Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Laukuose bręsta rekordinis derlius, bet ūkininkai baiminasi nepageidaujamų faktorių

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr. Vytauto Liako nuotr.
Asociatyvi nuotr. Vytauto Liako nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Po Joninių, iki javapjūtės pradžios likus mažiau nei mėnesiui, ūkininkai pradeda prognozuoti būsimą grūdų bei rapsų derlių. Ir nors tokia prognozė yra labai rizikingas dalykas, nes gamta tampa vis labiau nenuspėjama, „Agroeta“ šia tema pakalbino keletą javų augintojų.

Bendrąsias pasaulines būsimo derliaus perspektyvas komentavo Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas Aušrys Macijauskas: „Ukraina kentėjo nuo sausrų, Amerikoje vėlavo sėja, Vokietijoje ir šiaurės Prancūzijoje nemažai žalos padarė šalnos, todėl kalbos, kad visame pasaulyje bus gautas didžiulis javų derlius yra nepagrįstos“.

A.Macijausko nuomone, šie metai nėra išskirtiniai ir bendras vidutinis derlius turėtų būti artimas įprastiniam.

„Lietuvoje šiemet prognozuojamas 5-5,5 t/ha derlingumas, o tai labai geras rezultatas, nes per visą šalį tikimąsi prikulti milijonu tonų javų daugiau nei įprastais metais“, – sakė LGAA pirmininkas. Anot grūdininkų vadovo, Marijampolės, Kėdainių, Joniškio, kituose vidurio Lietuvos rajonuose derliai bus gana dideli, tačiau bendrasis vidurkis nebus daug didesnis nei 5 t/ha.

Paklaustas apie būsimas grūdų kainas, A. Macijauskas teigė, kad Lietuvos ūkininkus visiškai tenkintų 180 eurų už toną aukštos kokybės kviečių ir 370 eurų – už toną rapsų. „Kaina pasaulinėse rinkose nuolat kinta ir kokia ji bus javapjūtei įsibėgėjus prognozuoti yra labai sudėtinga“, – „Agroetai“ sakė A. Macijauskas.

Ūkininkai baiminasi škvalo

Joniškio rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkė Lilija Šermukšnienė sakė, kad dabar javai laukuose atrodo išties gražiai ir jei derliaus nesuniokos kruša, vietos ūkininkai planuoja iš ha kulti po 8-9 t, o gal kai kas ir 10 tonų žieminių kviečių.

„Taip, už toną aukštos kokybės kviečių gauti 180 eurų norėtų kiekvienas ūkininkas, bet dabar tokių kainų nėra“, – kalbėjo L. Šermukšnienė. Pasak ūkininkės, dabar už antros klasės kviečius mokama 158-162 Eur/t, o norėtųsi gauti 170 Eur/t.

Kauno rajono ūkininkų sąjungos vadovė Genutė Staliūnienė taip pat išreiškė viltį, kad šiemet javų supirkimo kainos būtų didesnės.

„Jau ketveri metai ūkininkams nėra palankių grūdų supirkimo kainų, todėl dauguma augintojų yra sulindę į skolas, galo su galu sudurti negali“, – kalbėjo G. Staliūnienė.

Prognozuoti būsimo derliaus ūkininkė nesiryžo. „Baisu net kalbėti, o jei koks škvalas užeis ir pražudys laukuose stovintį derlių“, – baiminosi G. Staliūnienė, pažadėjusi apie derlių papasakoti tada, kai javai jau bus sandėliuose.

Pliusas iš visų kultūrų?

Šiaulių rajono ūkininkas Raimundas Juknevičius džiaugėsi gražiai laukuose atrodančiais kviečiais ir rapsais, tačiau primena: „Viščiukus skaičiuosim rudenį“.

Pasak pašnekovo, šiemet nusimato sunki javapjūtė, nes derlius užderėjo gal net rekordinis ir būtų gaila, kad likus vienam žingsneliui iki jo sudorojimo ištiktų kokia nors nelaimė.

„Intensyviai auginantys žieminius kviečius šiemet turėtų prikulti apie 8-9 tonas iš ha, tačiau jie neturėtų pamiršti pelėsio atsiradimo javuose rizikos“, – sakė R. Juknevičius.

Kalbėdamas apie supirkimo kainas, ūkininkas teigė, kad dabar uoste už antros klasės kviečius galima gauti 175 Eur/t, o tai labai gera kaina. Suprantama, elevatoriuose ji 15 eurų už toną mažesnė. „Pats maždaug trečdalį derliaus visuomet parduodu iš anksto ir taip apsisaugau nuo nepageidaujamų supirkimo kainų svyravimų“, – „Agroetai“ sakė R. Juknevičius.

Pasak ūkininko, šiemet gerai užderėjo ne tik žieminiai kviečiai, bet ir rapsai, kurių tikimąsi kulti bent po 4-5 tonas iš ha, pupų derlius taip pat geras (4-6 t/ha).

„Vasarojus atrodo labai neblogai, todėl šiemet gali būti tokie metai, kai visos kultūros duos pliusą“, – vylėsi ūkininkas, atsargiai užsimindamas, kad šiemet žemdirbiai gali uždirbti daugiau pinigų, kurie bus panaudoti skolų padengimui bei investicijoms į žemės ūkio gamybos priemonių atnaujinimą.

Facebook komentarai