Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

brolijos baneriukas

 

 

Zemes ukio technikos brolija

„Ką pasėsi... 2019“ iš arčiau: AB „Lytagra“ stende negalėsite praeiti pro šias technikos žvaigždes

Autorius: Agroeta
„Ką pasėsi... 2019“ iš arčiau: AB „Lytagra“ stende negalėsite praeiti pro šias technikos žvaigždes
„Ką pasėsi... 2019“ iš arčiau: AB „Lytagra“ stende negalėsite praeiti pro šias technikos žvaigždes
Printer Friendly, PDF & Email

(Kaunas, balandžio 5 d.) Tarptautinėje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi... 2019“ viena didžiausių šalies įmonių AB „Lytagra“ pristato daugybę naujienų, su kuriomis išsamiai gali susipažinti žemdirbiai. Apie vieną jų „Agroeta“ jau rašė parodos išvakarėse, kuomet vieną iš dešimties organizatorių įsteigtų medalių pelnė automatinė melžimo sistema „Lely Astronaut A5“. Be jos, yra ir tikrų pasaulinių žvaigždžių – rotorinis javų kombainas „CR9.80“. Bet apie viską nuo pradžių.

„Lely Astronaut A5“ – meilus ir patikimas automatinis melžimo robotas

Automatinių melžimo robotų gamintoja „Lely“ viena pirmųjų bendrovių pasaulyje pradėjo gaminti melžimo robotus. Kai niekas netikėjo melžimo robotų ateitimi, „Lely“ ėmė juos kurti ir tiekti rinkai. Skirtingai nuo konkurentų, „Lely“ nekūrė melžimo aikštelių, o išsyk pradėjo gaminti melžimo robotus. Jau kurį laiką „Lely“ kompanija dominuoja pasaulio pieno ūkiuose, kur yra robotizuotas melžimas.

ŽŪB "Lytagra" vadovas Vilius Viskontas prie "Lely Astronaut A5".

Pasak AB „Lytagra“ dukterinės ŽŪB „Lytagra“, Bernatonyse laikančios 1 080 pieninių karvių, vadovo Viliaus Viskonto, „Lely Astronaut A5“ gerokai palengvina ūkio darbą, taupo kaštus. ŽŪB „Lytagra“ šių robotų turi net dvylika. Jie kasdien melžia per 700 bendrovės karvių.

„Darbas vyksta visą parą. Per ją karvės melžiamos apie 3 kartus, – pasakojo V. Viskontas. – Juk tai savanoriška melžimo sistema. Karvės pačios eina melžtis – kada nori ir kiek nori“.

ŽŪB „Lytagra“ įdiegta ir šiuolaikiška „Lely“ programinė įranga, leidžianti stebėti karvių sveikatą, primilžius ir kitką, kas svarbu ūkio apskaitai.

„Mes matome ne tik karvių produktyvumą, bet ir sveikatos ataskaitas, svorį, pieno sudėtį, somatines ląsteles ir kitką“, – kalbėjo V. Viskontas.

Parodoje prie melžimo roboto „Lely Astronaut A5“ nuolat netrūksta smalsuolių. Paklausti, kaip pavyks įtikinti pieno sektoriuje dirbančius pienininkus, jog ir jie karves melžtų vien „Lely“ robotais, AB „Lytagra“ atstovai pirmiausiai nurodo „Lely“ gaminamų melžimo robotų kokybę ir efektyvumą. Juk ŽŪB „Lytagra“ primilžiai yra vieni geriausių šalyje.

Melžimo robotus tikslinga įsigyti ūkiams, laikantiems nuo 40 pieninių karvių. „Lely“ melžimo robotai įvairiose šalyse yra pelnę jau ne vieną apdovanojimą, todėl neatsitiktinai jie įvertinti ir Lietuvoje.

įmonės stende – pasaulinis „Machine of the Year 2019“ laureatas

AB „Lytagra“ ekspozicijoje lankytojai galės iš arti susipažinti ir su kai kuo nekasdienišku. Šiemet Paryžiuje vykusioje „SIMA“ parodoje „Machine of the Year 2019“ apdovanojimą pelnęs „New Holland“ kombainas CR Revelation akis traukia iš tolo. Jame įdiegta IntelliSense technologija daro šį kombainą ne tik unikaliu, bet ir itin efektyviu.

