Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kuoliukai skirti užsienio rinkai paklausūs ir Lietuvoje

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Papalazdijų kaime gaminami kuoliukai vynuogienojams, medeliams ar tiesiog tvoroms. Asmeninės nuotr.
Papalazdijų kaime gaminami kuoliukai vynuogienojams, medeliams ar tiesiog tvoroms. Asmeninės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Lazdijų rajone, Papalazdijų kaime senose fermose, gaminami kuoliukai vynuogienojams, medeliams ar tiesiog tvoroms tverti.

Kuoliukai tinka ir gyvulių aptvarams, ir vaismedžiams

„Kuoliukai skirti užsienio rinkai. Juos noriai perka Vokietijoje, Prancūzijoje“, – sako Viktorija Launikonytė. Pasakoja, kad vežti jiems patiems savo pagamintų kuolų niekur nereiks – juos pasiims iš Papalazdijų. O ir užsakovus susirasti pavyko. Kadangi produkcija skirta užsieniečiams, todėl, anot Viktorijos, apie juos niekas nieko ir nežinojo. Tik dabar nutarę pabandyti kuoliukų pasiūlyti ir Lietuvos pirkėjams.

„Pagalvojome, kodėl gi nepabandžius? Nustebome, kad tokių kuoliukų tikrai reikia. Tegu ne po daug, užsakomi kiekiai paprastai nedideli, bet reikia – tvoroms gyvulius aptverti, mažesnio diametro vaismedžiams pririšti, tvorelėms namų valdoms aptverti taip pat tinkami. Jų panaudojimas platus, juolab, kad žievinti kuoliukai atrodo labai natūraliai ir jaukiai. Mano telefonas netyla, daug žmonių rašo žinutes teiraudamiesi. Susidomėjimas tikrai didelis“, – džiaugiasi Viktorija ir tikisi, kad užsakovų turės savame krašte.

Tai netekinti, o natūralūs žievinti kuoliukai, kurių viršus „bukintas“, apačia – smailinta – kvadratiniu smailinimu. Kuoliukų diametras nuo 5 centimetrų iki 12, o aukštis, anot Viktorijos, kokio reikia klientui. Jų gaunamos medienos aukštis paprastai siekia 2,5 metro. Medieną jiems tiekia UAB „Dzūkijos mediena“.

„Daugiausia naudojame pušį, šiek tiek eglės“, – paaiškina ji. Paklausta, kiek gi per dieną paprastai pagaminantys kuoliukų, sako apie 150 – 200. Anot jos, kol kas dirba penkias dienas per savaitę, bet jei reiktų – padirbėtų ir savaitgaliais.

„Juk sau dirbame“, – sako pašnekovė. 

Kuoliukų kaina svyruoja nuo 1 iki 3 eurų.

Vis dažniau susimąsto ir apie kuoliukų gamybos atliekas, kurios taip pat gali būti panaudojamos – likusios žievės puikiai tiktų kaip mulčias šilauogėms, o skiedras išdžiovinus, galima panaudoti medžio drožlių plokščių gamyboje ar tiesiog biokurui.

Kol kas dirba dviese: pati Viktorija ir jos pusbrolis Arūnas Kvederavičius, tačiau jau dabar vis pagalvojantys, jei tik verslas gerai seksis – įdarbins ir daugiau žmonių.

Pandemija trukdė įsivažiuoti

Šiai gamybai reikalingų nužievinimo staklių jiedu ilgai laukę. „Atgabentos buvo net iš Brazilijos“, – sako ji. Kodėl iš taip toli? „Tiesiog tokių Lietuvoje neradome“, – tikina Viktorija.

Verslą pradėjo prieš metus.

„Tačiau kol susiruošėme, kol stakles gavome, paskui patalpas paruošėme, lyg jau pradėjome, pasiruošėme medieną, tada pandemija, reikėjo viską stabdyti, tad tik dabar jau bandome rimtai įsivažiuoti. Galima sakyti, kad tik šiais metais pradėjome nuolat dirbti“, – neslepia Viktorija.

Anot jos, pradžia nelengva – viskas nauja, todėl bando, mokosi, bet tai nėra nei sudėtinga, nei sunku – tokį darbą gali dirbti ir moterys.

„Aš pati dirbu ir viskas gerai. Fizinis darbas man nebaisus, o jei jau prireikia didesnės fizinės jėgos, pusbrolis gelbsti, bet per galvą verstis tikrai nereikia“, – tarsteli ji. Lankstus darbo grafikas jai tinka. Viktorija tikisi viską suspėti – ir daržus nusiravėti ir būsimą 10 metrų šiltnamį prižiūrėti. Ji augina ne tik įprastas daržoves, ne vieneri metai šeima valgo savus arbūzus, melionus. Šiemet, kol kas dar ant palangių, auga 15 veislių pomidorų daigai. Prasitaria vyro prašysianti šildymą šiltnamyje įrengti, o tada, sako, augins viską, ko širdis geidžia.

„Daržuose aš atspalaiduoju“, – prisipažįsta ji.

Facebook komentarai