Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Dzūkai pikti: grybų miškuose nėra

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Buvusio Stalų girininkijos girininko Vyto Jaskelevičiaus paklausus, ar Staluose sutinkantis grybautojų, jis tik šypsosi. „Išdžiūvo viskas grybų nėra“, trumpai drūtai sako ponas Vytas. Anot jo, sausa miškuose net grybai apdžiūvę, o ir tų pačių, apdžiūvusių, mažai. „Voveruškos ir tų nedaug“, greitai supasakoja situaciją Stalų miškuose buvęs miškininkas.

Įspėja, kad šiaip prašalaitis užsinorėjęs grybų vakarienei parsinešti tikrai nieko nepeš – iš miško grįš tuščiomis, vietinis dar gali pasigrybauti, bet ir tai nedaug. Miškuose sausa ir tuščia. Grybavimo sezono pradžia buvo gera, rodėsi, kad dzūkų mergos ne tik, kad nuogos neliks, dargi pasipuošusios šiemet vaikščios, ir še kad nori grybų dabar visai nėra. Dzūkų optimizmas blėsta. Miškai išdžiūvo, grybautojai nusiminę. „Lietaus nėra. Jei bus lietaus, bus ir grybų“, kaip kirviu nukerta ponas Vytas.

„Jei jums voveruška buvo grybas, tai dar viena kita yra. Kitokių neturime“, sako Kapčiamiesčio girininkijos girininko pavaduotojas Albinas Pockevičius. Anot jo, voveraičių ir pernai buvo, ir šiemet: daugiau ar mažiau. „Žydiškas grybas“, tarsteli jis. O kodėl gi žydišku grybu voveraites vadinate? „Tegu būna paslaptis, kodėl šiuos grybus, taip žmonės vadina“, kalba jis. Ir vis tik persigalvoja bei paaiškina: šiuos grybus anksčiau žydai supirkdavo, tad ir liko iš seno toks pavadinimas. Dabar viskas kitaip, anot jo, žydai nei perka, nei grybauti į Kapčiamiestį užsuka, jei kuris ir sugalvoja besiilsėdamas kurorte, tai Druskininkų pušynuose pasigrybauja.

„Sausa, grybų nėra“, teigia girininko pavaduotojas A. Pockevičius. Tai ar rudenį dar sulauksime kokių grybų? „Sėklų pabarstėme“, juokiasi jis. Paskui jau surimtėjęs tikina, kad rudenį, kai atvės orai, prasidės rūkai, o jei dar palis, tada ir grybai pasirodys. Baravykų bus? „Na, baravykų ne baravykų, bet paberžių tai tikrai“, sako pašnekovas.

Kapčiamiestyje supirkimo punkte voveraičių vos dėžutė visai nedaug ir tos pačios apdžiūvę. „Vieni tikėjosi užsidirbti. Juk kai grybų yra kai kuriems pavyksta visai neblogai uždirbti. Šiemet tenka nusivilti bent kol kas. Kiti rinkdavo grybus alui ar cigaretėms, tretiems malonumas pasivaikščioti po mišką. Bet dabar grybų nėra“, sako supirkėja Dalytė Sadeckienė.

Ji atskubėjusiai Gabijai su mamos surinktais trimis kilogramais su trupučiu voveraičių po 3 eurus už kilogramą sumoka. Gabija pasakoja, kad ji ir pati grybauja, mat vasaros atostogos, bet šįkart ilgėliau pamiegojusi ir į mišką nėjusi.

Ponia Jūratė 5 valandas uogavo nuo pusės septynių ryto. „Grybų nėra, tai uogavau“, tarsteli ji ant stalo padėdama saują voveraičių. Sakosi, lauktuvių supirkėjai atnešusi tik tiek teradusi. Jūratės darbo rezultatas įspūdingas 14 kilogramų mėlynių. „Aš nuo mažens uogauju, miškus pažįstu“, sako uogautoja. Tačiau ir ji pripažįsta, jog tiek pririnko tik sėkmės lydima. „Geras vietas užėjau didelės, nenurinktos. Pasisekė“,  tikino ji. Rinko rankomis, tad uogos gražios, švarios, jokio šapelio.

