Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

GDT prekybos tendencijos gali paskatinti Lietuvos perdirbėjus vėl mažinti supirkimo kainas pieno gamintojams

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Pieno produktų prekybos aikštelės „Global Dairy Trade“ (GDT) prekybos indekso pokyčiai jau nuo 2019 m. gruodžio mėnesio primena amerikietiškus kalnelius. Per pastarąsias 12 prekybos sesijų GDT indeksas kilo 4 kartus ir 8 kartus demonstravo neigiamas reikšmes. Per paskutinę prekybos sesiją jis vėl kilstelėjo. Tiesa, šis kilimas nebuvo ženklus ir sudarė tik 0,1 proc., pasiekęs 903 punktų reikšmę.

Šį kartą ypač ūgtelėjo sviesto miltų kainos (+9,4 proc.), brango ir pilno pieno miltai (+2,1 proc.). Tačiau vėl pigo lieso pieno miltai (-0,5 proc.), sūriai (-5,3 proc.), sviestas (-4,4 proc.), laktozė (-4,1 proc.).

Iš ilgalaikių tendencijų matyti, kad GDT indekso kol kas yra aukštesnis, nei 2018 metų žiemą, kuomet buvo fiksuota dar prastesnė situacija pieno rinkoje. Tačiau ir šiuo metu galima tvirtinti, kad prekyba pieno produktais nėra itin aukšta. Visa tai suponuoja nuomonę, kad pieno rinka vis dar išgyvena nuosmukį, o jai atsigauti didesnių vilčių kol kas nesuteikia slūgstanti COVID-19 pandemija. Daugelis šalių iš lėto išeina iš šios krizės, tačiau per COVID-19 susiformavę vartojimo įpročiai, kai iš dalies yra sutrikusios maisto tiekimo grandinės, taip pat žmonėms negrįžtant į kavines ir restoranus, pieno produktai daugiausiai vartojami namuose.  

 Tikėtina, kad ši situacija kurį laiką dar išliks, o ekspertų įvardijama antroji COVID-19 banga, kilsianti rudenį, verčia gana atsargiai vertinti pieno rinkos atsigavimą, ypač kai jau yra prasidėjęs ganiavos sezonas ir pieno pagaminama daugiau. Belieka laukti, kaip įvairios rinkos vystysis artimiausiu metu.

Okeanijos zonoje fiksuojamos tendencijos Europą pasiekia maždaug po 1,5-2 mėnesių. Sąlyginai neigiami pastarųjų mėnesių GDT prekybos rezultatai gali vėl paskatinti Lietuvos pieno perdirbėjus mažinti pieno supirkimo kainas ūkininkams, gaunantiems viena mažiausių supirkimo kainų Europoje.

Facebook komentarai