Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Grūdininkai, persikvalifikuodami į daržininkus, šiuos palieka be paramos

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) svetainėje paskelbus Paramos paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas" prioritetinę eilę, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) nariai išsiaiškino, kad aukštą balų skaičių surinkusių projektų tarpe yra ir grūdininkų, nes, kaip ir ankstesniame šaukime, projektus jie rengė kaip daržininkai, augindami žirnius ir pupas.

Pagal Kombinuotąja nomenklatūrą žirniai ir pupos yra priskiriami daržovėms. Šios kultūros yra auginamos kaip baltyminiai augalai, o pasėlių deklaracijose yra žymimos grafoje „kaupiantys azotą augalai ariamojoje žemėje“.

Šių kultūrų augintojai, paraiškoje pažymėdami, kad investuoja į „Daržininkystės“ sektorių, pasididina bazinį paramos intensyvumą iki 50 procentų ir gauna 25 prioritetinius balus už atrankos kriterijų, kadangi įgyvendina daržininkystės projektą, taip dirbtinai susikeldami balus.

Dėl to tikriesiems daržininkams dar labiau padidėja konkurencija, o visam daržininkystės sektoriui nebelieka jokio prioritetiškumo. Dėl nesurinktų konkursinių balų ir negautos paramos ūkiuose lieka nepastatytos daržovių saugyklos, kurios yra pagrindinė prielaida, norint sumažinti maisto švaistymą, siekiant visus metus gyventojus aprūpinti gerai išsilaikiusiomis, nepraradusiomis maistinių medžiagų, kokybiškomis šakniavaisinėmis daržovėmis.

LDAA kreipėsi į ŽŪM, kad tolimesniame vertinime atrinkti projektai būtų dar kartą atidžiai peržiūrėti.

„Jei šie, tariamai daržininkų, projektai bus atmesti, dėl investicijų nepagrįstumo pupų ir žirnių auginimui, liks nepanaudotų lėšų, tačiau, remiantis dabar galiojančia tvarka, jų nebus galima panaudoti mažiau balų surinkusiems, bet atitinkantiems vertinimo kriterijus, pareiškėjų projektams“, – painią situaciją komentavo LDAA vadovė Zofija Cironkienė. Todėl, pasak Z. Cironkienės, LDAA prašė paraiškoms, kurioms dalinai pakanka lėšų, sumažinti balų skaičių bent iki 65 ir finansuoti šiuos projektus dar šiais metais, o ne sutaupytas lėšas perskirstyti kitoms reikmėms ar kitų metų šaukimams.

Z. Cironkenės teigimu, 65 balai yra ta riba, kurią realu surinkti tikriems daržininkams.

„Juos visad aplenkia gyvulininkai, kurie kiekvienais metais turi bent po 5 prioritetinius balus, kurių neturi nei vienas kitas sektorius, ir grūdininkai, kurie „keičia“ veiklos kryptį į daržininkystę, augindami baltyminius, pašarinius, azotą kaupiančius augalus“, – kalbėjo LDAA vadovė, pripažindama, jog pupų ir žirnių auginimas yra pažangus ir skatintinas, tačiau ši veikla yra remiama kitomis priemonėmis – papildomomis išmokomis.

Nepatvirtintais „Agroetos“ duomenimis, šio šaukimo NMA paskelbtoje prioritetinėje eilėje yra 10–15 grūdininkų, kurie įsipareigojo „investuoti į daržininkystės sektorių“ augindami pupas bei žirnius. Portalo kalbinti daržininkai buvo labai nepatenkinti ir nusivylę, jie net įtarė neskaidrias valdžios machinacijas.

„Tikri daržininkai liko už borto“, – sakė stambus bulvių augintojas Rimantas Žebarauskas. Jo planuose buvo šiemet užbaigti statyti daržovių saugyklą, įsirengti šiuolaikišką ventiliacijos sistemą, tačiau negavęs paramos beveik 200 ha bulvių auginantis ūkininkas apie šiuos planus, bent jau laikinai, turės pamiršti.

Facebook komentarai

bas

a