Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kiek kainuoja sodyba Vakarų Lietuvoje?

Autorius: Mikas JUOZAPAITIS
Už vienas sodybas prašoma ir 200 tūkst. eurų, tačiau nemažai yra kainuojančių ir 10 000-30 000 Eur.
Už vienas sodybas prašoma ir 200 tūkst. eurų, tačiau nemažai yra kainuojančių ir 10 000-30 000 Eur.
Printer Friendly, PDF & Email

Vienu sakiniu atsakyti į klausimą, kiek kainuoja sodyba, neįmanoma, nes kainos paradoksalios – prašo nuo kelių tūkstančių iki 200 tūkst. eurų. Ir nebūtinai pastarosios turi būti su dideliu žemės sklypu. Kainą turintys pakelti prioritetai vardinami tokie: netoli (gal už 10 km) tyvuliuoja ežeras, atoki vieta kaimo turizmo veiklai, šalia pagrindinio kelio, netoli miestelio, pro šalį teka upelis, namas istorinis, galimybė šalia įsigyti žemės sklypą, sodyboje yra tvenkinys ir t. t.

Vietovė – sąlyginė sąvoka

Jeigu jums atrodo, kad sodybos vertė priklauso nuo jos geografinės vietos, suklysite. Pavyzdžiui, Žemaitija turi viso labo keletą ežerų, iš kurių pats žinomiausias – Platelių. Jei jau parduodama sodyba yra to ežero „įtakos“ zonoje, tai skelbime būtinai ir pažymima. Antai Plungės r. Gilaičių k. parduodama sodyba su 1972 m. statytu mediniu namu, sodu ir geru hektaru ariamos žemės. Kaip privalumas nurodoma, kad vos už 7 km yra Platelių miestelis su šalia tyvuliuojančiu ežeru. Už sodybą prašoma 26 tūkst. Eur.

Kita šio ežero traukos zonoje parduodama sodyba – Pauošnių kaime. Ir nors iki ežero nuo čia net 11 km, skelbime tai pažymėta kaip privalumas. Kaip privalumą reikėtų suprasti ir faktą, kad sodyba yra Žemaitijos nacionaliniame parke, nors visi puikiai supranta, jog tokioje vietoje statybų reikalavimai itin griežti, ir norint  seną sodybą paversti šiuolaikiška tektų įveikti daug biurokratinių kliūčių. Didžiąją dalį šio pirkinio kainos turėtų sudaryti 3 ha žemės ir 5,5 ha miško, o už viską prašoma 79,5 tūkst. Eur.

Artimiausių objektų svarba

Šilalės r. siūlomą prekę pardavėjai pristato kaip „tvarkingoje gyvenvietėje parduodamą sodybą“. Svarbu ir tai, kas netoli jos yra, o yra miškas, upė Jūra, beždžionių tiltas ir net koplyčia. Be to, vos už kilometro eina kelias Rietavas-Šilalė, dar už 6 km driekiasi autostrada. Tokiu atveju gal nebe taip ir svarbu, koks pats namas, tačiau ir jį pardavėjai nupiešia šviesiomis spalvomis: mūrinis, su rūsiu, su galimybe įsirengti gyvenamą mansardą. Kai iš užsienio grįš vaikai, bus puiki galimybė juos ten apgyvendinti. Už šį tobulą objektą prašoma 15 tūkst. Eur.

Sodyba Kretingos r. kainuos dar mažiau – 10 tūkstančių. Tiesa, aplinka čia ne tokia turininga, kaip minėtas Šilalės r. objektas. Pardavėjai vis dėlto išspaudė keletą prioritetų: žemės sklypas su reljefo ypatumais, įsikūręs ant upelio kranto šlaito. Sodybą supa miškai ir kalvos. Žemės sklype yra ir nedidelis miškelis, kuriame auga šimtamečiai ąžuolai. Pardavėjai įsitikinę, kad tokioje sodyboje galima vystyti kaimo turizmo, žirgininkystės ar panašias veiklas.

Ar amžius – privalumas?

Galėtume manyti, jog namo kaina yra atvirkščiai proporcinga jo amžiui. Tačiau nekilnojamojo turto pardavėjai ne visais atvejais taip mano. Pavyko aptikti skelbimų, kai parduodami šimtamečiai namai, o už juos prašoma nerealiai didelės kainos.

Antai Klaipėdos r. parduodama sodyba su 1905 m. statytu namu. Pastato vertė neabejotina – vokiško stiliaus, raudonų plytų mūras. Namas restauruotas, jame yra ir baigtų, ir nebaigtų statybos darbų, viliojančiai atrodo įrengta pirtis, garažas su duobe, rūsys, šiltnamis, tvenkinys… Prašo už sodybą 97 tūkst. Eur, ir tai neatrodo labai didelė suma, juo labiau, kad iki Klaipėdos vos 20 km.

Kiek daugiau minčių kelia kitas pirkinys – sodyba netoli Alsėdžių miestelio (Plungės r.). Pripažinkime, vietovė niekuo ypatingu neišsiskiria, pakankamai tolimi atstumai ir iki Telšių, ir iki Plungės (po 16 km), ir iki išsvajoto Platelių ežero pedalus teks minti 15 km. Sodybos šeimininkai 1930 m. statytą namą, kaip rašoma skelbime, restauravo: rąstų sienas apšiltino ekovata, apkalė dailylentėmis ir nudažė švediškais dažais; sudėti trijų paketų langai, stogas su keturiais stoglangiais, glazūruotų čerpių ir dar apšiltintas. Už šį objektą prašoma nei daug, nei mažai – 200 tūkst. Eur.

Pirmas įspūdis tikrai šokiruoja, tačiau įsiskaičius paaiškėja, kad dar esama ir 15 ha dirbamos žemės, 2 ha miško, kitų privalumų. Žemę ir mišką galima būtų vertinti maksimaliai po 6 tūkst. Eur/ha, tad atmeskime pusę nurodytos kainos. Vis vien per brangu tokioje atokioje vietoje, kai net prie Palangos už sodybą kartais neprašoma nė 150 tūkst. Eur.

Dar vienos antikvarinės sodybos skelbimas puikuojasi interneto portaluose – Šilutės r. 1901 m. statytas medinis namas ir visa jo aplinka. Tiesa, vietovės, esančios už 3 km nuo Švėkšnos miestelio, jokiame žemėlapyje rasti nepavyko, nors istoriniuose dokumentuose Ilgabrastės pavadinimas minimas. Prašoma 195 tūkst. Eur. Neišsigąskite, tai nėra labai daug, nes kartu parduodama ir 26 ha žemės ūkio paskirties žemės bei 11 ha miško. Jeigu pagal tą pačią logiką atmesime žemės ir miško kainą, sodybą gausite visiškai veltui. Žinoma, žemių kaina įvairiuose regionuose skiriasi, todėl taikyti kažkokias taisykles čia nėra prasmės.

Pigiausia aptikta prekė – sklypas su mūriniu 2 aukštų nameliu ir šiltnamiu sodų bendrijoje šalia Skuodo. Už šį objektą norėtų gauti 6,8 tūkst. Eur.

Facebook komentarai