Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kanapių augintojai pinigų dar neskaičiuoja

Autorius: Dainius MAKYS
Kaip laukuose gulinčios kanapės klojėjasi žino tik nedaugelis.
Kaip laukuose gulinčios kanapės klojėjasi žino tik nedaugelis.
Printer Friendly, PDF & Email

Artėja diena, kai Lietuvos laukų pradalgėse gulinčios kanapės bus rišamos į ryšulius ir vežamos į sandėliavimo vietą. Kėdainių krašte jas auginę ūkininkai kol kas tik gūžčioja pečiais ir nieko konkretaus apie kanapių auginimo rezultatus pasakyti negali, nors visi tikisi, kad tai tik gero žemės ūkio verslo pradžia.

Šalia Kėdainių daugiausiai bulves auginantis ir dėl to plačiai žinomas ūkininkas Saulius Dambrauskas kanapes augina jau antri metai. „Praėjusiais metais buvo daug nesusipratimų: vienus laukus nupjovė, kitus paliko, bet sumokėjo ir, nors didelio pelno iš kanapių auginimo neturėjau, tačiau ir nuostolių nepatyriau. Šiemet kanapių supirkimo kainos lyg ir didesnės, tačiau derliaus dydis, pajamos paaiškės tik tada, kai viską suvešim į sandėlius ir pasversim“, – „Agroetai“ aiškino S. Dambrauskas.

Ūkininkas, paklaustas ar kanapių auginimui reikėjo įsigyti papildomų padargų ar kokios specialios technikos, teigė, kad ne. „Sėklos davė, tad beliko tik pasėti, patręšti ir melstis. Mūsų, kanapių augintojų, čia tik maldos, bet svarbu melstis laiku ir vietoj“, – juokavo S. Dambrauskas, rimtai pridurdamas, kad kanapės yra labai geras bulvių priešsėlis, kuo šiemet jis ir įsitikino savo laukuose.

Dotnuvos seniūnijoje ūkininkaujanti Justina Gikniūtė-Kočetova kartu su tėvu Sigitu Gikniumi šiemet pirmą kartą ėmėsi auginti kanapes.

„Išgirdom apie šią kultūrą ir susidomėjom. Iš viso pasėjom su tėčiu 60 ha lauką. Iš pradžių atrodė, kad gal tai ir avantiūra, bet kanapės gražiai užaugo. „Agrosferos“ specialistai jas nupjovė, dabar varto, džiovina. Atrodo viskas lyg ir neblogai, o apie auginimo rezultatus bus galima pakalbėti pridavus derlių“, – „Agroetai“ sakė naujovėms imli ūkininkė.

UAB „Agrosfera“ vadovas Arminas Kildišis patikino, kad jau daugiau nei prieš gerą savaitę bendrovės vyrai baigė pjauti visas kanapes, kurios skirtos Kėdainiuose įsikūrusiam pluoštinių kanapių perdirbimo fabrikui.

„Iš viso nupjovėm apie 2 000 ha kanapių, kurios šiuo metu klojėjasi, o vėliau bus rišamos į ryšulius ir vežamos saugoti“, – „Agroetai“ telefonu sakė A. Kildišis, akcentuodamas, kad pati jų įmonė kanapių auginimo verslo neplėtoja, o tik teikia paslaugas bendrovei „Natūralus pluoštas“, kuriai priklauso Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje neseniai pastatytas fabrikas.

Dėl šiuo metu pradalgėse gulinčių kanapių presavimo į ryšulius ir sandėliavimo, šiek tiek daugiau aiškumo įnešė bendrovės „Natūralus pluoštas“ generalinis direktorius Raimondas Petreikis: „Tą planuojame pradėti daryti jau rugsėjo pradžioje“.

Paklaustas apie fabriko žaliavas, R. Petreikis „Agroetai“ sakė: „Lietuviškos žaliavos pakanka – šie metai bus pirmieji, kuomet dirbsime ištisus metus. Žinoma, erdvės plėtrai dar tikrai turime, norėtume dar padidinti gamybos apimtis, tad ir toliau kviesime ūkininkus drąsiai imtis atgimstančios pelningos kultūros – pluoštinių kanapių – auginimo“.

Pasak direktoriaus, nors pluoštinės kanapės yra nereiklūs augalai, visgi priežiūros reikia ir joms. „Kaip ir su bet kuria kita kultūra – ten, kur jomis rūpinamasi labiau, derlius būna didesnis. Bet, iš esmės, bendradarbiavimu su ūkininkais esame labai patenkinti. Tikiu, kad patenkinti yra ir ūkininkai“, – pokalbį baigė R. Petreikis.

Facebook komentarai