Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Gera žinia: miškuose dygsta pirmieji grybai

Autorius: Daiva BARTKIENĖ
Miškuose pradėjo dygti bobausiai.
Miškuose pradėjo dygti bobausiai.
Printer Friendly, PDF & Email

Karantinas ne visiems kelia paniką – daugelis žmonių nuo priverstinio buvimo namuose gelbėjasi išvykomis į gamtą. O ji jau pasirūpino atsilyginti: miškuose pradėjo dygti bobausiai. Gausiai jų randama Karšuvos girioje.

Atostogaujanti Smalininkų technologijų ir verslo mokyklos mokytoja Zita Sakavičienė kasdien išsiruošia į miestelį supantį mišką. Vilioja ne tik pavasariu kvepiantys pušynai, paukščių klegesys, laukinių žvėrių pasirodymai – vaikščiodama kasdien sutinka miško šeimininkų šernų ar straksinčių stirnų. Bet labiausiai mokytojai rūpi pirmieji grybai. Šiemet jie pasirodė neįprastai anksti.

Z. Sakavičienė neslepia, jog pirmuosius bobausius skanavo kovo 13 d. Nors moteris užaugo ir gyvenimą nugyveno greta Karšuvos miškų, neprisimena, jog kada nors anksčiu grybus valgydavo tokiu laiku.

„Pirmųjų grybų laukiu ne tik aš – bobausius garbina visa mano šeimyna, bet anksčiau balandžio vidurio jie nedygdavo. O šiemet negalėjau patikėti savo akimis. Po kiekvieno išėjimo į mišką partempiu pilną krepšį“, – džiaugėsi mokytoja.

Per daugelį metų Z. Sakavičienė įsitikino, jog ankstyvieji grybai mėgsta šviesias, atviras miško vietas, dygsta kirtimuose,  kur prieš porą – trejetą metų pasodintas jaunas miškas.  Parnešusi grybus namo, keletą kartų nuverda ir pagamina troškinį. Sau ir vyrui – su spirgučiais, dukros mėgsta pakeptus ant sviesto, o svečius pavaišinti labai tinka kiaušinienė su virtais bobausiais.

Gandus, kad šie grybai kenksmingi ar net nuodingi, mokytoja vadina nesąmone.

„Puse amžiaus bobausius valgau ir nė karto  negirdėjau, kad mūsų kraštuose kas nors būtų jais apsinuodijęs. Iš tolimiausių Lietuvos vietų sulaukiame grybauti atvykstančių  giminaičių – vaišinasi, giria grybų patiekalus ir džiaugiasi prisigrybavę“, – portalui „Agroeta“ sakė Z. Sakavičienė.

Gerokai labiau nei lietuviai, bobausius vertina italai, šiuos grybus dažniausiai džiovinantys. Tai padaryti nelengva, nes ankstyvieji grybai gana vandeningi. Verdant jie skleidžia aštroką kvapą – Z. Sakavičienė sako, kad jis ne visiems patinka.

Pasak mokytojos, kol kas miškuose grybautojų dar nėra daug, tačiau vaikščiodama viena kitą žmogų sutinka.  Bobausius renka daugiausia vietiniai gyventojai, o dauguma vaikštinėjančių po mišką mėgaujasi ramybe ir  vaduojasi nuo koronaviruso keliamo nerimo. 

Facebook komentarai