Ponia Dalytė rodo mėlynes rinktas šukomis vaizdas jau kitoks. Mėlynių šiemet kaip niekad daug tik jau ir jos į pabaigą. Už kilogramą mėlynių supirkėjai Kapčiamiestyje moka 2 eurus 10 centų. „Daug nemoka ir perdirbėjai. Matote ir grybai apdžiūvę, ir uogos jau į pabaigą, tad jų kokybė nekokia. Iki Žolinių mėlynes dar pirksime“, kalba supirkėja.

Tikina, kad kitaip negali mokėti. Anot jos, Lenkijoje dar mažiau mokama. „Tokios dabar kainos. Netgi į Varėną kasdien nevažiuojame mažai ir grybų, ir uogų, tačiau taip vėl patiriame nuostolių“, pasakoja ji. Anot jos, nuo 100 kilogramų voveraičių „nugaruoja“ 3- 4 kilogramai, mėlynės ir tos apdžiūsta. Bet dabar ir to 100 kilogramų nesuperka. Anot jos, dabar kiekiai superkamų grybų labai maži. „Net negaliu pasakyti, kiek per dieną superku. Labai įvairiai. Būna, kad tik 20 kilogramų per dieną suneša, kartais daugiau. Liūdnoka. Grybautojai atneša tai kilogramą, tai tris. Ne po daug“, sako ponia Dalytė.

Atskubėjęs 75 metų Petras pasisako, kad prie miško gyvena, tai kasdien grybauti eidavo, dabar miškan nosies nekiša. „O ko ten?“ klausia lyg manęs, lyg pats savęs. Anot jo, grybų nėra, o neseniai lijęs lietus menka paguoda. „Reikia, kad savaitę kasdien lytų“, tikina užkietėjęs grybautojas. Gaila Petrui, kad danguj vos tik pasirodę juodesni debesys, vėjo nugenami tolyn. „Ir lietaus kaip nėra, taip nėra, nors verk“, postringauja jis. Petras su giminaite kalbėjęs, tai žino: dzūkų grybai į Jurbarką „išėję“, ten baravykus renka. Tai kam leidot jiems „išeiti“? „O kad mūsų niekas neklausia. Abraomas danguj viską sprendžia“, sako jis rodydamas pirštu į dangų.

Ponia Dalytė prisimena, kad buvę tokių sausų metų kaip šie. „Bet paskui kažkaip atsigavę miškai, lietaus buvę ir po Žolinių baravykai kad pasipylę, tai penkių rūšių grybus pirkusi, rūšiavusi ir net eilėse grybautojai stovėję, norėdami parduoti“, prisimena ji. Anot jos, po Žolinių baravykų turi būti. „Kaip gi kitaip?“ lyg klausia, lyg teigia ji.

Pačiame Kapčiamiesčio centre sutiktas grybautojas Jonas pataria, kad negaiščiau laiko ir  neičiau miškan. „Vis tiek veltui. Na, ne vietinė, tai nebent pasivaikščioti nori. Grybų tikrai nerasi“, tiesiai sako jis. Tikina, kad tikrai nemeluoja grybų nėra.

Supirkėja Aušra uogas ir grybus superka Kapčiamiestyje, jos vyras Veisiejuose. „Ir ten ne kažin kiek grybų atneša“, tikina ji.

Ponia Aušra rodo mėlynes šios gražios, tad sumokėjusi po 2,30 Eur, kitos jau prastesnės, tad po 2,10 Eur.

Yra ir voveraičių, baravykų šiemet nesupirko. „Pirktume tik neškit, bet juk nėra“, šypsodamasi sako ji.

 Tuoj prasidės bruknės. Jau dabar moterys sau pasiuogauja. Už savaitėlės bus pačios tos. „Kai gražių nuperkame, tai parduodame stovyklautojams. Bruknes noriai perka poilsiautojai. Pati skaniausia uogienė bruknių su kriaušėmis. Tai ir mano mėgstamiausia“, prisipažįsta ponia Aušra.

O kaip gi vis tik su grybais, ar bus dar? „Baravykų tikrai bus. Laukim“, optimistiškai nusiteikusi tikina supirkėja.

Facebook komentarai