai. Bulviakasis didžiuosiuose ūkiuose jau prie pabaigos.

Derlius – mažesnis už vidutinį 

Vilkaviškio rajone Pilviškių seniūnijoje ūkininkaujantys Alvytė ir Eugenijus Valuckai su dukra Neringa Budrevičienė šiemet sodino apie 140 hektarų įvairių veislių bulvių.

Pasak Neringos Budrevičienės, galutinis rezultatas – labai vidutiniškas.

„Dalis bulvių, liūdna pripažinti, numirko ir supuvo. Kai kurių laukų neįmanoma nukasti dėl užplaktos, baisiai kietos žemės. Pradėjome bulviakasį lengvesnėse žemėse. Atrodo, kad bulvių derlius bus mažesnis už įprastą vidutinį. Ir pernai džiaugtis nelabai kuo turėjome. Bulvių derliui smarkią įtaką padarė karščiai. O šiemet buvo visko: ir degėm, ir skendom“, – pasakojo ūkininkė.

Kol kas iš hektaro prikasama apie 40 tonų iš hektaro. Gerais metais galima prikasti ir 60, ir 70, ir dar daugiau tonų.         

Gąsdina elektros ir trąšų kainos

Neringa Budrevičienė sakė, bulvių kainos šiemet truputį didesnės negu pernai, vežamų į prekybos centrus kilogramo kaina svyruoja nuo 30 iki 40 euro centų.  

Labiausiai ūkininkus gąsdina elektros ir trąšų kainos.

„Pradėjome užsakinėti trąšas kitiems metams ir likome pakraupę. Azotinių trąšų tonos kaina jau pasiekė 1000 eurų. Mažiausiais tris kartus pabrangusios ir kitos, bulvėms reikalingos, trąšos“, – sakė ūkininkė. Valuckų ūkyje šiemet pavasarį jau berta mažiau trąšų negu ankstesniais metais. Ūkininkai teigė, jog greičiausiai dar teks išberiamų trąšų kiekį mažinti. Bet visai menkai tręšti arba iš viso nebetręšti – nėra prasmės. Tuomet, pasak N. Budrevičienės, jau geriau iš viso bulvių nebesodinti...  

Kitas ūkininkų rūpestis – elektra. Valuckai praėjusį sezoną per mėnesį už elektrą sumokėdavo po 10 ir daugiau tūkstančių eurų. Sandėliavimas, ventiliavimas, šaldymas neįmanoma be elektros sąnaudų. Sandėliuose būtina išlaikyti temperatūrinį režimą. „Nesitiki, kad bus geriau bent jau artimiausiu metu. Bet viską mesti – irgi ne išeitis“, – svarstė ūkininkė.   

Bulvės brangs

Šiaulių rajone Poviliškių kaime ne vienerius metus bulves auginantis Edas Sasnauskas šių metų bulvių derlių vadina normaliu. Šiemet ūkininkas pasodino 115 hektarų bulvių.

Norintys nusipirkti bulvių, jau gali atvykti į Edo Sasnausko ūkį ir įsigyti. Kol kas, derliaus nuėmimo metu, už kilogramą bulvių ūkininkas prašo 45 centų. Nuo spalio 1 dienos, kai bulvės bus supiltos į sandėlius, ventiliuojamos, jų kilogramo kaina pakils iki 50 centų plius PVM.

Facebook komentarai

bas

a