Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kalėdų rytą – pasisveikinti su bitėmis

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Kai didieji darbai bityne baigiasi, bitininkas Vytautas Marcinkevičius pardavinėja med, daro iš jo dovanas, fasuoja suvenyrus. Ritos Žadeikytės asmeninė nuotr.
Kai didieji darbai bityne baigiasi, bitininkas Vytautas Marcinkevičius pardavinėja med, daro iš jo dovanas, fasuoja suvenyrus. Ritos Žadeikytės asmeninė nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Žiema į bitynus ir į bitininkų namus atneša ramybę. Tinkamai paruoštos, pamaitintos bitės ramiai laukia pavasario, bitininkai – bitininkavimo pradžios. Kalbinti bitininkai sakė, jog stengiasi netrikdyti bičių ramybės, lanko jas retai, Kalėdų rytą nueina su savo bitelėmis pasisveikinti. Kartais prireikia nebent užpustytas ar apledėjusias lakas pravalyti.

Korius laiko senoje medinėje skrynioje – saugo nuo vaško kandžių

Jusaičių kaime (Šiaulių raj.) gyvenanti ir bitininkaujanti žurnalistė, Šiaulių rajono mero patarėja Rita Žadeikytė sakė, jog prasidėjus žiemai gali atsikvėpti nuo didžiųjų darbų bityne, gurkšnoti arbatą su medumi. Bitelės būna irgi ramios, susispietusios į kamuolį.

„Bet šie metai buvo kažkokie keisti. Nors vasara ir nebuvo bloga, bet daugeliui bičių trūko maisto. Įprastai vienam aviliui prieš žiemą reikia sumaitinti sirupo, išvirto iš 10-12 kilogramų cukraus. Šiemet kai kurie bitininkai sumaitino ir po 15 kilogramų. Gal taip atsitiko dėl to, kad vienos bitės iš kitų vagiliavo? O gal nežydėjo pakankamai medingų augalų? Mano bičių koriai buvo lengvoki“, – pastebėjimais dalijosi R. Žadeikytė.

Vos keletą metų bitininkaujanti Rita sakė klausanti labiau patyrusių bitininkų ir šoninius avilių kamšalus deda tik tada, kai vidutinė paros temperatūra nukrenta iki 4-5 laipsnių šalčio. Tuomet bitės, plazdendamos kamuolyje, sunaudoja mažiau energijos. „Per anksti apšiltinus avilius, bitėms gali susimaišyti galvelės, gali pradėti kiaušinėlius dėti“, – tvirtino bitininkė.

 R. Žadeikytė pasakojo, jog iki pavasario turi pasirūpinti sutvarkyti sulūžusius korius, tą padaryti prašo savo vyro Modesto. Sykį, tik pradėjusi bitininkauti,  nukentėjo nuo vaško kandžių. Rudenį, kol nebuvo labai šaltą, bitininkė sandarioje verandoje vieną prie kito sudėjo korius, vaško kandys ir netruko įsisukti, labai staigiai korius sunaikino. Dabar korius Rita laiko laisvai sudėtus senoje didžiulėje medinėje skrynioje, kurią privilgo acto esencija.  

Bičių ramybę trikdo į avilius barbenantys paukščiai

Panašiai su bitėmis žiemą elgiasi Linartuose (Šiaulių raj.) ne vienerius metus bitininkaujantis Vytautas Marcinkevičius. Bitininkas  pasakojo, jog prasidėjus žiemai bitės jau būna pamaitintos ir ramiai gyvena aviliuose. Patyrusio bitininko nuomone, geriau kuo rečiau bitelių ramybę trikdyti, nelankyti jų be reikalo.

„Bet Kalėdų rytą aš būtinai nueinu su savo bitėmis pasisveikinti. Per specialią žarnelę pasiklausau, mintimis pasikalbu“, – sakė V. Marcinkevičius.     

Bitininkas tuo metu ruošiasi pavasariui, bitininkavimo sezono pradžiai: tvarko korius, ruošia rėmelius, medų pardavinėja, daro iš jo dovanas, fasuoja į įvairius suvenyrus.  

Jei bitės sočius, sveikos, jų aviliuose nėra drėgmės, šeimų neapnikusios pelės, ir dideli šalčiai bitėms nebaisūs. Tačiau, jei užpustomos arba apledėja lakos, Vytautas Marcinkevičius tuoj skuba jų valyti, nes bitės aviliuose gali ir uždusti. Todėl dažnai paliekami atviri avilių dugnai bent iki pavasario, kuomet pradedami dėti perai.

Bene didžiausiais bičių ramybės trikdytojais žiemą bitininkas įvardijo paukščius. Įvairūs sparnuočiai snapais barbena į avilius, o apsidairyti, kas triukšmauja, išlindusias bites netrunka sugauti ir sulesti.       

Facebook komentarai

bas

a