Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Atėjo Šv.Ona su duona, su uoga ir ... su subine nuoga

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

„Ateis Šv. Ona su duona, su uoga ir su subine nuoga!“ – taip sakydavo senoliai. Šventa Ona jau atėjo. Kaimo žmonės sako, kad šiemet jau taip ir išėjo, kad Ona – biedna nei obuolių, o ir javapjūtė dar tik prasidėjo.

Javapjūtė pradėta per pačias Onines

Ūkininkė Raminta Karauskienė iš Semoškų kaimo Kapčiamiesčio seniūnijos sako, kad  jų ūkyje javapjūtė pradėta per pačias Onines – liepos 26 – ąją. Pabandė kulti rugius. „Pradėjome, bet tik valandukę truko kūlimas. Užlijo“, - sako ji. Paskui vėl lietūs sustabdė kūlimo darbus, o ir dabar vėl sinoptikai nieko gero nežada, tad nieko kito nelieka: reikia žiūrėti į dangų ir vos tik dangus išsigiedrija, nieko nelaukus, lėkti į laukus.

Kol kas tik pabandė, pasižiūrėjo. „Pasižiūrėti jau norėjome. Apėjo kombainas tik pora ratų aplink lauką“, - sako ūkininkė.

„Pamatavome grūdų drėgnumą. Įdomu, kokia ta drėgmė? Grūdai dar drėgni. Grūdų drėgmė 15 buvo. „Kauno grūdams“ Alytuje parduodame, tad reikia, kad drėgmė neviršytų 14, kad kainą gerą gautume, kad jau neatskaičiuotų. Paprastai, kai grūdai „per kombainą“ pereina, drėgmė didesnė būna, nes pasitrina, tad drėgmė dar padidėja“, - paaiškina ji. Sako, kad jei leis orai, kuls toliau, tada gal bus aiškiau, koks tas šiųmetis derlius? „Kol kas dar sunku pasakyti“, - kalba ji. Sako, kad vietomis javai – nieko, gražūs, kai kur - nelabai. Yra tam ir priežasčių. „Trąšų šiemet nelabai daug berta, yra pagulusių javų nuo lietaus. Vietomis plotai guli“, - dėsto ji.  Nukulti reiks apie 300 hektarų.

Tuoj duona kaip plotkele per Kūčią dalinsimės

Javapjūtė dar tik prasidėjo, o duona tiesiog akyse brangsta. Lazdijiečiai neslepia, kad vienoje vietinėje parduotuvėje pabrango kone dvigubai. Prie tokių kainų nepratę žmonės net akis išpūtė.

Kad duonos gaminiai brangsta, patvirtina ir UAB „Lazdijų prekyba“  Salos kaimo parduotuvės darbuotoja Onutė Juškelienė. „Taip taip brangsta“, - iškart pasako ji. Paklausta, kiek pabrango duona, sako, kad pavyzdžiui, „Biržų duona“ pabrango net 50 centų. O batonai, pyragai? „Mes, žinokite, užsakome tik tokius gaminius, kuriems  daroma nuolaida: tik tokius imame. Ieškome nuolaidėlių, kitaip net neužsakome. Jei  kokios akcijos pas juos vyksta, tik tokiu atveju užsisakinėjame“, - patvirtina ji. Sako, kad duonos kepaliukai nė kiek nepadidėjo, tik kaina išaugo. „Kepaliukas jau, žinokit, arti dviejų eurų“, - sako darbuotoja. Neslepia, kad žmonės neima - ir viskas. „Per brangu“, - sako ji. Pasvarsto, kad gal kur kitoks kontingentas žmonių: gal bagotesni gyvena, daugiau uždirba ar pravažiuojančių daug, tad gal ten labiau perka, į kainą nežiūri. „Bet čia toks kraštas, kur nei bažnyčios, nei kapų. Žmonės tiesiog neperka“, - tvirtina parduotuvės darbuotoja. Anot jos, jau nesirenka pagal skonį: anksčiau norėdavo labai baltos duonos, dabar ima ir tą tarpinę. „Tarpinė, tai tokia nei balta, nei juoda“, - paaiškina ji. Sako, kad jau negali sau leisti to, ko nori, o tik tai, ką gali įpirkti.

„Jau kas kas, bet duona, miltai, tai jau labai pabrango“, - tiesiai sako ji.

„Po dviejų darbo dienų, kai užsuku į parduotuvę apsipirkti, kaskart matau, kaip per dvi dienas jau vėl šiek tiek pabrango daug kas. Ką jau šnekėti apie kitas prekes, jei net duona ir ta pabrango ir dar brangsta“, - sako lazdijietė.

„Tuoj duona kaip plotkele per Kūčią dalinsimės“, - sako žmonės.

Facebook komentarai

bas

a