Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kanapės parlamentarams – sprangus „kąsnelis“

Autorius: Kazys KAZAKEVIČIUS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Seime kelią skinasi idėja liberalizuoti kanapių auginimą bei jų produktų naudojimą. Tam pritarė jau daugelis Seimo komitetų, tačiau projektai kiek pristojo Kaimo reikalų komitete – šiandien buvo nutarta šių projektų dar nesvarstyti, o atidėti juos kitam kartui.

Kaip aiškino Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Kazys Starkevičius, šiandien tiesiog tam neužtektų laiko, nes diskusijos dėl kanapių ir jų produktų didesnio legalizavimo gali pareikalauti daugiau laiko, nei buvo numatyta šios dienos komiteto posėdžio darbotvarkėje.

„Dar yra gauta pastabų iš Sveikatos apsaugos ministerijos. Su jomis dar reikia supažindinti visus komiteto narius, jas reikia išanalizuoti“, – tvirtino K. Starkevičius.

Siūlymų netrūksta

Pluoštinių kanapių įstatymo pataisas, siūlančias pakeisti kai kurias šio įstatymo nuostatas yra pateikę parlamentarai Virginija Vingrienė ir Petras Čimbaras. Anot jų, dabar galiojančios redakcijos Pluoštinių kanapių įstatymas neapibrėžia žaliavinių kanapių ir pluoštinių kanapių produktų terminų. „Dar 1961 m. pasirašyta tarptautine narkotinių medžiagų konvencija pasirinktas pluoštinių kanapių apibrėžimas riboja pluoštinių kanapių produkciją tik pluoštu ir sėklomis, kas neatitinka šiandienos aktualijų. Per beveik šešiasdešimties metų laikotarpį gerokai išsiplėtė šių augalų panaudojimo spektras“, – aiškina parlamentarai.

Pasak jų, maisto, tekstilės, biokompozitų, biokuro, statybinių medžiagų, kosmetikos ir kiti gaminiai išgaunami neapsiribojant vien sėklomis ir pluoštu. Jų gamybai naudojami ir stiebai, mediena, lapai, medienos gamybos dulkės. Pastaruoju metu vis didesnį populiarumą maisto papildų ir vaistų pramonei tampa kanabidiojolio ekstraktai. Dėl šio kanabinoido, neturinčio psichotropinio poveikio ir kyla daugiausiai problemų. Taip pat atsirado poreikis vykdyti pluoštinių kanapių selekciją uždarose patalpose.

Dar vienas Pluoštinių kanapių įstatymo pataisas yra registravę ir parlamentarai Mykolas Majauskas bei K. Starkevičius. Jie taip pat siūlo į šį įstatymą įtraukti pluoštinių kanapių produktų ir pluoštinių kanapių gaminių sąvokas. Jos būtų identiškos arba beveik identiškos iki šiol įstatymuose ar poįstatyminiuose aktuose naudotiems ar naudojamiems apibrėžimams. „Šių sąvokų įvedimas tiksliau apibrėžtų pluoštinių kanapių produktų ir iš jų gaminamų gaminių teisinį statusą, sudarytų sąlygas platesniam pluoštinių kanapių panaudojimui įvairiose pramonės srityse, išplėstų rinkai tiekiamų produktų ir gaminių, atitinkančių pluoštinėms kanapėms taikomą narkotinių medžiagų reguliavimą, spektrą. Teisinis aiškumas leistų piliečiams nebijant teisinių pasekmių naudoti pluoštinių kanapių produktus, o gamintojams ir tiekėjams – plėsti veiklą“, – tikina pataisų rengėjai.

Didelio prieštaravimo nėra

Europos teisės departamentas savo išvadoje teigia, jog Europos Sąjungos teisės aktai iš esmės nereglamentuoja klausimų, susijusių su pluoštinių kanapių ir jų gaminių, kurie nėra laikytini kenksmingais sveikatai, tiekimui rinkai ne pramoniniais tikslais. Todėl šių gaminių tiekimo rinkai kitais nei pramoniniai tikslai reglamentavimas yra paliktas valstybių narių diskrecijai. Anot departamento direktoriaus pavaduotojo Karolio Dieninio, rinkai jau dabar ne tik pramoniniais tikslais yra leidžiama tiekti pluoštinių kanapių produktus – žaliavines ar mirkytas kanapes, šiaudelius, sėjai neskirtas pluoštinių kanapių sėklas ir šių sėklų produktus ir sėjai skirtas pluoštinių kanapių sėklas, jei THC kiekis juose neviršija 0,2 procento. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, žmonių vartojimui jau dabar yra leidžiama tiekti kanapių sėklų aliejų.

Todėl parlamentarų siūlomi pakeitimai esamą reglamentavimą išplėstų nustatant galimybę rinkai tiekti iš pluoštinių kanapių produktų pagamintus gaminius, jų gamybos šalutinius produktus ar iš šalutinių produktų pagamintus gaminius, taip pat pluoštinių kanapių produktų turinčius gaminius, jei šiuose gaminiuose THC kiekis neviršija 0,2 procento.

Dar pavasarį parlamentarų siūlomoms Pluoštinių kanapių įstatymo pataisoms yra pritarę įvairios asocijuotos žemdirbių organizacijos – Ūkininkų sąjunga, Grūdų augintojų asociacija, Žemės ūkio bendrovių asociacija bei kitos. Savo pritariančią nuomonę yra išsakę ir Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslininkai.

Savo pritarimą parlamentarų siūlomoms pataisoms iš esmės jau yra pritarę ir jas svarstę Seimo Teisės ir teisėtvarkos, Sveikatos reikalų, Ekonomikos komitetai.

Facebook komentarai