Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Dėl posėlio problemų vieni kreipiasi į ministeriją, kiti jas sprendžia patys

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šiemet, dėl išguldytų pasėlių ir lietaus, javapjūtė gerokai užsitęsė. Lietuvoje yra nemažai ūkių, kuriuose dar tik baigiamos kulti pupos.

Tokie ūkiai, susidurtų su dideliais sunkumais, norėdami išlaikyti posėlį 8 savaites, kaip to reikalauja ES žalinimo paramos programa. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), įvertinusi nepalankias šių metų derliaus nuėmimo sąlygas, leido šį terminą sutrumpinti.

Ūkininkai gali parašyti laisvos formos prašymą Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA). Informuoti galima per NMA agro programėlę, el. paštu – poselis@nma.lt arba tiesiog parašyti laišką.

Papildomų įrodymų pateikti nereikia, taip pat nereikia laukti patvirtinimo iš NMA, tačiau agentūra su kai kuriais pareiškėjais gali susisiekti.

„Pritaikius force majeure ir išimtinės aplinkybės taisyklę, pareiškėjams nebus taikomos sankcijos neįgyvendinus posėlio, skirto žalinimui, išlaikymo dirvoje reikalavimo“, – teigiama ministerijos pranešime.

Tokį ŽŪM sprendimą teigiamai įvertino Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Genutė Staliūnienė, sakydama, kad šis ES reikalavimas bendrai netinka Lietuvai dėl gamtinių sąlygų.

„Štai pernai mano laukų posėlis – garstyčios, išaugo iki pažastų, o šiemet vos pakilo apie 10 cm ir tai per tą patį laikotarpį“, – „Agroetai“ sakė ūkininkė, užsimindama, kad būtų gerai, jei Lietuvoje posėlio išlaikymo terminas būtų sutrumpintas iki 6 savaičių visam laikui.

Kėdainių r. ūkininkas Jonas Misevičius, iš anksto numatydamas galimus sunkumus dėl posėlio, nusprendė jį palikti iki kitų metų.

„Šiemet taip darau pirmą kartą, bet esu girdėjęs, kad taip Lietuvoje elgiasi nemažai ūkininkų“, – dėstė netoli Kėdainių javus auginantis stambus grūdininkas. Anot pašnekovo, žieminėms kultūroms jis yra numatęs kitus laukus, o pavasarį pakaks kultivatoriumi išdirbti dabartinį posėlį ir bus galima sėti vasarines kultūras.

Facebook komentarai