Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

dojusagro

JAV įveda 25 proc. muitus lietuviškiems pieno produktams

Autorius: BNS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) įvedė 25 proc. importo muitus lietuviškiems pieno produktams. Apmokestinami iš Lietuvos importuojami sūriai, jogurtai ir kiti produktai, nurodoma JAV Federaliniame registre. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad tokia situacija pakenks ekonomikai abejose Atlanto pusėse, o Lietuvos pieno perdirbėjai prakalbo ir apie galimą pieno žaliavos pigimą.

Kentės eksportas

Pasak eksporto skatinimo agentūros „Versli Lietuva“ tyrimų vadovo Vadimo Ivanovo, muitai lietuviškoms prekėms neigiamai paveiks sūrių ir pieno produktų eksportą. „Mūsų sūriai ten pabrangs. Konkurencingumas mūsų prekės sumažės. 25 proc. muitai yra pakankamas prekės pabrangimas, kad galėtų grėsti dalies rinkos praradimu“, – BNS sakė V. Ivanovas.

„Ką reiškia, kad mūsų sūriai JAV pabrangs 25 proc.? Reiškia, kad Naujosios Zelandijos, Kanados, kitų valstybių sūris taps konkurencingesnis. Aišku, reikia turėti omenyje, kad mūsų pieno produktai pasižymi aukštais kokybiniais parametrais“, – teigė jis.

Tačiau V. Ivanovas pabrėžia, kad muitai dar gali būti ir atšaukti. „Muitai, kaip yra įvesti, gali būti ir atšaukti (...). Tai yra derybų objektas. Dėl muitų panaikinimų derėsis jau ne Lietuva kaip atskira šalis, bet vyks Europos Sąjungos atstovai“, – teigė „Verslios Lietuvos“ tyrimų vadovas.

„Verslios Lietuvos“ duomenimis, pernai Lietuva į JAV eksportavo pieno produktų už 9 mln. eurų.

Pasak V. Ivanovo, ES pieno produktų eksportas į JAV sudaro tik 2,5 proc. viso ES šių produktų eksporto, todėl labiau neramina ne pats muitų poveikis, o tai, kad žengtas pirmas žingsnis eskaluojant prekybos ginčą.

„Poveikis bus minimalus. Bet labiausiai neramina tai, kad JAV vis dėlto įvedė tuos muitus ir padarė žingsnį eskaluodama patį prekybinį ginčą. Tai signalizuoja apie tai, kad ES greičiausiai bus priversta imtis atsakomųjų priemonių ir tas gali užkurti konfliktą, kol bus surastas susitarimas“, – teigė jis.

Muitai, įsigalioję iškart po vidurnakčio Vašingtono laiku (7 val. Lietuvos laiku), įvesti po to, kai Europos pareigūnams ir JAV prekybos atstovams nepavyko susitarti paskutinės minutės derybose. 

Muitus patvirtino ir Pasaulio prekybos organizacija (PPO).

Rekordiniais muitais apmokestinamas 7,5 mlrd. JAV dolerių vertės prekių importas iš Europos Sąjungos valstybių. ES pareiškė nematanti jokių kitų alternatyvų, kaip įvesti atsakomuosius muitus amerikietiškoms prekėms.

Ieškos naujų rinkų

JAV įvedus muitus lietuviškiems pieno produktams, Lietuvos įmonėms teks ieškoti naujų rinkų, be to, dėl rinkos pertekliaus Europos Sąjungoje gali kristi pieno žaliavos kaina, teigia tris didžiąsias šalies pieno perdirbimo bendroves – „Pieno žvaigždes“, Vilkyškių pieninę ir „Rokiškio sūrį“ – vienijančios asociacijos Pieno centras vadovas Egidijus Simonis.

„Pagrindinis eksporto produktas į JAV yra sūriai. Lietuvos įmonėms kontraktai nutrūks ir jos negalės išvežti tų produktų, lieka įmonėse produktai, sūrius reikės laikyti sandėliuose“, – BNS sakė E. Simonis.

Anot jo, JAV nėra pagrindinė Lietuvos pieno bendrovių rinka, tačiau į šalį važiavo reikšminga dalis produktų.

„Visą laiką ieškome naujų rinkų. Yra beveik 150 rinkų, į kurias galima išvežti, bet ekonomiškai apsimoka vežti į maždaug 65 pasaulio šalis. Išvežti tokį kiekį, kuris buvo kontraktuotas su JAV, bus problematiška greitai pakeisti, tai užtruks laiko“, – aiškino E. Simonis.

Pasak jo, dėl JAV muitų Europos Sąjungoje liks daug pieno produktų, kurie buvo eksportuojami į Valstijas. Didieji eksportuotojai, pavyzdžiui, Danija, Olandija, Italija, Prancūzija, Airija JAV skirtus produktus paliks Europoje, todėl gali kristi žaliavinio pieno kaina.

„Visi produktai, kurie buvo skirti JAV, lieka čia, ir kad juos kažkur kitur išvežti, taip greitai nepavyks. Tai gali sukelti žaliavinio pieno produktų perteklių ES viduje, tai atsilieptų žaliavinio pieno kainoms, jos gali kristi“, – sakė E. Simonis.

Vilkyškių pieninės vadovas Gintaras Bertašius sako, kad įmonė produktų į JAV neeksportuoja, tačiau muitai įtakos turės, nes Europoje didės konkurencinė kova.

„Neeksportuojame ir neplanavome, bet tai nereiškia, kad mūsų nelies. Europos rinkoje didės konkurencinė aplinka. (...) Pieno kiekis Europoje tai išlieka toks, koks yra, o produktų išvežimas bus mažesnis, ir automatiškai produktą reikės parduoti“, – BNS sakė G. Bertašius.

„Pažiūrėsime, kaip sureaguos rinkos, kaip bebūtų Europa juk eksportuoja į trečiasis šalis. Labai sudėtinga prognozuoti, bet logika sako, kad įtampa didės ir dėl žaliavinio pieno kainos“, – pridūrė jis.

Iš asociacijai priklausančių bendrovių į JAV produkciją eksportuoja tik „Rokiškio sūris“. Su jo vadovu Daliumi Trumpa BNS susisiekti nepavyko.

JAV Federaliniame registre nurodoma, kad bus apmokestinami lietuviški sūriai, jogurtai ir kiti pieno produktai.

Rekordiniais muitais apmokestinamas 7,5 mlrd. JAV dolerių vertės prekių importas iš Europos Sąjungos valstybių.

Nauda abejotina

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad nauji JAV muitai Europos Sąjungai pakenks ekonomikai abejose Atlanto pusėse, įskaitant ir Lietuvos verslą.

„Tai, žinoma, žalinga visiems, tiek pačioms JAV, tiek Europai. Lietuvai tai taip pat nėra naudingas sprendimas, kadangi pastaruoju metu JAV buvo įdomi ir dinamiškai auganti rinka mūsų prekėms“, – žurnalistams Briuselyje sakė G. Nausėda.

Penktadienį nustatyti JAV muitai gali skaudžiai smogti lietuviškų pieno produktų eksportuotojams, nes jiems taip pat pradėtas taikyti 25 proc. tarifas. Europos Komisija pareiškė, kad turės imtis atsakomųjų priemonių. G. Nausėdos teigimu, Europos Vadovų Taryboje penktadienį prekybos karo tema nebuvo aptarta.

Facebook komentarai

T Hegvita agro