Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kaip žiemoja bitės?

Autorius: Giedrė VILKYTĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Bitininkystė – vienas saldžiausių verslų Lietuvoje. Deja, tik savo produkcija. Mat darbas, kurio pareikalauja bitės ir jų auginimas, neretai būna visai nesaldus. Kodėl? Jeigu reikėtų įvardinti sudėtingiausią gamtos tvarinį, bitės ir jų šeimos tvirtai pretenduotų į šį titulą. Perprasti jų gyvenimą nėra lengva, o ką jau kalbėti aplinkos veiksnių poveikį, kurio numatyti neįmanoma. Tad kaip šią žiemą leidžia bitės?

Įprastas šaltymetis...

Ruoštis žiemai bitės pradeda nuo rudens. Galvodamos apie ateitį jos pakeičia savo šeimos sudėtį, pavyzdžiui, atsikrato tranų. Visi paruošiamieji darbai yra orientuoti į kuo mažesnį energijos ir maisto atsargų sunaudojimą.

Dar vienas reikšmingas pokytis – bitės darbininkės gyvenimo trukmė. Sezono metu, kai išskrendama rinkti nektaro, jos gyvena apie 30 dienų. Žiemą „ištempiama“ ir iki 9 mėnesių ar net daugiau.

Savaime suprantama, jog atvėsus orams bitės nebeskrenda ieškoti nektaro. Jos maitinasi tuo, kas yra likę avilyje. Tai gali būti medus, žiedadulkės ar perdirbtas cukraus sirupas.

Žiemojančioms bitėms labai svarbu palaikyti avilyje tam tikrą temperatūrą. Dėl to jos susispiečia į kamuolį. Glaudžiai susispaudusios ir dūgzdamos jos spinduliuoja šilumą. Teigiama, kad bitės stengiasi nuolat palaikyti bent 14 °C temperatūrą. Tačiau ji gali būti ir aukštesnė.

Avilys žiemą išsiskiria ir tuo, kad jame nebūna arba labai mažai perų. Mat jų auginimas pareikalautų energijos, kurią šaltymečiu bitės privalo taupyti.

... ir šie metai

„Tikrinau savo bites ir kol kas jos žiemoja labai gerai“, – sako bitininkas Vaidas Arbutavičius. Teigiama, kad bičių savijautą išduoda ir jų dūzgimas. Jis turėtų būti ramus, tolygus, gal netgi monotoniškas.

„Kadangi žiema šiltesnė, bitės aktyvesnės ir maisto suvartoja daugiau. Bet rudenį buvau sočiai jo palikęs, tai bent jau kol kas maisto trūkumo nesimato“, – džiaugėsi pašnekovas.

Tiesa, jis pažymėjo, kad tie bitininkai, kurie kasmet maitina standartiškai, gali šiek tiek nerimauti. Mat dėl neįprastai šiltesnių orų aktyvesnės bitės atsargas gali suvartoti greičiau.

Kita vertus, V. Arbutavičius atkreipė dėmesį į tai, kad energijos sąskaita šiemet bitės sutaupo. Nereikia išskirti tiek daug šilumos, norint palaikyti reikiamą temperatūrą avilyje.

Bičių būklę ir savijautą, pasak bitininko, taip pat gali veikti avilių konstrukcija. Pavyzdžiui, senesniuose vyrauja vienoks mikroklimatas. Moderniuose, daugiaaukščiuose, kuriuose apačioje yra tik tinklelis, vėsiau, o ir ventiliacijos daugiau. Šią žiemą tai itin palanku. Mat jei oro temperatūra didesnė, ji didėja ir avilyje. Tuomet bitės gali pradėti anksčiau auginti perus.

Ar gali dar kilti grėsmių?

Bene didžiausią grėsmę V. Arbutavičius įžvelgė tame, jog, bitėms pradėjus auginti perus, staiga atšaltų. „Pačioms bitėms, be perų išgyventi pakanka žemesnės temperatūros, o perų auginimui ji turi pakilti iki 37–38 °C. Taigi, jei pradėjus auginti perus staiga atšaltų, bitėms tektų įdėti daug pastangų, kad palaikytų reikiamą temperatūros lygį“, – nurodė bitininkas.

Dar blogiau, jeigu tuo pat metu maisto atsargos liktų kitoje pusėje, negu pradėti auginti perai. Besistengdamos dėl šilumos bitės negalėtų maitintis ir vargu ar išgyventų.

Žinoma, kai kurie bitininkai jau dabar nerimauja, ar bitėms pakaks maisto atsargų. „Bet jeigu jo nepristigs, orai smarkiai neatvės, tai ir pradėjus auginti perus turėtų viskas būti gerai“, – spėjo V. Arbutavičius.

Be to, bitininkas atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje pastaruoju metu ėmė dominuoti bičių šeimos, atvežtos iš pietinių kraštų. Jos labiau prisitaikiusios prie šiltesnio klimato. Tad ir ši žiema joms gana palanki.

„Žinoma, dar laukia visas vasaris, kovas, todėl negalima per daug girtis“, – užbaigė V. Arbutavičius.

Facebook komentarai