Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kalėdinių eglučių auginimas ūkininkų nevilioja

Autorius: Kazys KAZAKEVIČIUS
Daivano Pranciulio ūkyje - per milijonas būsimų kalėdinių eglučių.
Daivano Pranciulio ūkyje - per milijonas būsimų kalėdinių eglučių.
Printer Friendly, PDF & Email

Artėjant Kalėdoms lietuviškos žaliaskarės keliauja į užsienį. Jas auginantys ūkininkai pripažįsta – paklausa didesnė, nei jie gali pasiūlyti. Tačiau norinčių tuo užsiimti – vienetai.

Išvežė tūkstančius

Joniškio rajone Stungių kaime per 150 hektarų kalėdinių eglučių plantaciją turintis verslininkas Daivanas Pranciulis šiemetį eglaičių „derlių“ jau išpardavė – apie 80 tūkst. nukirstų žaliaskarių iškeliavo į Didžiąją Britaniją, Švediją, Prancūziją, nedidelė dalis pateko ir į Estijos rinką. Mat užsienyje kalėdinės eglutės dažnai yra puošiamos kiek anksčiau, nei įprasta Lietuvoje.

Vienos eglaitės kaina panaši kaip ir pernai ar užpernai – pagal dydį ir kokybę svyruoja nuo 3 iki 10 eurų. „Už tokią pat kainą mes parduodame pirkėjams tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Neskirstome jų“, – „Agroeta.lt“ tikino D. Pranciulis.

Užsienio prekybininkai lietuviškas eglaites renkasi, nes ūkininkas yra savo ūkį sertifikavęs, gali besidomintiems pirkėjams pateikti informaciją apie tai, iš kokių urėdijų yra pirkti sodinukai, kokioje žemėje eglutės auga, kaip jos tręšiamos, kokią techniką turi jų priežiūrai bei pakavimui ir transportavimui. Mat eglaičių tokių, kokios būna nukirtus, neparduosi – jas reikia supakuoti, sukrauti į transportą. Tad prieš keletą metų ūkininkas įsigijo specialią pakavimo ir transportavimo įranga, galinčią per dieną supakuoti iki 5 tūkst. eglučių. Kartu sumažėjo ir rankų darbo.

Užsienio kitokie nei Lietuvos

Daugiau nei milijoną paprastų lietuviškų eglaičių auginantis D. Pranciulis neslėpė, kad tokio kiekio eglaičių, kiek siūlo jis rinkai, Lietuvoje nebūtų kur realizuoti, nes poreikis per visą šalį tėra tik apie 20-50 tūkstančių eglučių. Tuo tarpu jie pasiūlyti gali iki 90 tūkstančių, nes dar keletą tūkstančių eglučių, artėjant šventėms, ketina parduoti Lietuvoje – Vilniuje, Kaune, Šiauliuose.

„Užsienio pirkėjas nėra toks išrankus kalėdinėms eglutėms, kaip Lietuvos. Jam svarbu, kad tai tikra eglutė, ne dirbtinė ir užaugusi natūraliomis sąlygomis. Mūsų šalies pirkėjas, rinkdamasis eglutę, visuomet ieško idealiai nuaugusios, panašios į dirbtinę. Nors iš tikrųjų eglutė yra gyvas medis ir jis auga ne pagal būsimų pirkėjų reikalavimus“, – tvirtino eglučių augintojas.

Pasekėjų neturi

Joniškio rajono ūkininkas – kol kas vienintelis šalyje, Lietuvoje išaugintas eglaites tiekiantis išrankiai Vakarų Europos bei Skandinavijos šalių rinkai. Nors Lietuvoje ir yra auginančių kalėdines eglaites specialiai pardavimui, tačiau jų auginami kiekiai – itin menki, skirti tik vidaus rinkai.

Kalėdinių eglučių auginimui eksportui galėtų verstis ir daugiau šalies ūkininkų, tačiau kol kas tuo menkai kas domisi, nes tai verslas, kuris pirmąsias pajamas pradeda duoti tik praėjus 5-7 metams. O kol pirmosios pajamos pradės plaukti, laukia ilgas ir kruopštus darbas eglučių plantacijose.

„Lietuviškų eglučių paklausa užsienyje didelė. Tačiau norint jų pasiūlyti reikia turėti labai didelį kiekį“, – „Agroeta.lt“ pastebėjo D. Pranciulis, neslėpdamas, kad pardavimo sutartys yra sudarinėjamos ne dabar, bet kur kas anksčiau, kai apie šventes dar net nemąstoma – rugpjūtį, rugsėjį.

Facebook komentarai