Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ekologiškų ir paprastų maisto produktų kainos

Autorius: Mikas JUOZAPAITIS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Logiškai galvojant, tas kainų skirtumas, kuris egzistuoja tarp ekologiškų ir paprastų maisto produktų, turėtų atitekti ūkininkui, mat tik jo papildomo darbo dėka daržovė, pienas ar mėsa užauga švarūs ir sveiki. Parduotuvei neturėtų būti skirtumo, ekologiškų ar įprastų obuolių kilogramą laikyti savo lentynose. Todėl galėtume manyti, kad mūsų pateiktų kainų skirtumas ir pasilieka ūkininko kišenėje.

Iš Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro pateiktos statistikos sužinome, kad pastarosiomis savaitėmis ekologiškų ir įprastų obuolių kilogramas prekybos centruose kainavo vienodai – 1,46 Eur/kg. Ekologiškos bulvės buvo brangesnės (0,99 Eur) už paprastas lietuviškas bulves (svyravo tarp 0,49 ir 0,71 Eur), o lietuviškų morkų kainos skyrėsi dar labiau – už ekologiškas mokėjome 1,46, už paprastas 0,57 Eur. Dar žymesnis skirtumas tarp ekologiškų ir paprastų geltonųjų svogūnų – atitinkamai 2,14 ir 0,39 Eur/kg. Būta skirtumo ir tarp supakuotų baltagūžių kopūstų kainų – ekologiškų 1,19, paprastų 0,89 Eur.

L kategorijos ekologiškų lietuviškų kiaušinių 10 vnt. pakuotė kainavo 3,89 Eur, o tos pačios kategorijos narvuose laikomų vištų kiaušiniai – 1,43 Eur. Tuo tarpu balto 13 proc. riebumo varškės sūrio kilogramo kaina skyrėsi menkai, ekologiškas kainavo 7,89 Eur., paprastas 6,76. Pieno (2,5 proc. riebumo) litro kaina atitinkamai 1,41 ir 0,9 Eur.

Daugiau kaip pusantro karto brangiau lietuviams tenka mokėti ir už ekologišką galvijieną. Atšaldytos tokios fasuotos nugarinės kilogramas kainavo 16,63 Eur, tuo tarpu įprasta galvijų nugarinė – 9,33 Eur.

Lyginant kainas su atitinkamu praėjusiųjų metų laikotarpiu, labiausiai brango ekologiški obuoliai (67 proc.), lietuviški svogūnai (21 proc.), lietuviškos morkos (20 proc.), o pigo importuoti ekologiški svogūnai (42 proc.) bei importuoti makaronai (21 proc.). Tuo tarpu paprastų produktų kategorijoje labiausiai jautėsi supakuotų produktų kainų šuolis – bulvės brango 9 proc., morkos 39, kopūstai 48, o svogūnai 74 proc.

Facebook komentarai