Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Miškus „drebina“ elnių ruja. Bet galite išgirsti ir „baubiantį” medžiotoją

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Elnių ruja prasidėjo.
Elnių ruja prasidėjo.
Printer Friendly, PDF & Email

„Papasakoti neišeina, reikia išgirsti, pabūti, įsiklausyti. Miško tyla, drebinantis girią elnių baubimas: aistringas riaumojimas, jaudinantis netgi bauginantis, aidintis toli – viskas susilieja į tikrą gamtos stebuklą“, – sako girdėjusieji. Patirti įspūdžiai pavergia, tad dažnas išgirdęs kartą, sugrįžta naktį miškan vėl: dar ir dar kartą pasiklausyti tų, kurių gal šiemet nė neišvys, bet tvirtai tikėdami, kad galbūt kitais metais tikrai pavyks ne tik koncerto pasiklausyti, bet ir pamatyti.

Kad tai pats nuostabiausias medžioklės laikas, tikina ir Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Lazdijų skyriaus medžioklės žinovas Anatolijus Palionis. „Ir ne tik man, bet ir daugeliui pažįstamų pačios įspūdingiausios medžioklės būtent šios“, – patikina jis.

Pripažįsta, kad tai ne tik medžiotojams, bet ir  gamtos mylėtojams išgirsti, o jei lydės didelė sėkmė, ir pamatyti, kas šiuo metu vyksta miškuose – įstabu. O ir nematydamas, tikrai žinai, jog šalia tavęs miško karaliai – raguočiai. Jų buvimo ženklus galima pastebėti: ragais nulaupytus medelių ir krūmų kamienus, aplaužytas šakas. „Jeigu nuvažiuoji vienas, tai net baugina. Šiurpuliukai per kūną eina. Yra šis tas“, – sako Anatolijus, tkia štai elnių ruja. 

Geras elnias protingesnis už tris vidutinius medžiotojus

Dabar Kapčiamiesčio girios miškai naktimis dainuoja: elnių ruja jau prasidėjo. Elniai riaumoja, šėlsta, garsas aidi per visą girią. Tiesa, jei nori pasiklausyti šio neįtikėtino gamtos koncerto, reikia dar nesutemus, patyliukais įsitaisyti tam patogioje vietoje: pamažu miškas atgyja. Pasakoja, kad ir apie 5 ryto miške veiksmas vyksta: tuomet galima pamatyti net kaip badosi.

Kaip pataria medžiotojai miške turi elgtis itin tyliai: atvažiuoti reikia pavėjui, be šviesų, durelėmis nedaužyti, jokio triukšmo negali būti, automobilį palikti tolėliau, stengtis privažiuoti, kuo arčiau, nereiktų, į pasirinktą vietą geriau ateiti, o ir drabužius pasirinkti tokius, kurie nekeltų jokio čežesio netgi batus visai neblogai būtų nusiauti, norint tyliau prisėlinti prie riaumojančio gyvūno. Ar tiesa, kad elniai jaučia net, jei plaukas nuo medžiotojo galvos nukrinta?

„Patinas turi haremą patelių. Rujos metu nėra atsargus. Jam rūpi kovoti, susiporuoti, pratęsti savo giminystės šaką, bet jį saugoja patelės. Įsivaizduokite, jei rujos metu patiną saugo kokia šešiolika ausų?“ – klausimu atsako medžioklės žinovas.  Anot jo, geras elnias yra protingesnis už tris vidutinius medžiotojus.

 „Dabar dar tik elnių rujos pradžia“, – sako Anatolijus. Pasakoja, kad tai priklauso nuo daugelio dalykų: nuo temperatūros, nuo oro sąlygų, reikia, kad nebūtų trikdymų ir dar daugelio kitų dalykų. „Mėgsta vėsų orą, šalnas, tada aktyvūs, tada aktyviai baubia. Pernakt“, – sako jis. Atkreipia dėmesį, jog pasitaiko metų, gali būti net taip, kad elnių ruja praeina tyliai.

„Teritorijas elniai užsiėmę seniai“, – tarsteli žinovas. Sako, kad jis pats yra matęs ir 11, ir 12 patelių bandoje. „Čia jau pagal patino pajėgumą po kovų su konkurentais“, – pasakoja jis.

Brangius viliojimo prietaisus gali atstoti paprasčiausia gofruota „šlanga“

„Pats pikas bus už savaitės“, – patikina pašnekovas. Pasakoja, kad žemas, pasitikintis savimi balsas, išduoda, kad taurusis elnias – tikras gražuolis.

„Jeigu pamatai su didžiuliais karčiais, storas kaklas – tai brandus elnias“, – sako žinovas.

Tikina, kad šiuos gražuolius galima ir prisišaukti. Tam naudojami specialūs prietaisai, juos medžiotojai gan dažnai naudoja. „Man tai nereikia jokio prietaiso. Aš moku išgauti tokį garsą: prisidengęs burną rankomis. Aišku, tam reikia muzikinės klausos. Ir netoli, o su prietaisu, specialiu viliokliu, žinoma, toliau girdisi“, – prasitaria Anatolijus.

Pajuokauju, kad besidžiaugdama, jog girdžiu baubiančius elnius miške, o iš tikrųjų gal girdžiu „bebaubaintį“ Anatolijų? „Na, gali visko būti“, – kvatoja jis.

