Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Javapjūtės rezultatas: kas mažiau įdėjo, tas mažiau prarado

Autorius: Dainius MAKYS
Javapjūtė jau eina į pabaigą. Ūkininkų nuotaikos įvairios.
Javapjūtė jau eina į pabaigą. Ūkininkų nuotaikos įvairios.
Printer Friendly, PDF & Email

Javapjūtė Kėdainių krašte eina į pabaigą. Jos rezultatai nėra tikslūs ir dar bus skaičiuojami netrumpą laiką, tačiau įvertinus pirmuosius skaičius, aiškėja viena tendencija – šiemet daugiausiai prarado tie, kas negailėjo investicijų į būsimą derlių.

Derlingumas nuvylė

Keleriškėse ūkininkaujantis Arvydas Šmigelskis antradienį užbaigė javapjūtės darbus. „Kartu su sūnumi Karoliu dirbame apie 1,5 tūkst. ha žemės. Ūkyje turime tris galingus javų nuėmimo kombainus, tad su šiuo darbu ilgai neužtrukome“, – „Agroetai“ sakė stambaus ūkio šeimininkas.

Ruošdamas sėklą, pirkdamas trąšas, augalų apsaugos priemones, ūkininkas tikėjosi žieminių kviečių kulti bent po 7 t/ha, o žieminių rapsų – apie 4,5t/ha.

„Užsitęsusi sausra rodė, kad tokių rezultatų nepasieksiu. Prognozė pasitvirtino – žieminių kviečių gavau apie 5 t/ha, rapsų – 3,3 t/ha, tiesa, salykliniai miežiai buvo kiek dosnesni – 5,5 t/ha“, – kalbėjo A. Šmigelskis.

Dabartinė maža javų supirkimo kaina didelės įtakos bendriesiems ūkio rezultatams nepadarė, nes ūkininkas buvo ją užfiksavęs dar pavasarį.

Kitas stambus Kėdainių rajono ūkininkas Algimantas Kižauskas vakar sakė, kad jo ūkyje liko nekulta apie 100 ha, kas sudaro apie 10 proc. dirbamų žemių. Padotnuvio kaime ūkininkaujantis vyras, kalbėdamas apie javapjūtės rezultatus, per dideliu optimizmu netryško.

„Žieminių rapsų iš ha prikūliau po geras tris tonas, nors planavau gauti bent keturias ar daugiau. Žieminiai kviečiai taip pat nuvylė, byrėdami po 5,7 t/ha, nors buvo skaičiuota, kad derlius turėtų būti po 8-9 t/ha. Jau vasaros pradžioje, prasidėjus sausrai, mačiau, kad derlius bus menkesnis, bet kad tiek mažai, tikrai nesitikėjau. Ypač nuvylė ankstyvos kviečių veislės, kur buvo pasiektas itin mažas derlingumas. Vėlyvesnių veislių kviečiai davė po 6 t/ha, bet bendras rezultatas yra koks yra“, – kalbėjo A. Kižauskas.

Dėl šiuo metu nusistovėjusių žemų derliaus supirkimo kainų ūkininkas per daug nesikremta, mat daliai derliaus buvo sudaręs palankias išankstines javų supirkimo sutartis. Kita dalis javų, matyt, atguls ūkio saugyklose ir palauks geresnių laikų.

Antradienio vakarą paskutinius javus nukūlė ir Krakių ūkininkas Vytautas Jankauskas, kuris kartu su sūnumi dirba apie 130 ha.

„Pavasarį, matydamas idealiai peržiemojusius rapsus, tikėjausi gero jų derliaus, gal net apie 5 t/ha.  Deja, sausra padarė savo ir jų vidutiniškai byrėjo tik po 3,2 t/ha. Panaši situacija ir su kviečiais: pavasarį atrodė, kad tikrai kulsiu bent po 6 t/ha, bet rezultatas gavosi kiek prastesnis – apie 5,2 t/ha“, – savo mintis „Agroetai“ dėstė V.Jankauskas.

Akivaizdžiai matosi, kad mažesnio ūkio investicijos į būsimą derlių buvo kuklesnės ir ūkininko lūkesčiai buvo mažesni, todėl ir nusivylimas ne toks skaudus.

„Šiuos metus negaliu pavadinti sėkmingais, jie prastesni nei praėjusieji, bet ir ne tokie blogi kokiais galėjo būti. Išankstinių derliaus pardavimo sutarčių nebuvau sudaręs, todėl šiandieninės javų supirkimo kainos manęs niekaip netenkina. Ypač, kai toks derlingumas. Jei bus dar vieni tokie metai, gali ir visai blogai būti“, – kalbėjo V. Jankauskas.

Mažesni ūkiai – mažesni nuostoliai

Mažesniame ūkyje nuotaikos – geresnės. Štai Pašušvyje ūkininkaujantis Darius Barščius žieminių rapsų prikūlė po 3 t/ha.

„Investicijos į rapsus pilnai atsipirko. Nieko geresnio ir nelaukiau. Tiesa, žieminiai kviečiai galėjo būti derlingesni, nors vėlgi, prikūliau gal po 5 t/ha, tad nėra ko verkšlenti“, – sakė apie 60 proc. laukų jau nukūlęs ūkininkas.

Pusšimtį ha dirbantis vyras prisipažino, kad prieš javapjūtę atrodė, jog derliaus rezultatai bus prastesni, bet kol kas viskas klostosi neprastai.

„Tik javų supirkimo kainos žemos. Šiemet už toną grūdų supirkėjai siūlo 40-čia eurų mažiau nei pernai, o tokiam mažam ūkiui, kaip mano – tai pražūtingi skaičiai“, – sakė D. Barščius.

Mažiau nei 10 ha šiemet liko nukulti ir Ažytėnų ūkininkui Sauliui Damašauskui. Žieminių kultūrų derliai – rapsų 3,2 t/ha, kviečių 5,6 t/ha – šiemet nenuvylė ažytėniškio, o štai iš vasarinių – miežių, žirnių – ūkininkas tikėjosi gerokai daugiau.

„Investicijos į žiemines kultūras pasiteisino, į vasarojų – ne. Bet visa tai yra normalu, gamta nenuspėjama, bet štai šiųmetinės javų supirkimo kainos – baisios ir nelabai suprantamos. Na kur tai matyta, kad ekstra ir pirmos klasės kviečių kainos skirtųsi tik dviem eurais? Toks pat kainų skirtumas ir tarp antros bei trečios klasės. Argi supirkėjai nežino, kiek reikia įdėti pinigų, kad būtų pasiekta aukštesnė klasė“, – piktinosi apie 40 ha žemės dirbantis  S. Damašauskas.

Facebook komentarai