Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Česnakų augintoja pataria česnakus... šaldyti

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Alma Luckienė, Būdviečio kaime (Lazdijų rajonas) česnakus augina jau gerą dešimtmetį.
Alma Luckienė, Būdviečio kaime (Lazdijų rajonas) česnakus augina jau gerą dešimtmetį.
Printer Friendly, PDF & Email

Alma Luckienė, Būdviečio kaime (Lazdijų rajonas) česnakus augina jau gerą dešimtmetį. Augina tik žieminius. Sako, kad būtent žieminiams česnakams čia tinkamiausias dirvožemis. Niekuo netręšia.

„Mano česnakai tikrai ekologiški“, – patikina ji. O ir skonis jai būtent žieminių česnakų labiausia patinka, jie – aštresni.

Užaugo česnakai ir šiemet, tropiniai karščiai nepakenkė – derliumi džiaugiasi.

„Iš pradžių, kai dygo, buvo drėgna, paskui lietaus juk irgi buvo, tad drėgmės pakako“, – aiškina česnakų augintoja. Prisipažįsta, kai jau karščiai prasidėjo, tada reikėjo laistyti, tą ir darė. Anot jos, ar česnakai užaugs, labiausia priklauso nuo žemės ir veislės.

„Aš nieko kažko ypatingo nedarau, bet tikrai užauga, dar nebuvo metų, kad neužaugtų“, – sako ji.

Dabar česnakai jau nukasti, surišti pundeliais, sudžiauti.

„Jau surišau į pundelius ir sukabinau ant ūkinio pastato sienų. Aš taip mačius, taip mane močiutė mokino, taip ir darau“, – sako ji.  Kai išdžius, tada apvalys ir skirstys dalimis, vienus pasiliks sėklai, kur nestandartinės galvukės, kitus ruoš pardavimui, dar kitus – šaldys.

Jūs šaldote česnakus?

„Taip, pabandžiau, patariu ir kitoms šeimininkėms. Nulupu, supjaustau, sudedu į mažus maišelius ir į šaldiklį. Na, tokiomis nedidelėmis porcijukėmis juos sušaldau, kad išsiėmus, iškart sunaudočiau. Kad geriau išsilaikytų, užsišaldau. O ir kvapas puikiai išsilaiko: išsiimi, atrodo, kaip švieži“, – pasakoja ji.

Tai daro todėl, kad laikyti reikia turėti labai geras sąlygas, o jei ne, tai jie džiūsta, vysta, pūva.

„Ypač pavasariop pradeda vysti, pūti. Išmesti gaila, tad pabandžiau šaldyti, pasiteisino. Šiemet vėl šaldysiu“, – tikina ji.

Daug darbo?

„Be darbo, nieko nėr. Nedirbsi – neturėsi“, – tiesiai sako ji. O ir dėti į šaldiklį, anot jos, iškart nuėmus nebūtina, tai galima daryti ir žiemą, kai laiko daugiau, juk greitai to nepadarysi.

„Bet jei nėra kur jų laikyti normaliai: jiems negali būti nei per drėgna, nei per sausa, tada pats geriausias būdas – šaldyti“, – teigia ji.

Tikina, kad dabar jau neišmes nė vieno česnako. „Kad šaldyti juos galima, kažkur skaičiau, čia ne mano sugalvota, aš tik išbandžiau ir man tas labai tinka“, – sako daržininkė.

Jos šeimyna česnakus mėgsta, tad deda ji į visus patiekalus, kur tik tinka.

„Vasarinių niekad neauginu, žemė prie smėlio tokia, tad šie pas mane neužauga, bet dramblinių česnakų norėčiau nors sau užsiauginti. Bandysiu, noriu pažiūrėti, kaip auga“, – sako daržininkė.

Plėstis nežada. „Jau kiek auginu, tiek užtenka. Kiek yra, tiek užtenka“, – tarsteli ji.

Sodins česnakus rugsėjį.

„Kartais rugsėjį, kartais spalį, būna, net lapkričio pradžioje. Jei rugsėjį per šilta, tai sodinu spalį. Žiūrint, koks tas ruduo. Kai per šilta, česnakams negerai, geriau luktelti ir vėliau pasodinti“, – sako patyrusi česnakų augintoja.

Facebook komentarai

bas

a