Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Lašiniai – nuo grindinio, o atsakingų nėra

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Prekyba sekmadieniais ties Kėdainių turgaviete nelegali, bet valdininkams tai nerūpi.
Prekyba sekmadieniais ties Kėdainių turgaviete nelegali, bet valdininkams tai nerūpi.
Printer Friendly, PDF & Email

Afrikinis kiaulių maras Kėdainių rajone praretino pavienių kiaulių augintojų gretas. Tačiau dėl to rūkytų lašinių ar kumpių miesto turgavietėse nesumažėjo. Nors turguose prekybininkai visi kaip vienas nė nemirktelėję tvirtina, kad mėsytė užauginta jų ūkiuose, bet sužinoti šių gėrybių kilmę – nemenka problema.

Šiuo metu nusipirkti tikros, šutintų bulvių bei plikytų miltų jovalu užaugintos kiaulienos, yra sunkiai įveikiama užduotis. O jei dar panorėsite, kad kiaulės karts nuo karto būtų palepintos miške surinktomis gilėmis, uždavinys taptų neišsprendžiamu. Stambesniuose ūkiuose kiaulės tokiais skanėstais nebešeriamos, praktiškiau ir pigiau naudoti kombinuotus pašarus ar šerti sausais miltais. Pavieniai smulkesnieji augintojai dažniausiai laiko po vieną-du riestauodegius paršelius ir tai tik savo šeimos reikmėms. Tad jei kam pavyko atkampiame vienkiemyje nupirkti senoviniu būdu bobutės užaugintą paršelį ir už kilogramą jo gyvojo svorio sumokėti iki 2 eurų, jis gali vadinti save laimės kūdikiu.

Gerokai didesnė problema Kėdainiuose yra pati prekyba rūkytais mėsos gaminiais. Į „Agroeta.lt“ kreipėsi kėdainietė (pavardė redakcijai žinoma) sakydama, kad ji nebegali taikstytis su esama situacija. „Kas kartą pravažiuojant pro nemaistinį sekmadieninį turgų tenka matyti tiesiog ant gatvės stalų, palei kelią padėtus lašinius ir kumpius. Ir kyla klausimas, ar pagaliau kas nors imsis sutvarkyti šį reikalą? Kiek dar bus toleruojamas akis badantis marazmas?“, – retoriškai klausė moteris.

Pasak jos, būtent tie, ant gatvės sėdintieji, nemoka jokių mokesčių – nei nuomos turgui, nei valstybei už gautas pajamas. Juolab neturi jokių maisto tvarkytojų pažymėjimų. Jei turi, tai nesilaiko jokių maisto saugos reikalavimų. Moters teigimu, tą vietą būtų galima įtraukti į lankytinų objektų sąrašą, kaip absurdo, tolerancijos, liaudies tradicijų ir nešvarių lašinių muziejų.

Pašnekovės tikinimu, ekskursija į turgų galėtų prasidėti jau sekmadienio išvakarėse, kai prekeiviai jau būna susidėlioję akmenukus, plytas ir pagalius užsiimant vietą – čia galioja nerašytos taisyklės. Jei būtų legali vieta ar tikras turgus, vietos būtų suskirstytos.

Apsilankėme sekmadienio turguje ir įsitikinome išsakytų žodžių teisingumu. Iš tiesų turgaus prieigos pilnos prekeivių maistu. Čia ne tik rūkyti mėsos gaminiai, bet ir bulvės, kitos daržovės. Dar nepriėjus turgaus vartų galima nusipirkti kaimiškų kiaušinių, raugintų kopūstų, kitokių namų ūkiuose pagamintų skanėstų. Na ne visi prekeiviai panašūs į tikrus ūkininkus ar gyvulių augintojus, bet juk kiekvienam į dūšią neįlysi.

„Agroeta.lt“ kreipėsi į Kėdainių maisto ir veterinarijos tarnybą, norėdama sužinoti, ar iš tiesų čia viskas legalu ir atitinka sanitarijos reikalavimus. „Kėdainių sekmadieniniame turguje prekyba maisto produktais yra neįteisinta. Nei vienam prekeiviui nėra išduotas leidimas toje vietoje prekiauti ne tik lašiniais ar kumpiu, bet ir jokiais kitais maisto produktais. Paprasčiau sakant, tai yra viešosios tvarkos pažeidimas, o mūsų tarnyba tokiais dalykais neužsiima“, –  aiškino tarnybos viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius Alfonsas Genys.

Tuomet kreipėmės į Kėdainių miesto seniūną Algirdą Krivičių.  „Situacija išties bloga, mes lyg ir turėtume kontroliuoti seniūnijos teritorijose esančius turgus, tačiau yra kaip yra“, –  „Agroeta.lt“ aiškino seniūnas ir pasiūlė kreiptis į rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių.

Pastarojo vadovas Vytautas Andrulis galutinai „išsprendė“ painų reikalą, „Agroeta.lt“  raštu išdėstydamas savo poziciją: „Remiantis Prekybos ir paslaugų teikimo taisyklėmis, Viešosios tvarkos skyrius atlieka prekybos kontrolę tik viešosiose vietose – savivaldybės teritorijoje esančiose savivaldybei ar valstybei nuosavybės teise priklausančiose ar patikėjimo teise valdomose teritorijose. Taisyklių 3 punktas: Prekyba ir paslaugų teikimas viešosiose vietose – veikla, susijusi su prekių pirkimu ir pardavimu, paslaugų teikimu, gamyba bei vartojimu nuo (iš) laikinųjų prekybos įrenginių, kioskų, paviljonų, prekybai pritaikytų automobilių ar automobilių priekabų, lauko kavinėse. Prekyba maisto produktais turgavietėse – išimtinai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos kompetencija“.

Facebook komentarai