Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

​​​​​​​Kaip parduoti greitai ir paprastai: CPO LT žemdirbiams turi svarbių naujienų

Autorius: Steponas GEDVILA
Paprastesnės viešųjų pirkimų procedūros išjudintų šalyje užauginamų maisto produktų rinką.
Paprastesnės viešųjų pirkimų procedūros išjudintų šalyje užauginamų maisto produktų rinką.
Printer Friendly, PDF & Email

Europos Sąjungai siekiant, kad rinkoje būtų kuo daugiau vietos ūkininkų  užaugintų kokybiškų maisto produktų, pastariesiems koją neretai pakiša daug rūpesčio keliančios sudėtingos viešųjų pirkimų procedūros, dėl kurių į šiuos pirkimus galiausia numojama ranka. Todėl,  pavyzdžiui, maisto produktus norinčios įsigyti ugdymo įstaigos taip ir nepasirenka smulkaus ūkio, esančio toje vietovėje, o pirmenybę teikia tradiciniams tiekėjams.

Didelė administracinė našta

Kaip svarbu ne tik skatinti kokybiško maisto vartojimą, bet ir spręsti jo realizavimo problemas, diskutuota šią savaitę Vilniuje vykusioje kokybiško maisto šventėje – tradiciniame renginyje, populiarinančiame ekologiškus, nacionalinės kokybės ir kilmės vietos nuorodos bei geografinės nuorodos maisto produktus.

„Patys gamintojai, kurių rankose šviežias produktas, nedalyvauja viešuosiuose pirkimuose, nes tai yra didelė administracinė našta: reikia atitikti reikalaujamą kvalifikaciją, teikti dokumentus“, – akcentavo renginyje žemės ūkio ministras Andrius Palionis.

„Matome dvi problemas - tai kokybe paženklinti produktai ir viešieji pirkimai. Atrodytų, gali kilti klausimas, ar šie du dalykai gali būti kartu, kai yra viešųjų pirkimų procedūros. Labai sunku pritraukti tiekėjus, juos sudominti, kad jie patikėtų, kad net ir būdami maži ir smulkūs gali dalyvauti viešuosiuose pirkimuose“, –  pripažįsta Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) vadovas Darius Vedrickas.

CPO LT, kviečianti ūkininkus aktyviai įsitraukti į viešuosius pirkimus, atstovai sako, kad viešieji pirkimai gali būti kitokie, nei apie juos paprastai galvojama: paprasti ir patogūs tiek žemdirbiui, tiek maisto produktų pirkėjams.

Teigiama, kad per elektroninę šios organizacijos sistemą ūkininkai savo maisto produktus  gali parduoti greitai ir paprastai, išvengiant didelės administracinės naštos, o ypatingų specifinių su viešaisiais pirkimais susijusių žinių čia neprireiks. 

„Turėjome tikslą sudaryti galimybę naujiems tiekėjams į sistemą ateiti bet kuriuo laikotarpiu, todėl pasirinkome dinaminės pirkimo sistemos variantą, kai yra patikrinama tiktai tiekėjų kvalifikacija ir jie yra priimami į elektroninį katalogą“, sakė CPO LT vadovas.

Jo teigimu, tiekėjų kvalifikacijai taikomi neaukšti, bendrieji reikalavimai, taip pat subjektui suteikta teisė vykdyti maisto tvarkymo veiklą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus nustatyta tvarka. „Viskas labai parasta ir visi gali dalyvauti. Kiekvieną kartą susipažinti su begale dokumentų ir ieškoti, kur kas gal būt paslėpta, ūkininkui ar kitam tiekėjui, nebereikės. Tai privalumas tiek pirkėjams, tiek pardavėjams“.

D. Vedrickas akcentuoja siekį, kad CPO LT elektroninio katalogo tiekėjais taptų ir regioninio smulkiojo verslo įmonės, kurioms dažnai sunku konkuruoti su stambiaisiais verslininkais.

Maksimaliai supaprastintas procesas

CPO LT vykdant viešąjį pirkimą tiekėjų varžymasis dėl sutarties vyksta standartizuotoje  platformoje pagal elektroninės parduotuvės principus.  Perkančioji organizacija čia  pateikia, pavyzdžiui, kiekius, pristatymo adresus, o tiekėjai įkainius.

„Visas procesas maksimaliai supaprastintas ir orientuotas į klientus – tiek į perkančiąsias organizacijas, tiek į tiekėjus“, akcentuoja CPO LT vadovas. Maisto produktų tiekimo sutartys bus standartinės, o jų administravimas – nesudėtingas. Tiekėjo patogumui su juo gali būti sudaroma tik viena sutartis, net ir laimėjus kelių skirtingų produktų tiekimo užsakymą.

Renginyje dalyvavę ūkininkai sakė, kad žinia apie ūkininkams palankias CPO LT iniciatyvas per elektroninę sistemą parduoti įvairesnius maisto produktus yra tikrai naujiena, tačiau kyla ir klausimų. Pavyzdžiui, kokiu būdu sistemoje konkuruos ES ir lietuviškos prekės: sakykime, lenkiška bulvė prieš lietuvišką bulvę.

a

„Jos konkuruos ne pagal užauginimo teritoriją, bet pagal techninę specifikaciją. Jeigu norime turėti lietuvišką produktą, tai atitinkamai reikia ir pasirengti pirkimo strategiją. Jei perkančioji organizacija pirks, pavyzdžiui, tiktai bulves, tai bus didesnė tikimybė gauti lietuvišką produktą, kurį teiks tiesiogiai ūkininkas ar tiekėjas, negu tuomet, kai perkamas didesnis asortimentas“, – kalbėjo CPO LT atstovas.

ŽŪM siekia, kad ūkininkai vienytųsi, steigtų savo logistikos centrus, – tai leistų viešuosiuose pirkimuose pasiūlyti geresnę kainą.

Diskusijoje dalyvavęs Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Giedrius Krasauskas atkreipė  dėmesį, kad dėl viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimų teikti prioriteto savo gamintojams negalima, todėl reikalingas kompleksinis tiek ministerijos, tiek Viešųjų pirkimų tarnybos požiūris į šalyje pagamintų maisto produktų realizavimo problemas.

a

Facebook komentarai

Laumetris