Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

dojusagro

Laiku nesuspėjanti Lietuva vėl rizikuoja užsitraukti ES institucijų nemalonę

Autorius: Kazys KAZAKEVIČIUS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Nuo šių metų gruodžio 14 d. visos Europos Sąjungos (ES) šalys privalo pradėti taikyti 2017 m. kovo 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento 2017/625 dėl oficialios kontrolės ir kitos oficialios veiklos, kuri vykdoma siekiant užtikrinti maisto ir pašarų srities teisės aktų bei gyvūnų sveikatos ir gerovės, augalų sveikatos ir augalų apsaugos produktų, nuostatas. Jomis iš dalies keičiama ar panaikinama visa eilė šiuo metu vis dar galiojančių Europos Parlamento ir Tarybos reglamentų nuostatų.

Šie pakeitimai į nacionalinę teisę turi būti perkelti iki gruodžio 14 d. Tačiau gali būti, kad Lietuva to padaryti jau nebesuspės – Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) parengtos Veterinarijos, Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymų bei Administracinių nusižengimų kodekso pataisos vis dar nepasiekusios Seimo.

Aiškiau ir griežčiau

Šių pataisų projekte siūloma patikslinti kas vadinama „ūkiniu gyvūnu“, kitas sąvokas, kurios dabar įstatymuose traktuojamos skirtingai, taip pat patikslinti kai kurias Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) funkcijas bei nustatyti, kas laikoma nesąžininga veterinarinės kontrolės veikla ir už tai numatyti atsakomybę – administracines baudas iki 20 tūkst. eurų.

Pataisose siūloma sudaryti sąlygas gauti leidimus patekti į gyvenamąsias bei negyvenamąsias patalpas ar kitas teritorijas, kuriose galimai pažeidžiami teisės aktai laikant gyvūnus, ne tik VMVT specialistams, bet ir kitų kontroliuojančių institucijų pareigūnams.

ŽŪM, atsižvelgdama į tai, kad jos pasiūlytos įstatymų pataisos turi įsigalioti jau nuo gruodžio 14 d., paprašė jas svarstyti artimiausiame Vyriausybės posėdyje. Tačiau pataisų projektai Vyriausybėje užstrigo – daug pastabų dėl teikiamų siūlymų turėjo Vyriausybės kanceliarijos Teisės grupės patarėjos Ingrida Staniulienė bei Dalia Petkevičienė. Ekonomikos politikos grupės patarėjas Vaidas Talačka siūlo grąžinti įstatymų pataisas ŽŪM tobulinti, jų Vyriausybėje net nesvarstant, ir įpareigoti ministeriją patikslinti projektus.

Paskutinę „minutę“

Tik Vyriausybei pritarus Veterinarijos, Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymų bei Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms, jos bus perduotos svarstyti Seimui. Todėl iki gruodžio 14 dienos pataisas priimti beveik nėra jokių galimybių. Tą „Agroeta.lt“ tvirtino Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Algimantas Salamakinas.

„Jei tik yra teikiamos įstatymų pataisos, susijusios su gyvūnų gerove ar kitais panašiais dalykais, tuomet net ir Seime jų svarstymas užtrunka ilgokai. Todėl nerealu, kad šiuo atveju būtų kaip nors kitaip“, – tvirtino parlamentaras.

Pasak jo, tai jau nebe pirmas atvejis, kuomet Lietuva bando ES direktyvų nuostatas į nacionalinę teisę perkelti baigiantis tam skirtam terminui. „Kartais juokaujame, kad lietuviai Europoje paskutiniai tapo krikščionimis, tai ir paskutiniai įgyvendiname ES direktyvų nuostatas, ypač jei reikia kažkam kažką pagerinti. Taisytis suskumbame, tik kai pagrasina baudomis“, – pastebėjo A. Salamakinas, neslėpdamas, kad tokią „tradiciją“ valstybėje reikėtų keisti, tačiau ji tokia „gili“, kad kol kas niekas jos keisti nesiryžta.   

Facebook komentarai

T Hegvita agro