Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Alyvų sodinimo metas. Patarimai kaip pasodinti tinkamai

Autorius: Jurga SAJENKIENĖ
Nuo rugpjūčio vidurio iki spalio pradžios – geriausias laikas sodinti alyvas.
Nuo rugpjūčio vidurio iki spalio pradžios – geriausias laikas sodinti alyvas.
Printer Friendly, PDF & Email

Turėtų suskubti pavasario, atgimimo simboliu laikomų alyvų mylėtojai. Nuo rugpjūčio vidurio iki spalio pradžios – geriausias laikas jas sodinti.

Žinoma, kiek keista ir sunku šiuos augalus rudenį prisiminti, nes seniai nužydėjo. O ir jų sodinukai dažniausiai parduodami pavasarį. Nežiūrint visko, alyvų mylėtojai rankoves raitotis ir kibti į darbą turėtų vos tik pakvimpa rudeniu. Pavasarį jau būna per vėlu, nes alyvų gyvybinė veikla prasideda labai anksti. Tuo metu pasodinus, alyvos ilgai negali adaptuotis ir sunkiau prigyja, žydėjimas vėluoja metais ar net dvejais.

Lietuvoje prieš kelis šimtus metų dvarų parkuose, sodybose pradėtas auginti alyvas patartina  iš karto sodinti į nuolatinę augimo vietą, kadangi nuolatiniai persodinimai vargina ir skurdina.  Ji turi būti saulėta – pavėsyje alyvos augs, tačiau nežydės.

Savaime Pietryčių, Centrinėje ir Pietų Europoje, Rytų Azijoje augantys augalai visiškai nepakenčia užsistovėjusio vandens, todėl joms patinka būti įkurdintoms ant kalvelės, aukštesnėje vietoje. Taip pat jos nemėgsta rūgščios dirvos, todėl sodinant į 50 x 50 cm duobę galima įberti pelenų, kelias saujas dolomitmilčių, trupintų klinčių. 

Atsižvelgiant į esamą dirvožemį, dirvą reikėtų papildyti kompostu, neutraliomis durpėmis ir mineralinėmis trąšomis. Viskas gerai perkasama, kad augalas augtų vienodame substrate. Vazone auginto sodinuko šaknynas dažniausiai būna stiprus ir susiformavęs, jį reikėtų atlaisvinti.

Negalima sodinti susuktomis ar susipynusiomis šaknimis. Medelis ar krūmas statomas į duobę tokiame pačiame gylyje, kaip augo vazone. Augalo šaknys užberiamos papildytu substratu. Pasodinus gausiai palaistoma, apmulčiuojamas pomedis, kad ilgiau laikytųsi drėgmė.

Alyvų negalima apkaupti, giliai purenti, nes jų šaknys paviršinės. Geriausia priežiūra – mulčiuoti kompostu ar gerai perpuvusiu mėšlu ir įterpti pelenų žemės paviršiuje, kur išsidraikiusios šaknys. Anksti pavasarį alyvos patręšiamos žydintiems augalams skirtomis universaliomis trąšomis.

Facebook komentarai

a

a