„Medalininkas pas mus yra „New Holland“ CR9.80 modelis“, – pasakojo „New Holland“ technikos grupės vadovas Rolandas Chositašvili.

Pažymėtina, jog „New Holland“ pirmasis pasaulyje sukūrė rotorinį kombainą ir iki šių dienų išlaiko šią lyderystę. „Jis turi unikalią dviejų rotorių kūlimo separavimo sistemą, nes kiti gamintojai apsiriboja vienu rotoriumi“, – akcentavo R. Chositašvili.  

"New Holland" technikos vadybininkas Virginijus Novošinskas ir "New Holland" technikos grupės vadovas Rolandas Chositašvili.

Nuo 2006 m. CR Revelation kombainai yra gaminami Belgijoje. Per 13 metų šios mašinos gerokai patobulėjo, evoliucionavo ir prisitaikė prie Europoje vyraujančių gamtinių sąlygų. Prieš tai jie buvo gaminami išimtinai JAV, kur klimatas ne toks reiklus.

„Europoje kombainams keliami didesni reikalavimai. Pas mus yra drėgniau, javai žalesni, derliai gana dideli, tad ir kombainų konstrukcija pasikeitė. Pirmiausiai kalba eina apie galingesnius variklius, nes drėgnai masei reikalinga didesnė galia“, – tikino R. Chositašvili.

Specialistas aiškino, kad vėliau keitėsi rotorių konstrukcija. „Buvo sumažintas jų diametras, padidintas spragiliukų aukštis ir tokiu būdu padidėjo erdvė, kurioje juda javų masė. Rotorių kamerų tūris iš esmės padidėjo. Šie pokyčiai nulėmė kombainų našumą, sumažino galios nuostolius“, – pabrėžė R. Chositašvili.

Įvyko ir daugiau pokyčių, apie kuriuos R. Chositašvili gali pasakoti valandų valandas.

IntelliSense kas 20 sekundžių sureguliuoja kombaino parametrus

CR Revelation kombainų našumas yra tiesiog neįtikėtinas. Jei anksčiau rekordas siekė 65 tonas javų per valandą, tai įdiegus visus pakeitimus, „Guinness‘o“ rekordų knygoje yra užfiksuotas pasiekimas, sudarantis 100 tonų vidutinį javų našumą per valandą, kombainui nepertraukiamai dirbant 8 valandas. Tuomet nuostoliai neviršijo 1 proc. Šis rekordas buvo pasiektas Škotijoje, kur yra artimos Lietuvai sąlygos. Grūdų drėgmė siekė apie 11 proc.

Tačiau „New Holland“ nužengė dar toliau, kai paaiškėjo, jog operatoriai, dirbdami visą dieną, ilgainiui pavargsta, nesugeba tinkamai sureguliuoti kombaino, todėl krinta mašinos našumas.

„Per 3-4 metus „New Holland“ sukūrė išmanią sistemą IntelliSense, kuri CR kombainuose esančių daviklių pagalba realiu laiku sureguliuoja visas kombaino sistemas pagal visas sąlygas“, – teigė R. Chositašvili.

Pavyzdžiui, CR9.80 modelio kombaino nuožulnioje kameroje yra masės apkrovos jutiklis. „Diržo įtempimo daviklis signalizuoja diržo įtempimo pasikeitimus į masės kiekį, tai yra kiek masės yra paduodama. Būtent panašiais principais veikia ir kiti davikliai. Kombainas parametrus gali keisti kas 20 sekundžių“, – teigė "New Holland" technikos grupės vadovas R. Chositašvili.

Apie visas AB „Lytagra“ naujienas sužinosite tiesiog apsilankę šios įmonės ekspozicijoje. Joje daugybė ir kitų prekių ženklų, apie kuriuos jums papasakos bendrovės konsultantai.

Tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2019“ vyks ir rytoj, tad turėsite progos apsilankyti ir įvertinti daugelį naujienų.

Parodoje dalyvauja iš viso 300 įmonių ir organizacijų, 200 smulkiųjų gamintojų (tautodailininkų, kaimo amatininkų, sodininkų, gėlininkų, maisto produktų prekiautojų). Čia prisistato 26 užsienio kompanijos iš 8 pasaulio šalių (Vokietijos, Estijos, Latvijos, Ukrainos, Danijos, Lenkijos, Suomijos ir Rusijos).

Gediminas STANIŠAUSKAS

Facebook komentarai