Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Šienapjūtė tik prasidėjo. Pernai tokiu metu jau buvo įpusėjusi

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Orai šiemet tokie nenuspėjami ir neprognozuojami, tik spėk dairytis.
Orai šiemet tokie nenuspėjami ir neprognozuojami, tik spėk dairytis.
Printer Friendly, PDF & Email

Lazdijų rajone, Pagrūdų kaime, ūkininkaujantis Laurynas Padgurskas sako, kad paprastai jis su tėčiu, taip pat ūkininku, šienapjūtę pradedantys gegužės 23 – 24 dienomis, tad tokiu metu kaip dabar šienapjūtės darbai būna persiritę jau į antrą pusę. „Šiemet viskas kitaip“, – sako Laurynas.

Šaltas pavasaris – viskas vėluoja. „Aš pagalvojau vienas sau, kad šiemet Vėlykos buvo vėlai ir pavasaris vėluoja, viskas užsitęsė. Matyt ne be reikalo ir Velykos vėlyvos. O juk Velykos ir pranašauja gamtos prisikėlimą, atbudimą. Kai Velykos būna anksti ir pavasaris ankstyvas. Žiūriu, kad ir kaip keista būtų, vis sutampa: vėlyvos Velykos – vėlyvas pavasaris, ankstyvos Velykos – ankstyvas pavasaris. Matyt, čia taip Dievulio surėdyta. Kažkaip taip dėsningai gaunasi“, – svarsto jis.

Ūkininkas sako, kad šiemet šienauti pradėjo birželio 7 dieną. „Nors tiesą sakant, šiemet galėtume ir visai beveik nešienauti, nes turime likutį nuo praeitų metų, pašaro pakaktų dar ir ateinančiai žiemai. Pernai daug pasiruošėme pašarų, tad liko“, – pasakoja jis. Tačiau šienaus.

„Kas žino, kas gali pasakyti, kokia bus kita vasara? Gal kitais metais žolės mažiau bus?“ – retoriškai klausia jis. Todėl, anot jo, kasmet ruošia pašarus vis galvodami ne tik apie šiuos metus, žvelgia ir į ateitį.

Orai šiemet tokie nenuspėjami ir neprognozuojami, tik spėk dairytis.

„Man tai ši vasara labai primena vaikystės vasarą. Jei dieną karšta, tvanku tiesiog šutina, jau menu, sesė bijo, nes žino, kad vakare žaibuos. Vakare lietus neišvengiamas, kas bijo, kas ne, bet žinome, kad jis tikrai bus“, – prisimena Laurynas vaikystę. Tad jo jau nestebina nei karštis, nei smarkūs lietūs, veikiau vaikystę primena.

„Dabar pas mus prikliokė tiek, kad su technika be šansų įvažiuoti. Beprasmiška net bandyt. Ir dar lietaus prognozuoja. Tai nė nežinau, kada įvažiuosime į laukus“, – sako jis. Pasakoja, kad žolė nupjauta, jau ir į pradalgius sugrėbta, o paimti iš lauko neina. Tokie orai jaukia suplanuotus šienapjūtės darbus.

„Po praūžusio škvalo šienas vandenyje plaukioja“, – sako jis. Ir taip keistai ta liūtis ėjo, kad vieni gavo su kaupu, o visai čia pat, Rudaminoje, nė lašas nenukritęs: vietos ūkininkai galės sau ramiai šienauti.

 „O pas mus dar ir viską išdaužė. Mama apėjo daržus: svogūnų laiškai nukapoti, bulvės vandeny buvo“, – kalba Laurynas apie kaimo „linksmąją dalį“, kai dirbi, dirbi, stengiesi ir še, kad nori. Pasakoja, girdėjo kalbant, kad, ko gero, gandriukus gandralizdyje Vidzgailų kaime užkapojo ledai, vėtrai kilus, didieji gandrai, matyt, jau neišsibuvo lizde ir išskrido.

Praėjusi gamtos stichija Papartėlių kaime, Būdvietyje, Vidzgailuose ne juokais sujaukė ūkininkų planus, pristabdė šienapjūtę. Kol kas sinoptikai nedžiugina šienpjovių: ir lietus praneša, ir vėsius orus.

„Nėra net ko galvoti, kad nebus šiemet kaip reikiant šienapjūtės, bus. Nemanau, kad nebus dar gerų orų. Tikrai bus. Dievulis leis prisišienauti. Pievos šiemet geros, žolės daug. Tikrai prisišienausime. Šieno bus, ūkininkai tikrai pašarų turės. Vasara dar bus, o ir dabar juk tai tikra lietuviška vasara su saule ir lietum“, – nepaisant nieko optimistiškai nusiteikęs kalba Laurynas. Noras vienas, kad tik staiga technika nesugestų, mat žemės ūkio technikos dalių kainos šiai dienai, anot jo, neadekvačios.

Kuriuo keliuku sukti link savo pievų, kaip arčiau patekti į savo laukus, ūkininkai taip pat jau pagalvoja, mat degalų kainos verčia galvoti. „Kainos degalų akyse auga. Aš prieš dvi savaites pirkau, tai didmeninė prekyba kuro buvo 1.34, o tėtė šioj savitėje pirko, tai jau 1.48“, – sako jis.

O kuro dar tikrai nemažai prireiks, nušienauta tik apie 10 procentų pievų. Šienauja Laurynas apie 140 hektarų.

Facebook komentarai

bas

a