Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Forumas: ar robotai žemės ūkyje pakeis žmones, o gal tik jiems padės?

Autorius: Agroeta
Forumas: ar robotai žemės ūkyje pakeis žmones, o gal tik jiems padės?
Forumas: ar robotai žemės ūkyje pakeis žmones, o gal tik jiems padės?
Printer Friendly, PDF & Email

(Kaunas, balandžio 24 d.) Žemės ūkis yra viena perspektyviausių sričių, kur galima diegti išmaniąsias technologijas, tačiau tam reikia naujų kompetencijų specialistų, teigia žemės ūkio ir maisto sektorių lyderiai. Diskusijai apie tai antradienį  į  Kauną rinkosi forumo „Žemės ūkis 2050: į kokias kompetencijas būtina investuoti šiandien?“ dalyviai – šio sektoriaus verslo bei politikos atstovai.

   Renginio ašimi buvo politikų, agroverslo atstovų bei akademinės bendruomenės diskusijos apie tai,  kaip Lietuvos žemės ūkį jau artimoje ateityje keis globalūs žmonijos iššūkiai, vis pažangesnės inovacijos, ketvirtoji pramonės revoliucija, kokių rezultatų iš sektoriaus tikisi vartotojai ir kokių žinių bei gebėjimų ateityje reikės agrosektoriaus darbuotojams.

Forumo iniciatoriai  - šalies agroverslo lyderiai, VDU ŽŪA absolventų klubo „ASU alumni“ nariai – jau šiandien jaučia universitetinį išsilavinimą įgijusių naujos generacijos darbuotojų trūkumą bei prognozuoja, kad ateityje tokių žmonių reikės tik daugiau, o tradiciškai suvokiamos profesijos savo ruožtu modifikuosis šiuo metu sunkiai prognozuojamomis kryptimis.

„ASU alumni“ klubo prezidentas, įmonių grupės „Dojus“ valdybos pirmininkas Pranas Dailidė pastebėjo, kad šiuo metu beveik 20 proc. iš eksporto gaunamų pajamų Lietuvai uždirba žemės ūkis ir maisto pramonė. Siekiant, kad šie mastai didėtų,  atitinkamai didėja inovatyvių sprendimų ir taikomojo mokslo bei gamybos saitų stiprinimo poreikis. Tik tai gali garantuoti konkurencingumą globaliose rinkose, o kartu įpareigoja keisti požiūrį į specialistų rengimą.

„Mums, verslo atstovams, svarbu, kad iš esmės pasikeistų jaunų žmonių požiūris į žemės ūkio sektorių: tai yra ne tik gerai apmokama, pažangi, pritaikanti inovacijas sritis, bet ir įdomi vieta dirbti. Žemės ūkyje kuriama aukšta pridėtinė vertė, naujausios technologijos – robotai, dronai, big data, dirbtinis intelektas  – jau šiandien taikomi netgi sparčiau nei kituose sektoriuose“, kalbėjo P. Dailidė, raginęs švietimo ir žemės ūkio politikus rasti kryptį, kuri remtųsi geriausių pasaulio mokyklų patirtimi ir vestų Lietuvos žemės ūkį modernumo bei tvarumo keliu.

„Mūsų misija – ne numatyti, o įgalinti ateitį. Tam pečius turi suremti mokslo, verslo, politikos lyderiai. Ketvirtoji pramonės revoliucija labai sparčiai keičia pasaulį. Jau artimiausioje ateityje bus naudojama savavaldė žemės ūkio technika, taikomos inovatyvios tiksliojo ūkininkavimo technologijos. Žemės ūkis jau dabar yra viena sparčiausiai robotizuojamų sričių, o ateityje poreikis kurti ir valdyti naujas technologijas tik didės. Tai kelia naujus iššūkius ir dovanoja naujas galimybes“, – forumo metu kalbėjo VDU ŽŪA kancleris prof. Antanas Maziliauskas.

Siekis vystyti modernų žemės ūkį prilygsta siekiui kurti bendrąją žmonijos gerovę ilguoju periodu. Skaičiuojama, kad 2050 m. pasaulyje gyvens 9,5 mlrd. gyventojų, o kokybiško maisto poreikis iki to laiko palyginti su šiandiena bus išaugęs 70 proc. Žemės ūkiui tinka tik apie 10 proc. mūsų planetos sausumos teritorijų. Spartėjant naujų inovacijų diegimui, didėjant žemės ūkio gamybos intensyvumui,  o kartu ir tvarumo poreikiui,  konkrečių universitetinių studijų programų neliks – kiekvienas asmuo savo kompetencijų krepšelį formuosis pats, mokydamasis iš aukščiausios kvalifikacijos ekspertų.  

 Ekologiškų produktų kūrėjų atstovas – AUGA Group valdybos pirmininkas Kęstutis Juščius diskusijoje apie išmaniųjų technologijų situaciją Lietuvos žemės ūkyje, jas įvardijo kaip kol kas neišnaudotą mūsų šalies galimybę tapti lyderiais pasaulio mastu. „Auga nauja karta žmonių, kurie galvoja apie tvarumą, taigi ir maisto gamybos tvarumą  - kai nuo lauko iki stalo užtikrinama, kad maistas pagamintas tvariai. Ir šiems jauniems žmonėms pasaulis šiandien neturi ką pasiūlyti. Tai kodėl Lietuva šiuo atveju negalėtų tapti pasaulio lydere?“ – retoriškai klausė K. Juščius.

Laura ŽEMAITIENĖ

Nuotraukoje: „ASU alumni“ klubo prezidentas, įmonių grupės „Dojus“ valdybos pirmininkas Pranas Dailidė ir VDU ŽŪA kancleris prof. Antanas Maziliauskas .

Facebook komentarai