Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kokybiškos lietuviškos daržovės neprapuola – jei ne į Vakarus, tai į Rytus

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Dėl ypač stipriai nukritusių produkcijos supirkimo kainų ir gausaus praėjusių metų derliaus Lietuvos daržovių augintojai išgyvena ne pačius geriausius laikus. Tačiau bent daliai jų pasirodė šviesa tunelio gale.

„Daržovių rinka labai jautri perprodukcijai. Juk pirkėjas nenupirks ir per savaitę nesuvalgys 10 kg bulvių, vietoj įprastinių 5 kg. Ir tai nepaisant, kiek pigiai tos daržovės kainuotų“, – sako Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) vadovė Zofija Cironkienė. Pasak jos, visos šalys stengiasi išlaikyti panašų užauginamų daržovių kiekį, nes ūkininkai turi savo įsipareigojimų vietos prekybininkams. Esą visi žino, kad visuomet atsiranda kraštas, kuriame buvo prastesnis derlius. „Dėl nenuspėjamų klimato sąlygų visada atsiranda šalių, kurioms pritrūksta vienokių ar kitokių kokybiškų daržovių“, – kalbėjo Z. Cironkienė.

LDAA vadovė akcentavo aukštos kokybės daržoves, tokias, kokias užaugina modernūs Lietuvos daržininkystės ūkiai. Jos teigimu, mūsų daržininkai naudoja dvigubai mažiau cheminių preparatų, nei pagrindiniai konkurentai lenkai, todėl lietuviškos daržovės geriau laikosi, o ir saugyklos pas mus ne prastesnės nei kaimyninėje šalyje, todėl mūsiškė produkcija yra konkurencinga bei geidžiama visose ES šalyse.

Kaip pavyzdį  Z.Cironkienė nurodė lietuviškas morkas, kurių jau šiandien ima pageidauti ne tik pietinių Europos šalių prekybininkai, bet ir kaimynai lenkai. „Lenkijoje kokybiškos morkos jau baigiasi, todėl šios šalies prekybininkai jų pradėjo žvalgytis mūsų šalyje“, – kalbėjo šalies daržininkų vadovė, akcentuodama, jog dėl didelio cheminių preparatų naudojimo, nualintų dirvų, kaimynų užaugintos morkos dažnai juoduoja ir netenka prekybinės išvaizdos.

Ledai pajudėjo

Geriausia žinia, kurią „Agroetai“ pranešė LDAA vadovė, yra tai, kad pagaliau iš mirties taško pajudėjo bulvių reikalai. Bulvių augintojus, nė 10 centų už kg nesiekiančiomis kainomis bei pirkimo vangumu, prekybininkai šiurpino iki Naujųjų metų, tačiau dabar viskas ima krypti į gerąją pusę.

„Praėjusiais metais Ukrainoje prastai užderėjo bulvės, o šioje šalyje jų suvartojimas didžiulis, tad Rytų Europos prekybininkai ėmė dairytis naujų rinkų“, – kalbėjo Z. Cironkienė.

Pasak jos, Lenkijoje augintojų bulvių kokybė prastesnė, tad ukrainiečiai ėmė jų ieškoti Lietuvoje. Žinant Ukrainos ekonominę padėtį, gali pasirodyti, jog ir pigios lietuviškos bulvės jai yra per brangios, tačiau anaiptol – jie mokėti sutinka, tik duok.

Štai žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos daržovės“ direktorius Martynas Laukaitis sakė, kad ukrainiečiai ėmė masiškai pirkti lietuviškas bulves.

„Autovežiai keliauja nenutrūkstamu srautu ir nors bulvių kaina yra nedidelė (11 ct/kg), tai vis tiek geriau nei jas parduoti Lietuvoje arba, paprasčiausiai, išmesti“, – kalbėjo M. Laukaitis. Pašnekovas teigė, jog Ukrainos verslininkai įsipareigojo nupirkti visas kooperatyvo pasiūlytas bulves.

Nuotaikos taisosi ir kooperatinėje bendrovėje „Bulvių namai“. Jos vadovas Remigijus Grumčius sakė, kad nors bendrovės derybos su ukrainiečiais dar tebevyksta, kai kurie kooperatyvo nariai tiesiai iš ūkių jau parduoda bulves Rytų pirkėjams. „Pardavimo kaina nebus didelė, todėl apie ją kol kas nenoriu kalbėti, bet tai yra teigiamas poslinkis rinkoje“, – sakė R.Grumčius.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA