Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Dirbantis ir sportuojantis Robertas svajoja apie 100 šeimų bityną

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Roberto Vališausko svajonė turėti 100 šeimų bityną. Asmeninės nuotr.
Roberto Vališausko svajonė turėti 100 šeimų bityną. Asmeninės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Robertas Vališauskas iš Šakynos (Šiaulių raj.) – labai užsiėmęs žmogus, suspėjantis dirbti Kuršėnų sporto mokykloje treneriu, studijuoti Šiaulių universitete kūno kultūros magistrantūroje ir laikyti net 42 šeimas bičių. Jauno vyro svajonė savo bityną išplėsti iki 100 šeimų. Robertas domisi šiuolaikiniais bitininkystės būdais, savo bites yra apgyvendinęs daugiaaukščiuose aviliuose.

Senelio pėdomis

Nuo vaikystės sportuojantis Robertas turi ir kitą pomėgį – bitininkavimą.

Bitininkas buvo Roberto senelis. Pirmąsias bitininkavimo pamokas, būdamas gal dešimtmetis,  jis iš senelio ir gavo. Bičių pasaulis, jų gyvenimas R. Vališauskui buvo įdomus, bet didelio noro tuomet prie bičių eiti vaikas nerodė. Labai jau nepatikdavo skaudūs bičių įgėlimai.

„Bet vis labiau, kartu su seneliu bitėmis besirūpindamas, pramokęs jas prižiūrėti, nė nepajutau, kaip bitininkavimu užsikrėčiau. Dabar tai jau tikra liga, nepagydoma. Nebegaliu be bičių“, – pasakojo R. Vališauskas, savarankiškai bitininkaujantis trejus metus ir laikantis 42 bičių šeimas.

Vaikinas po vidurinės baigimo pasirinko kineziterapijos studijas Kaune ir sėkmingai jas baigė. Dabar Robertas dar studijuoja kūno kultūros magistrantūrą Šiaulių universitete ir dirba Kuršėnų sporto mokykloje. Be to, labai rimtai sportuoja, yra vidurinių ir ilgų nuotolių bėgikas, galintis pasidžiaugti puikiais pasiekimais.

„Viskam reikia laiko. Ir sportui, ir mokslui, ir darbui. Ir bitėms. Spėju kažkaip“, – šypsojosi.

Domisi šiuolaikiniais bitininkystės būdais – bites apgyvendino daugiaaukščiuose aviliuose   

Robertas Vališauskas, bitininkavimo pagrindų išmokęs iš savo senelio, domisi šiuolaikiniais bitininkystės būdais.

„Man svarbu palengvinti tikrai sunkų bitininkavimo darbą. Todėl sudomino informacija apie daugiaaukščius avilius. Porą tokių avilių įsigijau. Aviliai sudaryti iš korpusų, kurių labai daug vieną ant kito galima sudėti, pastatyti savotišką dangoraižį. Trys pirmieji korpusai–aukštai sudaro bičių lizdą, likusieji skirti medui“, – sakė bitininkas.

Bitininkavimas, kuomet bitės laikomos daugiaaukščiuose aviliuose, pasak Roberto, užima kur kas mažiau laiko negu įprastuose aviliuose, darbas – greitesnis. Aukštai su koriais paruošiami žiemą. Pavasarį aukštais plečiami lizdai.

Šį pavasarį R. Vališauskas turėjo 20 bičių šeimų, dabar bičių ūkį išplėtė iki 42. Dalį avilių R. Vališauskas laiko ir miestelyje, nes pagal taisykles viename savo žemės aro plote galima apgyvendinti vieną bičių šeimą. Tačiau didžiąją daugumą bitininkas išvežioja į pamiškes, atokesnes vietas.

„Lietuviai medų mėgsta, bet rinka – užkišta“

Robertas Vališauskas jau ėmė pirmąjį medų ir pavasarinį medunešį tik giria. Bitės prinešė nemažai rapsų medaus iš aplinkinių laukų. Neilgai trukus pradės žydėti avietės, liepos, dar daugiau miško augalų. Turės bitės ką veikti, jei lietūs netrukdys.      

„Lietuviai medų mėgsta, bet rinka – „užkišta“. Galima tvirtinti, jog Lietuva – bitininkų kraštas. Dažnoje sodyboje nors po vieną ar porą aviliukų stovi. Kai turiu didesnį kiekį medaus, parduodu didmenininkams“, – sakė Robertas Vališauskas.

Bitininkas ateityje ketina savo bityną išplėsti iki 100 šeimų. Dabar įrenginėja patalpas sandėliavimui. Todėl bent porą ateinančių metų bičių šeimų bus tiek, kiek yra.   

Facebook komentarai

bas

a