Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Prognozuoja rekordinį uogų derlių

Autorius: Loreta MAČIULIENĖ
Utenos r., braškių derlius šiltnamyje. V. Masiulio nuotr.
Utenos r., braškių derlius šiltnamyje. V. Masiulio nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Anykščių rajone, Šlavėnų kaime įsikūrusio „Vitaminų ūkio“  šeimininkai išsuko, iš pievų ir sodų žiedų bičių suneštą, pirmąjį šių metų medų. Jo nedaug. Tam yra kelios priežastys. Bitininkystė – šeimininkų pomėgis, todėl avilių ūkyje – vos keli. Kita priežastis – šaltas ir vėjuotas, todėl medunešiui nepalankus pavasaris.  

Šiųmetis pavasaris ne tik pirmojo medaus pagailėjo. „Vitaminų ūkyje“ auga: šilauogės, avietės, gervuogės, sausakrūmiai, medlievos, vyšnios, trešnės, slyvos. Šeimininkas Rolandas Lančickas sako, kad kai kurių uogų derlius praktiškai sunaikintas. „Trešnių nuostoliai yra dideli. Apie 80 procentų derliaus praradome. Vieną naktį ir laužus deginau – nepadėjo“. Pasak R. Lančicko šalnos pakenkė ir slyvoms, tiesa nuostoliai čia turėtų būti gerokai mažesni.

„Nieko gero. Antri metai iš eilė toks (red. – nepalankus) pavasaris. Kartais pagalvoju ar išvis verta auginti kai kurias uogas“, - svarsto vyras.

Šiuo metu ūkyje žydi šilauogės. Sako šiems uogakrūmiams šaltas oras taip pat nepatiko. „Ir vėlyvos, ir vidutinio ankstyvumo šilauogės tik dabar pas mus (red. – Anykščių raj.) pradeda žydėti – visos vienu metu. Apžiūrėjau. Šilauogių derliaus iki 20 procentų nuostoliai gali siekti“.

Prognozuoja rekordinį uogų derlių

Tokia padėtis toli gražu ne visoje šalyje. „Šiame etape, kas liečia pagrindinius uogakrūmius – viskas labai gerai, - tikina uogų augintojų asociacijos vadovas T. Gurskas, - turime daug uogynų: braškės, avietės, šilauogės, valgomasis sausmedis. Kas liečia trešnes, kai žydėjo tikrai jas šalnos pakando, bet vieninteliai jie (red. - „Vitaminų ūkis“) turbūt taip stipriai nukentėjo iš uogininkų. Kaip kur kliuvo, labai skirtingai. Pavyzdžiui apie Kauną trešnės nesušalo, bet link Karmėlavos, į tą pusę, jau gavo šalnų“.

Pasak T. Gursko dabar uogakrūmiams palankios sąlygos. „Šilumos pakanka, drėgmės irgi, lėtai žydi. Jei bus sėkmingi kiti etapai: neužpuls ligos, kenkėjai, nenules paukščiai, aš prognozuočiau patį geriausią, rekordinį uogų derlių“.

Uogų augintojų asociacijos vadovas džiaugiasi, kad šiemet derliui nuimti bus ir darbininkų. „Dėka koronos mes turime darbuotojų, neišsilakstė žmonės po užsienius. Bus skynėjų, bus kas prižiūri, kas ravi, kas skina, kas karpo. Ankstesniais metais turėdavome didelę bėdą - sunku būdavo skynėjų rasti“.

Pirmosios braškės prisirpo laukuose

Socialiniai tinklai pradeda raudonuoti nuo pirmųjų, lauke prisirpusių braškių fotografijų. Tuo metu Utenos rajone ūkininkaujančio Viktoro Masiulio laukuose – pats jų žydėjimas. „Pavasaris nelepino. Kurios (red. – braškės) lauke, tai dabar labai žydi. Pas mus Aukštaitijoje aišku vėliausiai. Kauno apskrityje manau, kad jau skina“, - sako braškių augintojas.

Pirmąsias uogas V. Masiulis planuoja nuskins po maždaug poros savaičių. „Derliaus bus, žydėjimas intensyvus, šalnų negavo. Nedengiau agroplėvele, nieko nespartinau, nes buvo sunkus pavasaris“, - pasakoja vyras.

Laukuose intensyviai žydintys braškynai - ne vieninteliai šiame ūkyje. Pirmosios uogos prisirpo šiltnamyje. Jų derliumi ūkininkas nesiskundžia.  

Facebook komentarai