Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Dėl COVID-19 pandemijos patirtų išlaidų darbuotojams priskyrimas leidžiamiems atskaitymams

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Prof. dr. Astrida Miceikienė.
Prof. dr. Astrida Miceikienė.
Printer Friendly, PDF & Email

Įmonės ir fiziniai asmenys, užsiimantys individualia veikla, tame tarpe ir ūkininkai, dėl COVID-19 pandemijos patyrė papildomų išlaidų. Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad ekstremalios situacijos dėl COVID-19, įmonių ir fizinių patirtos išlaidos priskiriamos leidžiamiems atskaitymams.

Viena iš išlaidų rūšių – darbuotojams atliktiems testams ir skiepams finansuoti, priskiriamos leidžiamiems atskaitymams. Jos priskiriamos būtinosios darbo saugos ir darbuotojų apsaugos išlaidomis.

Šiuo atveju laikoma, kad darbuotojas asmeninės naudos negavo, todėl gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatos netaikomos ir pajamų natūra darbutojams neatsiranda. Tokios pat teisės aktų nuostatos galioja, kai įmonė ar fizinis asmuo, užsiimantis individualia veikla, siekdami nustatyti, ar darbuotojas yra persirgęs Covid-19, atlieka serologinius imunoglobulinų G(IgG) ir M(IgM) Covid-19 ligos tyrimus, kurie parodo ar darbuotojas turi Covid-19 antikūnų.

Įmonės ar fizinio asmens, užsiimančio individualia veikla, patirtos išlaidos, susijusios su darbuotojo šeimos nariui (sutuoktiniui, vaikams) atliekamais Covid-19 testais ir skiepais, priskiriamos leidžiamiems atskaitymams, kaip sąnaudos, patirtos darbuotojo šeimos nario naudai. Tokia darbuotojo šeimos nario (sutuoktinio, vaikų) natūra gauta nauda, vadovaujantis GPM įstatymo 9 str. 7 dalimi, laikoma darbuotojo su darbo santykiais susijusiomis pajamomis.

Taip pat patirtos išlaidos, susijusios su darbuotojams atliekamais Covid-19 testais, priskiriamos leidžiamiems atskaitymams, kaip sąnaudos susijusios su užsienio komandiruote ir būtinos vieneto ekonominei veiklai vykdyti.

VMI pažymi, kad tuo atveju, kai darbdavys, siekdamas užtikrinti efektyvų darbo organizavimą, veiklos tęstinumą ir sklandumą, karantino dėl COVID-19 metu savo darbuotojams apmoka tam tikras paslaugas, įsigyja tam tikras prekes, ar leidžia naudotis įmonės turtu, tokiu būdu apsaugodamas dirbančius darbuotojus, atliekančius įmonei ar fiziniam asmeniui, užsiimančiam individualia veikla, svarbias užduotis, pajamų natūra nuostatos netaikomos, nes laikoma, kad tokias išlaidas darbdavys patiria savo, o ne darbuotojo naudai.

Todėl ir darbdavio išlaidos, patirtos karantino dėl COVID-19 metu, darbuotojų, negalinčių vykdyti darbo funkcijų iš namų, vykimui į darbą ar parvykimui iš jo, maitinimui gali būti priskirtos leidžiamiems atskaitymams kaip būtinosios darbo saugos ir darbuotojų apsaugos išlaidos.

Įmonė ar fizinis asmuo, užsiimantis individualia veikla, vidaus tvarkoje turi nusimatyti, kokios paslaugos/prekės ir kokias funkcijas atliekantiems darbuotojams (konkretiems/visiems darbuotojams) bus apmokamos.

Pavyzdžiui, jei įmonė numatys, kad darbuotojams, kurių darbo funkcijos yra svarbios įmonės veiklos tęstinumui, sklandumui, įprastai į darbą iš namų/ iš darbo į namus vykstantiems viešuoju transportu (kai darbo funkcijų atlikimui automobiliai nereikalingi ir nebuvo suteikti) ir negalintiems vykdyti darbo funkcijų iš namų, nacionalinio karantino metu vykimui į darbą/ parvykimui iš darbo bus apmokamos taksi/pavėžėjimo paslaugos arba suteikta galimybė vykti įmonės turimais automobiliais, tokios įmonės patirtos išlaidos galės būti priskirtos įmonės leidžiamiems atskaitymams kaip būtinosios darbo saugos ir darbuotojų apsaugos išlaidos, ir nelaikomos darbuotojų pajamomis.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA