Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Parama apsisaugoti nuo vilkų: ir naudinga, ir efektyvu

Autorius: Steponas GEDVILA
Mantas Jančiukas.
Mantas Jančiukas.
Printer Friendly, PDF & Email

Priimamos paraiškos paramai įsigyti priemones, padėsiančias apsaugoti ūkinius gyvūnus nuo juos puolančių vilkų. Šiemet buvo patikslintos įgyvendinimo taisyklės, suteikiant galimybę šia parama pasinaudoti didesniam pareiškėjų ratui.

Paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014 - 2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Prevencinių priemonių taikymas prieš vilkų ūkiniams gyvūnams daromą žalą“ Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) teritoriniuose padaliniuose priimamos nuo rugpjūčio 2 d. iki spalio 15 d.

Kodėl gi neapsitvėrus, kad būtų saugiau avims, ramiau – šeimininkui?

Stebulių kaime (Lazdijų rajonas) vos ne šimto avių bandą auginantis Mantas Jančiukas ūkininkauja jau daugiau nei dešimtmetį, augina avis, tad per tiek metų visko patyrė-  vilkai buvo apsilankę ir jo ūkyje, neapseita be nuostolių.

Prieš metus pasinaudojo parama ir įsigijo elektrinį aptvarą, kuris jo ūkiui maksimaliai tinkamas. „Tai aptvaras su priklausiniais. Pirkau gerus generatorius, įsigijau elektrinį aptvarą, kurio aukštis 1-1,23 metro. Mano nuomone, tai gera priemonė atgrasyti vilkus nuo noro lįsti prie avių”, – patikina Mantas.

Tad jau antri metai kaip Mantas savo aveles aptveria nauju elektriniu aptvaru. Spėjo įsitikinti, jog aptvaras išties efektyvus. Nuo praėjusių metų, kai pasinaudojęs parama ir apsitvėręs specialiu aptvaru, nemalonių akibrokštų nepasitaikė. Dabar jo ūkyje ramu: avelės ramiai sau rupšnoja žolę vaizdingose Dzūkijos pievose ir, atrodo, kad tai labiau turistų akiai skirtas mielas vaizdelis, nei ūkis, kuriame rimtai vystoma avininkystė.

Mantas pasakoja, kad buvo sumedžioti trys vilkai visai netoli jo ūkio. Anot jo, šių plėšrūnų medžiojimas labai svarbu. „Sunku pasakyti, ar tų vilkų čia neliko ir jie neateina, ar jie ateina ir šis aptvaras atgraso. Bet kad tai geriau nei paprastas piemuo, tai faktas. Naujas aptvaras apsaugo labiau nei paprastas piemuo su keliomis juostomis. O ir pačioms avims šansų išlįsti praktiškai nėra. Na, nebent jau kas jas labai išgąsdins ar koks svetimas gyvulys nepratęs pralėktų”, – sako ūkininkas.

Mantas teigia, kad žalos vilkai, užtvėrus tokiu aptvaru, tikrai nepadarė.

Mantas pataria atkreipti dėmesį, kad pirmais metais prie tokio aptvaro reikia įpratinti ne tik savas avis, bet ir laukinius gyvūnus. „Stirninas buvo įsipainiojęs aptvare. O kai vis naujai pertveri, reikia pastebėti, vis peržiūrėti aptvarą, nes kartais randi nuverstą, net ir kuoliukai išversti būna, būtina apsižiūrėti, ar aptvaras kur neįplėštas ”, – pataria jis atkreipti dėmesį į tokias, atrodytų, smulkmenas, tačiau vis tik labai svarbias. 

Sako, jog apsitveria savas ganyklas tokiu aptvaru dar greičiau nei paprastu piemeniu, tad laiko daug nesugaišta. 

Pasinaudoti tokia parama Mantas pataria ir kitiems ūkininkams. „Juk kompensuoja, išleistus pinigus saugiam aptvarui grąžina gan greitai: nusiperki, apsitveri, patikrina, ar visi įrenginiai nusipirkti, ir grąžina pinigus. Tai tikrai naudinga. Stambiems, ko gero, tai smulkmė, o mažesniems – ženkli paspirtis. Juk galima įsigyti gerus, brangius generatorius, kurie, manau, tarnaus ilgiau nei įprasti. Aptvaras ženkliai kokybiškesnis. Jau antri metai tveriu, nepastebėjau, kad kažkas ne taip būtų, kol kas viskas gerai. Tad kodėl gi neapsitvėrus, kad būtų saugiau – avims, ramiau – šeimininkui”, – taip mano ūkininkas Mantas Jančiukas iš Stebulių kaimo.

