Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kalėdinės premijos: tam davė, tam davė, o tam ir neliko

Autorius: Tauragės žinios
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Metams besiritant į pabaigą dažną apima kalėdinių pirkinių karštinė. O kartu – nerimas, kad dovanoms ir vaišėms pinigų neužteks. Kai kurie žmonės šventėms taupo ištisus metus, kiti gi tikisi, kad darbovietė nepašykštės kalėdinių premijų. Anksčiau metų pabaiga buvo laikoma turtingiausiu laikotarpiu, nes artėjant didžiosioms metų šventėms tiek valstybinėse, tiek ir privačiose įmonėse darbuotojai bene visada gaudavo kasmetines premijas – vadinamąjį 13-ąjį atlyginimą. Šiandien darbdaviai savo darbuotojus piniginėmis dovanomis džiugina vis rečiau. Matyt, tai lemia ne tiek finansiniai sunkumai, kiek pasikeitęs požiūris. Tačiau tikrai ne visur: Tauragėje yra įstaigų, kurių darbuotojai gaus ir po kelis šimtus eurų, yra ir tokių, kurių darbuotojai negaus nieko.

Tryliktasis atlyginimas – sovietinė atgyvena?

Ekonomikos ekspertai tikina, kad iš esmės pats tryliktasis atlyginimas yra gerokai atgyvenusi sovietinė tradicija, nors kai kurios įmonės ją vis dar praktikuoja. Daug dažniau pastebima, kad įmonės savo darbuotojus motyvuoja atsižvelgdamos į pasiektus rezultatus ir tai daro dažniau nei kartą per matus, pvz., kas mėnesį ar kas ketvirtį. Kalėdinių premijų nebuvimas tikrai nereiškia, kad darbdaviai neskiria pakankamai daug dėmesio savo darbuotojų motyvavimui. Darbuotojų motyvavimas, ypač gerai kvalifikuotų arba tų, kurių trūksta, yra smarkiai išaugęs, tačiau esą tai daroma ne prieš Kalėdas. Nepaisant pastangų nuolat motyvuoti darbuotojus, vis dėlto įmonėms būna labai sunku rasti motyvuotų, dirbti norinčių žmonių.

Premijos – kuklios

UAB „Tauragės vandenys“ direktorius Eduardas Anulis „Tauragės žinioms“ papasakojo, kad įmonės darbuotojams, kaip ir pernai, skirtos 100 eurų kalėdinės premijos.

– „Dirbame pelningai, taigi galėjome sau leisti nors kukliai pamaloninti darbuotojus“, – sakė jis. – „Tiesa, iš tų pinigų buvome nupirkę ir bilietų į šou ant ledo – Povilo Vanago ir Margaritos Drobiazko pasirodymą. Kas norėjo, galėjo važiuoti. O kas nenorėjo – gavo po 100 eurų ir tuos pinigus galės skirti savo kalėdiniam stalui ar kam kitam“.

Rajono savivaldybės darbuotojai irgi neliks be dovanų. Pasak mero patarėjo ryšiams su visuomene Kasparo Bertašiaus, švenčių proga visiems savivaldybės darbuotojams bus skirta po 90 Eur (į rankas) ir po nedidelę dovanėlę.

O štai Tauragės šilumos tinklų technikos direktorius Audrius Arcišauskas, laikinai einantis direktoriaus pareigas, pasakojo, kad kalėdinis vakarėlis įmonės darbuotojams jau buvo – neseniai jis surengtas vienoje Tauragės kavinėje. Tiesa, kalėdinių premijų šilumininkams dar teks šiek tiek palaukti. Jei jos ir bus skirtos, kalėdinėmis nebus vadinamos – metams pasibaigus bendrovės  valdyba vertins darbo rezultatus, tada ir spręs, ar skirti kokias nors išmokas.

– „Vertinama po metinių rezultatų, maždaug po Trijų Karalių. Pas mus taip yra, kad valdyba vertina vadovą, o vadovo rezultatai priklauso nuo visos komandos darbo, nes čia vienas nieko nepadarysi. O tos išmokos gal kokiais dovanų čekiais ar kaip, nes jei pinigais, tai mokesčių daug nusiskaičiuoja. Žodžiu, būna ieškoma racionalaus sprendimo“, – paaiškino A. Arcišauskas.

Paklaustas, ar planuojama išmokėti kalėdines premijas medikams, Tauragės ligoninės vadovas Liutauras Indriuška atsakė, kad  viskas priklausys nuo gauto finansavimo už viršsutartines paslaugas iš Ligonių kasų. „Kol neaišku, kokią suma bus apmokėta, tol negalime žinoti, kiek lėšų būtų galima išmokėti Kalėdų proga premijų pavidalu“, – rašo jis.

Kai kas negaus nieko...

O štai Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) darbuotojams kalėdinių premijų tikėtis apskritai neverta – jų mokėti nėra iš ko. TRATC direktoriaus pavaduotojas Virginijus Noreika „Tauragės žinioms“ sakė, kad jokių kalėdinių ar premijų tikrai nebus.

