Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kuo ypatingi ekologiniame ūkyje užauginti galvijai

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Jautiena – viena populiariausių mėsos rūšių. Be jos neapsieina ir grilio sezonas: kepsninėje dažnai kepame ne tik šašlykus, bet ir jautienos kepsnius ar mėsainius. Be to, jautiena pasižymi itin dideliu baltymų ir geležies kiekiu. Todėl ją mėgsta sveikos gyvensenos šalininkai, ji vertinama ir sportininkų.

Auginama išskirtinė rūšis

Tam pritaria ir nuo 2005-ųjų Kėdainių rajone beveik 200 ekologinį galvijų ūkį valdantis Feliksas Vaitelis. Jis pasakoja, kad jautienos paklausa  stipriai didėja.

„Kai pradėjome auginti galvijus, ne iš karto pajutome tokią didelę jautienos paklausą. Ko gero, tam, kad pirkėjai renkasi vis daugiau šios rūšies mėsos, įtakos turi ir į Lietuvą atkeliaujančios europietiškos tradicijos. Be to, lietuviai vis labiau domisi kulinarija, ieško naujų patirčių, receptų ir skonių“, – pasakoja F. Vaitelis.

Vyras savo ūkyje augina išskirtinės rūšies prancūzišką limuzinų veislės jautieną. Anot jo, šios veislės mėsa Prancūzijoje yra itin mėgstama ir kruopščiai atrenkama. Be to, F. Vaitelis ūkininkauja ekologiškai ir visa jo paruošiama jautiena yra ekologiška.

„Cheminiai ūkiai manęs niekada nežavėjo. Visuomet norėjau tiekti ne tik skanius, bet ir sveikus produktus. Kadangi patys užsiauginame pašarų, mūsų ūkis atitinka uždaro ciklo ūkio apibūdinimą. Jau daugybę metų iš kitur neperkame parašo, tik ekologiškus mineralus ir druską. Ganyklų netręšiame pesticidais, todėl dirvožemis lieka neužterštas – tai itin aktualu ateities kartoms. Galvijai su pašaru gauna tik natūralias medžiagas, todėl jų mėsa natūrali, aukštos kokybės ir palankesnė sveikatai nei užauginta tradiciniame ūkyje“, – pasakoja F. Vaitelis.

Kaip sako ūkininkas, jo ūkyje auginamų galvijų auginimo technologija – labai paprasta, mat jos paprasčiausiai – nėra.

„Savo ūkyje nedarome nieko ypatingo: veršelis lieka su mama iki 8–9, kartais iki 11 mėnesių. Visą tą laiką jis minta tik mamos pienu. O vėliau jį atskiriame nuo karvės ir jis pradedamas šerti grūdais ir natūraliais žoliniais pašarais, kol natūraliai užauga iki reikiamo dydžio“, – pasakoja vyras.

Svarbu atskirti ir kuo skiriasi paprastų bei mėsinių veislių galvijų mėsa. Mėsiniai galvijai riebalus kaupia tarp raumeninių skaidulų, todėl jų mėsa pasižymi išskirtiniu marmuriškumu.

Tai atsiliepia ir skoniui – jis labiau išreikštas, o mėsa sultingesnė ir minkštesnė. 

Valgoma ir žalia

Jautiena – itin kokybiška ir gerosiomis savybėmis organizmui pasižyminti mėsa. Joje ne tik daug pagrindinės ląstelių statybinės medžiagos – baltymų, bet ir daug B grupės vitaminų – B, B2, B12, bei mineralinių medžiagų – kalio, geležies, magnio, cinko. Taip pat jautienoje gausu nepakeičiamų amino rūgščių.

Anot ūkininko, jautiena suteikia daug erdvės improvizacijoms. Be to, ši mėsos rūšis išsiskiria iš kitų tuo, kad gali būti vartojama ir visiškai žalia. Pavyzdžiui, tradiciniame prancūziškame jautienos tartare smulkiai supjaustyta mėsa patiekiama visiškai žalia, pagardinta prieskoniais, šaukšteliu majonezo, garstyčių ir įvairiais priedais. O itališkame jautienos karpančio mėsa yra itin plonais griežinėliais ir taip pat yra patiekiama žalia, paskaninta prieskoniais ir įvairiais padažais. Iš jautienos taip pat gaminami ir troškiniai, mėsos sriubos, ji naudojama ir mėsainių ar įvairiausių sumuštinių gamyboje, tačiau vienas mėgstamiausių jautienos patiekalų, anot eksperto, kepsnys.

Tiesa, ruošiant bet kokį jautienos patiekalą svarbu žinoti, kokią jos dalį pasirinkti:

išpjova ir nugarinė labiausiai tinka kepsniams ir didkepsniams, kietesnė priekinės dalies mėsa – troškiniams, marinavimui ir malimui. Gaminant jautienos patiekalus labai svarbu atskleisti geriausias mėsos savybes, todėl stenkitės jos neperkepti, gardinkite tik pipirais ir druska.

Facebook komentarai