Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kauniečius išgąsdino įspūdingas vabzdžių spiečius

Autorius: Loreta MAČIULIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

„Niekada nieko panašaus nesu mačiusi“, - tikina kaunietė Dovilė K. Su šeima Vičiūnuose gyvenanti moteris pasakoja vakar popietę su vyru darbavęsi kieme. „Pagaliau sulaukusi šiltesnės dienos sodinau žemuoges, į lauko vazonus - vasarines gėles. Vyras tvarkėsi kitoje namo pusėje“. Staiga pasigirdo stirpus, bičių avilio ūžesį primenantis garsas. „Tiksliau ne vieną, o keliasdešimt bičių avilių pačiame medunešyje. Dairiausi aplink niekaip negalėdama suprast iš kur jis sklinda“, - prisimena Dovilė K.

Moteris apžiūrėjo prie namo augančią trešnę, sako galvojusi gal koks spiečius čia įsisukęs. Garsas vis stiprėjo - aplinkui viskas ėmė virpėti. „Pasisukusi priešinga kryptimi nei stovėjau galiausiai pamačiau iš kur šis, vis artėjantis ūžesys. Virš dviaukščio kaimyno namo pasirodė didelis juodas vabzdžių debesis. Vaizdas, patikėkite, priminė siaubo filmuose matytas scenas. Karštligiškai galvojau kas čia? Laukinės bitės, širšės, vapsvos? Kodėl jų tiek daug? Ką jos darys?“, - pasakoja moteris. Įspūdingas - maždaug 4 metrų pločio ir 7 metrų ilgio spiečius artėjo prie Dovilės namų. „Išsigandau. Bėgte pasileidau į namus. Bandydama perrėkti ūžesį šaukiau tolėliau buvusiam vyrui, kad šis tučtuojau eitų į vidų. Užsidariau visus langus, duris“.

Dovilę išgąsdinęs, iš pietų pusės atskridęs spiečius nuskrido šiaurės kryptimi Nemuno link. Praūžus vabzdžių debesiui išėjusi į lauką moteris sutiko taip pat kaip ji nustebusius kaimynus.

S. Paltanavičius: skrido stiprus naminių bičių spiečius

Žinomas gamtinininkas Selemonas Paltanavičius sako, kad skrendančio stipraus bičių spiečiaus nemačiusiems žmonėms, tai ištiesų įspūdingas reginys. Tokie, didesni ar mažesni spiečiai susidaro dalijantis bičių šeimoms. „Avilyje būna tik viena motina, kai išsirita nauja ji su dalimi bičių išskrenda. Pradžioje visos kažkur susimeta, pavyzdžiui ant šakos, kartais pastogėse ar kur kitur ir laukia. Tuo metu bitės žvalgės skrenda ieškoti naujos vietos, suradusios grįžta ir ore ima šokti šokį. Jį iškarto supranta kitos bitės ir pakyla skristi į naujuosius namus“, - pasakoja gamtininkas.    

Ar tokie bičių spiečiai pavojingi?

„Nieko čia baisaus kai žinai, bet nežinančiam žmogui baimės gali įvaryti“, - šypsosi S. Paltanavičius. Svarbiausia ką reikia žinoti – nesipainioti spiečiaus kelyje. „Man yra tekę gultis ant žemės, kai pamačiau, kad maždaug metro aukštyje, matyt neseniai susispietęs spiečius skrenda tiesiai į mane. Tai jeigu pasitaikysi kaip kliūtis ir pirmosios bitės vedlės nusileis ant tavęs, tai iš paskos susimes visas spiečius, gali aplikti“, - sako gamtininkas.

Sako yra girdėjęs visokių patarimų, kaip elgtis spiečių sutikus, vienas jų - triukšmą kelti. „Na negirdi to triukšmo vabzdžiai. Jie tuo metu užsiėmę kuo kitu – reikia skubiai surasti naują avilį, drevę, kažkokį plyšį, nes to spiečiaus epicentre yra bitė motina, pati svarbiausia ir vienintelė“, - moko S. Paltanavičius. 

Gamtininko ilgiausias matytas spiečius buvo kiek siauresnis už kaunietės matytą, bet kone tris kartus ilgesnis – gaudžiantis, šiekt tiek banguojantis bičių šleifas driekėsi net 20 metrų.

Facebook komentarai