Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Braškių augintojai jau pradeda pirmuosius darbus

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Vieni jau dirba braškynuose, kiti dar laukia.
Vieni jau dirba braškynuose, kiti dar laukia.
Printer Friendly, PDF & Email

Braškėms tinka, kai visi jų priežiūros darbai atliekami laiku. Šios taisyklės besilaikantys augintojai dažniausia džiaugiasi gausiais derliais.

Nebaigtas rudeninis darbas į naudą: braškių daigelių jau tuoj bus galima pasisodinti

Daiva Miliauskienė iš Druskininkų savivaldybės Didžiasalio kaimo sako, kad dar truputėlį luktelti reikia ir jau bus galima sodinti braškių daigus.

„Balandžio antroje pusėje, tai jau tikrai: šiltesnė žemė, gražesnis oras ir jau tikrai galima sodinti“, – tikina ji. Sako, kad jos daigeliai nepasodinti buvo, o tiesiog palikti ūsai žiemoti. Tiesa, apdengti agroplėvele. „Vienų braškių ūsus nukarpiau rudenį, o kitus taip ir palikau“, – paaiškina ji. Norinčių sodinti atsiranda, jau užsisako daigų.

„Daigeliai gerai peržiemojo, įsišakniję, šaknys tikrai geros ir dabar jau gražiai atrodo, bus galima sodinti. O kas turi bent gabalėlį savos žemės, nori pasisodinti, nori nusiskinti savo braškių“, – tikina braškių augintoja.

Anot pačios Daivos, tai – lyg nebaigtas rudeninis darbas. „Palieku braškes su ūsais, visų nenukerpu, mat turiu begales dar ir kitų darbų. O šiaip tai reiktų viską iškarpyti rudenį, kad nereiktų pavasarį“, – paaiškina pašnekovė.

Braškes ji laiko uždengusi agroplėvele per žiemą.

„Mano braškės sodintos plėvelėje, tad kad neišaltų – uždengiu, nes jeigu minus 15 laipsnių šalčio, tai šaknynui kenkia“, – paaiškina ji. Po plėvele laikomos braškės anksčiau prakunta. Ankstyvas dar ilgiau po plėvele laiko: kol žydėti pradeda. Pirmųjų braškių paparastai turi jau gegužės pabaigoje.

„25 – 26 dienomis jau paprastai skinu“, – tarsteli ji. Šiemet, sako, šaltas pavasaris, tai jau nežinia kada bus tų pirmųjų lietuviškų braškių. „Na, nebent šiltnamiuose. O pas mus dar negreit. Ir šiandien snigo, kruša tokia užėjo“, – sako ji. Anksčiau augino 2 hektarus braškių, dabar paliko 60 arų. „Nėra ką pasisamdyti, kad padėtų nuskinti, tad sumažinau“, – sako ji.

Dabar braškyne prasidėjo pirmieji darbai: atidengia plėvelę, apkarpo, aprenka, jei kokie sudžiūvę lapai likę ar ūsai, vėliau reiks truputėlį patręšti.

„Kaip mes bekalbėtume, vis tiek be trąšų, nieko nebus – nieks neauga be trąšų. Kažkiek vis tiek reikia“, – sako augintoja pridurdama, kad braškes auginanti jau du dešimtmečius, tai jau daug ką išbandžiusi.

„Kas nori, paprašo daigelių, palieku, pasiima“, – sako moteris už braškių daigą prašanti vos 15 centų.

Tikisi gero braškių derliaus

Vilius Abeciūnas iš Seiliūnų sako, kada darbų savame braškyne dar nepradėjęs – ankstoka. „Sunkokai atsigaudinėja braškės po žiemos“, – neslepia braškininkas. Plėvele jis nedengiantis. „Iššalti, atrodo, neiššalo. Iš rudenio matėsi jau buvo tokių lyg ir prastesnių, tas teks atsodinti“, – aiškina jis.

Pirmieji darbai braškyne, sako, įprasti. „Pirmiausia ūsus sutvarkysime, jeigu koks dar ten likęs iš rudenio. Paskui jau reiks patręšti“, – pasakoja jis. Tada jau lauksite žydėjimo? „Na, kad čia dar neaišku, kada žydės. Juk dar šalčio praneša“, – šypsosi vyras. Anot jo, gamta mėgsta papokštauti, nieko čia nepadarysi. „Pernai anksti turėjome pirmųjų braškių – gegužės pradžioje“, – prisimena jis. Šiemet, sako, taip jau tikrai nebus. „Tikrai, kad ne“, – įsitikinęs uogininkas.

Braškių augintojas tikisi, kad uogų šiemet vis tik užderės, nors šaltas pavasaris, tačiau daugiau šilumos ir braškės turėtų atsigauti. „Manau, turėsime“, – optimistiškai nusiteikęs kalba Vilius savo kalbomis pradžiugindamas mus, braškių valgytojus. Tad mėgausimės, smaližiausime.

Facebook komentarai