Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Lenkijoje medaus falsifikavimas įgauna vis didesnį mastą

Autorius: Kazys KAZAKEVIČIUS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Lenkijos bitininkai sunerimę dėl itin išaugusio falsifikuoto medaus kiekio vietos rinkoje. Jie teigia maną, kad prekyba falsifikuotu medumi įgavo tokį mastą, kad tapo antra preke pagal rentabilumą po prekybos narkotikais.

Portalas „Gazeta.pl“ skelbia, kad tikras, natūralus lenkiškas medus greitai gali tapti deficitine preke, nes Europos Sąjungos (ES) šalių bitininkams neišgalint patenkinti išaugusios medaus paklausos, jo labai daug importuojama iš trečiųjų šalių arba tiesiog padirbinėjama.

Nors Lenkija kartu su Švedija ir Vokietija yra vienos didžiausių medaus gamintojų ES, tačiau šiuo metu apie 60 proc. ES rinkoje esančio medaus yra importinis – atvežtas iš Kinijos bei Ukrainos. „Tokia situacija nėra gera, nes atvežtinis produktas savo kokybe yra kur kas prastesnis, nei ES šalių bitininkų išsuktas medus. Ypač atvežtas iš Kinijos“, – teigia kompanijos „Honey Revolution“ ekspertas Wojciech Janek.

Pasak jo, medaus trūkumas lemia tai, kad vis dažniau jis yra falsifikuojamas. Tai daroma maišant jį su įvairiais medaus pakaitalais, intensyviai bites papildomai maitinant įvairiomis medžiagomis, maišant įvairios rūšies bei kilmės medų ir jį parduodant kaip Lenkijoje surinktą bičių medų.  

„Su medaus klastojimu susiduriame kaip su masiniu reiškiniu, kurio apimtys, galbūt, prilygsta prekybai narkotinėmis medžiagomis. Bet sąlygos jam plisti labai palankios – kontrolė yra nedidelė, o ir baudos už medaus falsifikavimą yra labai menkos. Todėl ant vartotojų stalų patenka medus, kuris neatitinka jokių standartų, kuris iš tikrųjų net nėra medus, bet pirkėjai už jį moka nemenkus pinigus, kaip už labai geros kokybės ir vertingą produktą“, – įsitikinęs bitininkystės ekspertas W. Janek.

Lenkijos žiniasklaida pateikia duomenis iš Lenkijos sodininkystės ir bitininkystės instituto, pagal kuriuos 2018 m. Lenkijoje buvo laikoma apie 1,63 milijono bičių šeimų. Jų per metus – nuo 2017 metų padaugėjo 5,2 proc. Kaimyninėje šalyje yra daugiau kaip 76 tūkst. bitininkų, tačiau, kaip pažymi portalas „Gazeta.pl“, problema ta, jog daugeliui žmonių bitininkystė tėra tik laisvalaikio hobis ir medų suka tik daugiausia savo reikmėms. Profesionaliais yra pripažinta tik 470 bitynų.

Facebook komentarai