– „Kaip ir ankstesniais metais. Pas mus niekada nėra buvę jokių kalėdinių išmokų“, – teigė V. Noreika. – „Iš žmonių pinigų gyvenam, kokios premijos? Žinot, kiek pykčio sulauktume?“

Pasak jo, įmonėje yra tradicija penktadienį prieš šventes surengti padėkos vakarą. Jį ruošia patys darbuotojai, jokių lėšų tam neskiriama.

Panašiai šventes pasitinka ir UAB „Dunokai“ darbuotojai. Pasak direktorės Gintarės Rakauskienės, išmonė taip jau būna – vieni metai geresni, kiti blogesni. Taigi šiemet jokių kalėdinių premijų šiemet nebus, kaip ir vakarėlio.

– „Bus kuklios simbolinės dovanėlės, jas įteiksime galbūt rytinio pasitarimo ar kokio kito susirinkimo metu“, – sakė direktorė.

Tauragės socialinių paslaugų centro darbuotojams Kalėdų Senelis dovanėlių šiemet irgi pašykštėjo: pasak direktorės Linos Baziliauskienės, jokių kalėdinių išmokų darbuotojams nebus.

– „Bus tik šventiniai pietūs savame būryje“, – sakė ji. – „Dar nenusprendėme kur, bet greičiausiai ne įstaigoje“.

L. Baziliauskienė vadovauja ir Šeimos gerovės centrui „Šaltinėlis“. Paklausta, ar linksmos šiemet kalėdos jo darbuotojams, ji papasakojo, kad jokių kalėdinių premijų nebus, tačiau šventes kolektyvas pasitinka linksmai – neseniai visas kolektyvas važiavo į Šiaulius, kur dramos teatre pažiūrėjo spektaklį „Bagadelnia“, ir į Pakruojo dvarą – ten gėrėjosi kiniškų žibintų festivalio renginiu. Tiesa, įstaiga dengė tik pusę išvykos kainos, kitą pusę teko susimokėti patiems darbuotojams.

Kalėdinių premijų negauna ir Kultūros centro darbuotojai. Bent jau taip tvirtina Tauragės kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis. O paklaustas apie kalėdinį vakarėlį, „Tauragės žinioms“ jis atsakė, kad „kaip ir kiekvienais metais, prieš didžiąsias metų šventes rajono kultūros darbuotojai susirenka jaukiai popietei, atokvėpiui nuo nuolatinio bėgimo ir galvojimo apie įvykusius ar dar tik ruošiamus renginius. Gruodžio 10 d. Tauragės kultūros rūmuose surengtame šventiniame pasitarime aptarti svarbiausi šių metų pasiekimai, darbai, o už jų organizavimą padėkota visiems kartu ir kiekvienam atskirai. Pasidžiaugta darbuotojų iniciatyvomis, įteiktos dovanėlės, išsakyti padėkos žodžiai ir linkėjimai. Už kultūros tradicijų puoselėjimą, bendrystę susirinkusiems dėkojo bei gražių švenčių linkėjo klebonas Marius Venskus, Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas, mero pavaduotoja Virginija Eičienė, kultūros skyriaus vedėja Danutė Naujokienė. Nuoširdų ačiū kolegoms tarė Kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis“. 

...o kai kam pasiseks labiau

Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) Donatas Petrošius, paklaustas apie kalėdines premijas darbuotojams, kad kol kas laukia savivaldybės tarybos sprendimo, kuriuo turėtų būti patvirtintas darbo užmokesčio fondas (posėdis jau įvyko trečiadienį). Tiesa, tai labiau formalumas dėl darbo užmokesčio skaičiavimo pasikeitimų.

– „O realiai planuojam kalėdines išmokas darbuotojams – 500 eurų „ant popieriaus“ vienam žmogui, nebent jo atlyginimas yra mažesnis. Tai reiškia, kad negali vienkartinė išmoka būti didesnė nei atlyginimas. Tarkim, jei žmogus dirba nepilnu krūviu ir gauna 250 eurų, tai ir kalėdinė išmoka bus tokio dydžio“.  

Tokios pat kalėdinės išmokos PSPC mokėtos ir pernai.

Kalėdinio vakarėlio rengti PSPC neplanuojama. Pasak direktoriaus, būna, kad pavieniai skyriai kažkur nueina pavakaroti, tačiau bendro visos įstaigos suėjimo rengti neketinama.

Džiugiau pasitikti šventes gali ir Sporto centro darbuotojai – jie dar su atlyginimu už lapkričio mėnesį gavo priedus. Priedai nevienodi – nuo 30 iki 50 proc. atlyginimo dydžio. Pasak Sporto centro direktoriaus Gedimino Sakalausko, taip pamaloninti darbuotojus pavyksta ne visada.

– „Priedai skirtingo dydžio, nes juos skirdami atsižvelgiame į daugelį kriterijų: kokį krūvį turi darbuotojas, kiek važiuoja su vaikais į varžybas ir t.t.“, – paaiškino jis.

Birutė SLAVINSKIENĖ

Facebook komentarai