Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ekonomisto geros žinios žemės ūkiui: maisto sektorius demonstruoja augimą

Autorius: ELTA
Žygimantas Mauricas.
Žygimantas Mauricas.
Printer Friendly, PDF & Email

„Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas sako, kad dėl užsitęsusio karantino šalyje skirtingų ekonomikos sektorių atsigavimas artimiausioje ateityje bus itin netolygus. Jis taip pat pažymi, kad tvaraus ekonomikos atsigavimo verta tikėtis tik kitąmet.

„Mūsų ekonominė struktūra labai palanki šiai ekonominei krizei, dėl to turėjome vieną mažiausių ekonomikos smukimų pernai. Tikėtina, kad šiemet situacija nebus labai dramatiška, nepaisant užsitęsusio karantino ribojimų.

Tačiau iššūkis didėja dėl „K“ formos, t. y. labai nevienodo ekonominio atsigavimo. Jei praėjusių metų pavasarį didžioji dalis sektorių patyrė nuosmukį, po kurio buvo atsigavimas – tai galime apibūdinti kaip „V“ formos recesiją – šiuo metu turime „K“ formos krizę. Matyti didžiulis atotrūkis tarp maisto ir ne maisto prekėmis prekiaujančių įmonių“, – pristatydamas Baltijos šalių ekonomikos apžvalgą, teigė ekonomistas.

Ž. Mauricas pažymėjo, kad ypač didelis atotrūkis, žvelgiant į mobilumo ir apyvartų duomenis, stebimas tarp maisto ir ne maisto prekėmis prekiaujančių įmonių.

„Maisto produktais prekiaujančių įmonių apyvartos augimas sausio mėnesį buvo didžiausias nuo 2007 m., t. y. 9 proc. Ne maisto prekių – -14 proc., panašiai kaip pavasarį. (...)

Maisto produtų parduotuvės gyventojų mobilumas jau yra didesnis apie 20 proc. nei atitinkamu laikotarpiu pernai. Ne maisto prekių parduotuvėse ir laisvalaikio vietose jis gerokai mažesnis. Priešingai nei pavasario karantino metu, kai mobilumas krito ir maisto, ir ne maisto prekių parduotuvėse, dabar jis krinta tik ne maisto prekių parduotuvėje“, – akcentavo jis.

Anot Ž. Maurico, pirmas šių metų ketvirtis laisvalaikio ir paslaugų įmonėms bus žymiai prastesnis, lyginant su praėjusių metu pabaiga.

„Pirmas ketvirtis laisvalaikio, paslaugų ir, tikėtina, ne maisto prekių prekybos sektoriui bus kiek prastesnis nei praėjusių metų antras ketvirtis. Mobilumas jose praėjusių metų antrą ketvirtį sumažėjo vidutiniškai 39 proc., dabar jis jau sumažėjęs 58 proc., o tai yra žymiai daugiau“, – pabrėžė jis.

„Šiemet per pirmuosius du su puse mėnesio, žvelgiant į mobilumo pokyčius ES, matome, kad Lietuva yra pirmoje vietoje pagal mobilumo sumažėjimą ne maisto prekių prekybos ir paslaugų sektoriuje, tačiau esame pirmi pagal mobilumo pokyčius maisto produktų parduotuvėse“, – pridūrė Ž. Mauricas.

Ekonomistas taip pat akcentavo, kad ekonomikos atsigavimo dar šiemet tikėtis nevertėtų.

„Vertinant tai, kad ES ekonominė padangė dar tikrai nėra šviesi, (...) tvarusis ekonomikos atsigavimas nusikelia į kitus metus. Galbūt šių metų antrą pusmetį jau turėsime pakankamai spartų augimą, bet kadangi pirmas pusmetis bus pakankamai vangus, tai bendras metinis rezultatas dar nebus labai geras“, – sakė jis.

Facebook komentarai