Kas gali kreiptis?

Paraiškas gali teikti labiausiai nuo vilkų kenčiančių savivaldybių sklypų savininkai – fiziniai ir juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir teisėtais pagrindais valdantys žemės sklypus, kuriuose numatoma įrengti apsaugos nuo vilkų priemones.

Paramos gali kreiptis fiziniai (ne jaunesni kaip 18 m.) ir juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla (deklaruojantys pasėlius ir žemės ūkio naudmenas ir turintys 2 priede nurodytų Ūkinių gyvūnų registre valdos valdytojo ir (ar) partnerio ar valdoje registruoto šeimos nario vardu užregistruotų ūkinių gyvūnų) ir teisėtais pagrindais valdantys žemės sklypus, kuriuose numatoma įrengti apsaugos priemones.

Paramos gali kreiptis pareiškėjai iš daugiau savivaldybių

Dėl paramos galės kreiptis pareiškėjai iš šių savivaldybių: I savivaldybių grupė: Anykščių r., Lazdijų r., Molėtų r.; II savivaldybių grupė: Alytaus r., Klaipėdos r., Kupiškio r., Rokiškio r., Šilalės r., Utenos r., Varėnos r., Vilkaviškio r.; III savivaldybių grupė: Ignalinos r., Biržų r., Kalvarijos, Kaišiadorių r., Ukmergės r., Trakų r., Tauragės r., Elektrėnų, Širvintų r., Prienų r., Jurbarko r., Kėdainių r., Šalčininkų r., Telšių r., Zarasų r., Druskininkų, Kazlų Rūdos, Kelmės r., Marijampolės, Pagėgių, Pakruojo r., Panevėžio r., Pasvalio r., Plungės r., Radviliškio r., Raseinių r., Rietavo, Šakių r., Šiaulių r., Šilutės r., Švenčionių r. ir Vilniaus r.

Šiose savivaldybėse žalos atvejų fiksuota ne mažiau kaip 5 kartus per paskutinius 5 metus, t. y. daugiausia žalos atvejų per 5 metus.

Kompensuojama 100 proc. išlaidų

Šiam KPP priemonės paraiškų priėmimo etapui skirta 529 603 Eur paramos lėšų iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos valstybės biudžeto.

Vienam paramos gavėjui numatyta skirti iki 5 000 Eur paramos, tinkamas finansuoti išlaidas kompensuojant 100 proc. Žinotina, jog paramos lėšomis PVM nekompensuojamas.

Apsaugos priemones reikės išlaikyti bei užtikrinti, kad jos tinkamai veiktų 5 metus

Pareiškėjams bus kompensuojamos šios patirtos išlaidos už gyvulių apsaugos nuo vilkų priemones: už vielinį elektrinį aptvarą ir (arba) jo dalis; juostinį elektrinį aptvarą ir (arba) jo dalis; tinklinį elektrinį aptvarą ir (arba) jo dalis; elektros tiekimo ir palaikymo įrenginį (-ius) ir (arba) jo (-ų) dalis.

Apsaugos priemones reikės išlaikyti bei užtikrinti, kad jos tinkamai veiktų, iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos, t. y. 5 metus po paskutinio paramos išmokėjimo dienos.

Atsitikus įvykiui, kurio metu būtų sugadintos ar sunaikintos paramos lėšomis įsigytos apsaugos priemonės, jas privaloma atkurti savo lėšomis ne mažesne negu atkuriamąja verte ir ne mažesnių techninių parametrų.

Projektą reikia įgyvendinti ir NMA pateikti mokėjimo prašymą per 12 mėnesių nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos.

Iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos faktiškai išlaikyti ne mažiau negu paraiškos pateikimo metu turėtą metinį vidutinį sąlyginių gyvulių (SG) skaičių.

a

Facebook komentarai