Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Įpusėjo „karantininis“ pasėlių deklaravimas

Autorius: Regina KUDIRKIENĖ
Ūkininkai vangiai deklaravo pasėlius nuotoliniu būdu.
Ūkininkai vangiai deklaravo pasėlius nuotoliniu būdu.
Printer Friendly, PDF & Email

Šiųmetis pasėlių deklaravimas kiek kitoks, nei įprastai – teko prisitaikyti prie karantininių sąlygų. Nors žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas prasidėjo balandžio 22 d. ir žemdirbiai, prisijungę prie Paraiškų priėmimo informacinės sistemos, galėjo savarankiškai deklaruoti nuotoliniu būdu, tačiau tai darė tik nedidelė dalis. Dauguma laukė, kada galės pateikti deklaracijas tradiciškai atvykdami į seniūnijas ar savivaldybių žemės ūkio skyrius. Tokia galimybė atsirado nuo gegužės 4 d. ir truks iki birželio 22 d. (pavėluotai – iki liepos 17 d.). Šiuo laikotarpiu tiek pareiškėjams, tiek savivaldybių darbuotojams yra keliami griežti su karantino sąlygomis susiję reikalavimai, kurių privalu laikytis.

Darbas vyksta išskirtinėmis sąlygomis

Siekiant išvengti žmonių susibūrimo ir artimo kontakto, pareiškėjai turi iš anksto registruotis, jiems paskiriamas konkretus atvykimo laikas. Neužsiregistravę gyventojai neaptarnaujami arba tai daroma tik išskirtiniais atvejais. Atvykę asmenys privalo naudotis visomis būtinomis apsaugos priemonėmis – kaukėmis, pirštinėmis. Taip pat prašoma, kad atvykusieji su savimi turėtų savo rašymo priemonę.

Seniūnijose ir savivaldybių žemės ūkio skyriuose stengtasi sukurti saugią darbo aplinką – ant stalų įrengtos pertvaros, specialistai aprūpinti kaukėmis, permatomais skydeliais, pirštinėmis, dezinfekciniu skysčiu. Pareiškėjams pastatyti papildomi stalai su monitoriais. Ūkininkai turi galimybę atskirame monitoriuje matyti savo įbraižomus laukus. Didžioji dalis seniūnų pasirūpino, kad kabinetai, kur vyksta pasėlių deklaravimas, laikinai būtų įrengti pirmame aukšte, netoli lauko durų.

Nuotolinis deklaravimas – ne kiekvienam

Pasak Marijampolės savivaldybės žemės ūkio skyriaus vyriausios specialistės Sidonijos Barišauskienės, deklaruoti savarankiškai nuotoliniu būdu kai kam pasisekė visai neblogai, tereikėjo minimalios konsultacijos telefonu, tačiau prastesnius kompiuterinius įgūdžius turintiems žmonėms tai buvo sunkiai įveikiama ar visiškai nesuprantama procedūra. Savarankiškai deklaruoti pasėlius buvo galima ir praėjusiais metais.

Marijampolės savivaldybėje tai padarė 57 žmonės. Šiuo metu nuotoliniu būdu savarankiškai deklaruotų plotų ir paraiškų pateikta 62, viso Marijampolės savivaldybėje priimta ir patvirtinta per 970 deklaracijų, deklaruoti plotai sudaro 15802 ha. Viso deklaruojančių žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus Marijampolės savivaldybėje yra 2100 asmenų. Tai reiškia, kad pasėlius deklaravo dar tik pusė potencialių pareiškėjų. Įprastais metais deklaracijos būdavo priimamos iki birželio 6 d. (su pratęsimu iki liepos 1 d.), šiemet terminus prailginus, neskubama deklaruoti.

Rasti racionalūs sprendimai

„Nemažai smulkių ūkių paraiškų, kur niekas nuo pernai nesikeitė, užpildė patys specialistai, telefonu suderino su pareiškėjais, kuriems tereikėjo atvykti atsiimti parengtų deklaracijų ir pasirašyti – nereikėjo laukti eilėje ar sėdėti skyriuje, kol deklaracija bus užpildyta. Kai kurie pareiškėjai yra linkę kasmet deklaruoti tuo pačiu laiku, tad atvyksta būtent tą dieną. Kai kurie stambūs ūkiai, kuriuos dažnai sudaro smulkūs nuomojami plotai, deklaracijas pildė taip: pernai metų deklaracijoje, jei šiemet keitėsi atitinkamuose plotuose pasėliai, juos pažymėjo pieštuku, nurodė kas dabar pasėta, atsiuntė mums elektroniniu paštu ir pagal tai paruošėme deklaracijas. Tereikėjo atvykti į seniūniją ar skyrių, pasitikrinti pateiktus plotus ir pasitvirtinti paraišką. Tokiu būdu paraiškas teikė tikrai nemažai pareiškėjų – taupėme vieni kitų laiką ir viską atlikome saugiau. Tačiau dar yra likę nemažai stambių ūkių, kurie nėra deklaravę pasėlių. Gal laukia kol karantinas pasibaigs?“ – apie šio laikotarpio ypatumus pasakojo specialistė.

Prie neįprastų karantininių sąlygų tenka visiems prisitaikyti. Vienas iš klausimų, kuris iš pat pradžių iškilo specialistams – kaip su plotus deklaruojančiu žmogumi per atstumą išsiaiškinti grafinį deklaruojamo ploto vaizdą. Tai buvo išspręsta papildomo monitoriaus pagalba, kuris pastatytas atskiroje nuo specialisto zonoje, o jame pateikiamas tas pats vaizdas, tiek specialistui, tiek pareiškėjui.

Pasak S. Barišauskienės, kažkokių didelių nesusipratimų kol kas nebuvo, visos seniūnijos atitinkamai pasiruošę, prisitaikę prie karantino sąlygų reikalavimų.

Cukrinių runkelių plotus keičia kiti pasėliai

Pagal deklaruojamus plotus, anot S. Barišauskienės, Marijampolės sav. dominuoja žieminiai kviečiai ir rapsai. Labai ženkliai sumažėjo cukrinių runkelių plotai, tai lėmė vykstantys pasikeitimai Marijampolės cukraus fabriko valdymo struktūroje ir dėl neaiškios įmonės perspektyvos.

Cukrinių runkelių plotuose dabar daugiausia buvo sėjami žieminiai rapsai, kurie šiuo metu pelningesni nei žieminiai kviečiai. Suvalkijoje plečiasi kanapių plotai. Deklaruojamų sodų nėra daug, o štai daržininkystės ūkių yra kone kiekvienoje seniūnijoje. Uogų augintojų yra taip pat nemažai. Pernai ir šiais metais gerokai padidėjo šilauogių ir lazdynų plotai. Kai kas užsiima vaistažolių auginimu. Tačiau didžiąją daugumą sudaro smulkūs mišrūs ūkiai.

Facebook komentarai