Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

LAMMC SDI: vaisiai ir uogos talžomi puvinių, kenkėjų ir krušos

Autorius: Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba
Labai aktyvūs yra kenkėjai, pvz., grikinukas, kitaip dar vadinamas sodinis grambuoliukas (Phylloperthahorticola), vietomis itin gausus ir padarantis daug žalos. Grikinukas avietėse
Labai aktyvūs yra kenkėjai, pvz., grikinukas, kitaip dar vadinamas sodinis grambuoliukas (Phylloperthahorticola), vietomis itin gausus ir padarantis daug žalos. Grikinukas avietėse
Printer Friendly, PDF & Email

Puviniai, puviniai, puviniai... Pastarojo laikotarpio orai lemia ne tik obelų rauplių intensyvų plitimą, bet ir sudaro itin palankias sąlygas įvairių puvinių užkratui vystytis. Be to, labai aktyvūs ir kenkėjai.

Pirmieji tai pajuto braškių augintojai, kai išplito ne tik kekerinis puvinys, bet pasireiškė uogų odiškasis, pelėjūninis ir kiti puviniai. Deja, uogų derėjimo metu trumpos karencijos apsaugos produktų pasirinkimas labai ribotas.

Be to, vietomis praėjusi kruša taip pat nepagailėjo ir sužeidė nemažą dalį vaisių.

Stebėjimo metu meteorologinėse stotelėse integruoti obelų rauplių prognozavimo modeliai po kelias dienas fiksavo stipriasrauplių infekcijas. Orai taip pat labai palankūs obuolinio vaisėdžio vystymuisi, gaudyklėse gausu vaisėdžio suaugėlių.

Obelų apsaugos nuo rauplių sistemoje būtina naudoti gydomojo poveikio fungicidus kartu su kontaktiniais. Šiuo laikotarpiu taip yra stabdomas ir vaisių puvinių plitimas. Sodo augaluose, išplitus kenkėjams, naudojami insekticidai ir/ar akaricidai.

Vabalai polifagai, kenkia vidurvasarį, skraido šiltomis saulėtomis dienomis. Apgraužia obelų, vyšnių, aviečių, gervuogių, erškėčių ir kitų lapuočių žiedus, lapus, jaunus vaisius. Grikinuko lervos minta įvairių augalų šaknimis, jos ypač pavojingos daigynuose, medelynuose.

''

Vabalai būna 8–12 mm ilgio (be straublelio), jų kūnas žalsvai ar melsvai juodas, antsparniai rudi. Lervos žiemoja dirvoje, iki 20 cm gylyje. Pavasarį virsta lėliukėmis. Kiaušinius deda į žemę. Per metus išsivysto viena generacija. Insekticidai naudojami vabalų intensyvaus skraidymo metu.

Parengė dr. Alma Valiuškaitė, LAMMC SDI

Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt!

 

Facebook komentarai