Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Dzūkijos miškuose pasirodė pirmosios mėlynės

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Autorės nuotr.
Autorės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Miškas dosnus – dzūkai prirenka žemuogių, pirmųjų voveraičių ir mėlynių. „Taip, miške jau mėlynių yra”, – patikina jie.

Dzūkijoje jau noksta mėlynės. Jei stabtelsite, jų jau galima paragauti. Dar nedaug, bet jau yra.

Uogienojai gražūs, žaliuoja, kaip dzūkai sako, lyg rūtos. Jei tik kokia sausra neišdegins: mėlynių bus. „Kitoje savaitėje vėl lietų praneša, tad neturėtų išdegint“, – ramina vienas kitą į mišką užklydusieji. Drėgmės, atrodytų, dar yra, bet jau traška, traška miške, na, bet čia kaip Dievulis sureguliuos.

Oras geras Dzūkijoje, pusė Lietuvos čia suvažiavę, ką ten suvažiavę net lėktuvėliu atskrido: stumiasi lėktuvą lyg kokį dviratį keliu palei Dusią, vairuotojai paskui iš lėto juda. „Ciūdai“, – sako vietinės močiutės.

Dzūkijos miškuose dabar tikras rojus: akį traukia raudonuojančios žemuogių pievelės, uogos didelės, prinokusios, tik gal kiek rūgštokos, jau voveraičių ne tik sriubai pasirinksite, bet ir keptuvėn užteks net baravykų jau randa, ir mėlynės jau prasideda. Liaudies medicinoje mėlynių uogos, lapai, stiebeliai ir šaknys būdavo naudojami gydyti įvairias, dažniausiai viršutinių kvėpavimo takų, ligas. Šiose uogose gausu karotino, C ir B grupės vitaminų, mineralinių medžiagų ir sveikatai naudingų antioksidantų.

 Dzūkai tikisi gero mėlynių derliaus. Anot jų, „lyčnas“ pinigas nepamaišys ypač dabar kai toks brangymetis. Dar savaitėlė kita ir mėlynių jau mėlynuos. „Sau ir dabar galima jau visko pasirinkti ir grybų, ir žemuogių, pardavimui – sunkiau, didesnį kiekį dar sunku surinkti, bet jau parenka žmonės, parduoda ir uogų, ir grybų“, – nemeluoja vietiniai, sako kaip yra. Tik mėlynių dar labai mažai, tad kol kas jų dar teks palūkėti turguje perkantiems.

Visko pamažu randas miškuos, tad vietiniai pataria jau dabar miškan einant turėti tris indus: žemuogėms, mėlynėms ir voveraitėms. Ir dar pašnabžda: kol kas miškuose žmonių mažai, tad būsite pirmieji. Tiesa, uodai, aišku, nesnaudžia, kerta kaip pasiutę.

Facebook komentarai

bas

a