Prasitaria, kad paprasčiausias būdas, kaip imituoti elnio baubimą, kuris puikiausiai gali atstoti tą specialų, brangų prietaisą, skirtą elnių viliojimui: paprasčiausia gofruota „šlanga“(žarna), naudojama kriauklės pajungimui.

Kol kas įspūdingais trofėjais negali pasigirti: elniai velniškai gudrūs

Vyksta medžioklė. Tauriuosius elnius – patinus – galima medžioti nuo rugpjūčio 15 d. iki sausio 31 d., pateles ir jauniklius bus galima medžioti nuo rugsėjo 15 d. iki sausio 15 d. Briedžių patinus – nuo rugpjūčio 15 d. iki gruodžio 15 d., pateles – nuo spalio 1 d. iki lapkričio 30 d., jauniklius – nuo spalio 1 d. iki sausio 31 d.

Lazdijų rajone leista sumedžioti 30 briedžių patinų ir 39 pateles arba jauniklius. Elnių patinų leista sumedžioti 44 ir 78 pateles ar jauniklius.

Anatolijus jau ir pats sumedžiojęs elnią. Kaip visada pabrėžia nenušovęs, o sumedžiojęs.

„Sumedžiojau sužeistą elnią. Kairė užpakalinė koja buvus kažkada traumuota. Kol kas dar neišsiaiškinome iki galo galimų priežasčių. Koja buvo sulūžus, taip sugijus, kad jis visai nerėmė ja. Ragai – neįspūdingi. Neturi kojos, tai nereikia ir rago tik priešingoje pusėje. Kairė koja, dešnys ragas - blogas: dešnėje pusėje keturios atšakos, kairėje normalus – šešios atšakos“, – papasakoja A. Palionis.

Sako, kad yra jau sumedžiota Lazdijų krašte ir įspūdingesnis elnias, bet kad labai įspūdingais laimikiais pasigirtų kas – kol kas negirdėjo.

Dzūkų miškuose ramybės mažai: armija, nelegalai ir grybautojai lipa vienas kitam ant galvų

Elnių baubimo naktimis galima pasiklausyti Kapčiamiesčio girioje. „Tik dabar ten ramybės mažai“, – pastebi jis. Dėlto šiemet blogai: neramu miškuose. „Mašina mašiną gena. Vieni gaudo, kiti bėga“, – tarsteli pašnekovas.

O ir vietiniai sako, kad dabar vieni lekia, kiti gaudo ir vis nesibaigia. Dabar miškuose daug pareigūnų automobilių, braunasi nelegalai, o ir grybautojai vienas per kitą lipa ant galvų: pusę devynių vakaro su prožektoriumi džiaugiasi dar du baravykus radę. „Grybų gi yra. Facebook pilnas grybautojų laimikių. Grybauja, nesuvalgo, kitais metais jau į konteinerį neša, pila“, - kalba pašnekovas. Klausia manęs, kiek gi reikia grybų žiemai: dviejų, keturių litrų, daug gi nereikia, kiek gi reikia? „Na, mes įpratę nešti, lupti: reikia, nereikia. Pintinės pilnos, sterblės irgi, bet dar mažoka“, – sakau aš. „Septintą ryto jau miške pilna automobilių, pasipila grybautojai su šeimomis ir šuniukais“, – pasakoja pašnekovas. Sako, kad savaitgaliais jis pats miškan kojos nekelia.

Vietiniai žmonės patvirtina, jog dabar miškuose: armija ir nelegalai. „Tai, žinoma, trikdo elnius, mat jie velniškai atsargūs, be galo gudrūs“, – tvirtina Anatolijus. 

„Na, Kalniškės miške irgi galima išgirsti jų baubimą, bet reikia tam tinkamo oro. Nėra tiek daug elnių čia, bet tikrai baubia“, – neslepia jis.

„Jeigu nebūtų miškuose tų visų nesąmonių, tai šis metas būtų dar įspūdingesnis“, – tikina žinovas.

Prireikia didelės sėkmės

Aistringą elnių riaumojimą galima išgirsti iki spalio. „Spalio pradžioje dar girdisi“, – patvirtina specialistas. Sako, kad po mėnesio gali būti pakartotina ruja.

„Skaičiuojant nuo vidurio rugsėjo, už mėnesio pakartotina ruja būna. Pasitaiko, kad dar rujoja, mat ir patelių neapvaisintų dar lieka. Tada jau daugiausia „durnavoja“ piemenys, o vyresnieji jau atlikę savo darbą. Mano nuomone, brandūs elniai jau gal ir nepajėgia, nes per mėnesį laiko kovų, turnyrų, jie numeta apie 25 procentus svorio, sublogsta“, – mano jis. 

Kad išvystume jų kovas, reikia daug dalykų dėkingai susidėliojusių visumon. „Vėjas, apsirengimas, vieta, kur esi ir daug sėkmės“, – sako Anatolijus. Bet jau vien išgirsti įstabų miško karalių riaumojimą, kai visa giria dreba, o per kūną šiurpuliukai bėgioja yra kažkas tokio – neprilygstamo, nenupasakojamo, stebuklingo.

Facebook komentarai